Kādas sīpolu šķirnes izvēlēties loku ieguvei un kādas sīpolu ražai? Jautā Laura I. Konsultē dārzkopības portāla "Dārza ABC" agronome Ance Freipiča.

Sīpollokus var iegūt gan no pārtikai paredzētiem sīpoliem, sīksīpoliem, gan daudzgadīgajiem sīpoliem. Dārzā pirmie lociņi būs tieši no daudzgadīgajiem sīpoliem, kas atšķiras pēc loku formas un citām īpatnībām.

Maurloki (Alium schoenoprassum L.)

Vieni no daudzgadīgajiem un salizturīgajiem sīpoliem, kas veido maigas garšas smalkus lociņus. 

Ražu vāc no agra pavasara līdz vēlam rudenim, vasaras beigās – rudenī kļūst sīvāki. 

Aug ceros, vienā vietā var augt 3–5 gadus. Maurlociņus pavairo, sējot sēklas vai dalot cerus. Populārākās maurlociņu šķirnes ir ‘Bohemia’, ‘Prazska’.

Maurloki (Alium schoenoprassum L.).

Lielloku jeb batunsīpoli (Allium fistulosum)

Daudzgadīgi, ziemcietīgi loku sīpoli ar tumšzaļiem lokiem. Batunsīpoli izceļas ar ļoti agru veģetācijas sākumu. Zaļi asni parādās, tikko nokusis sniegs. Loki ir gan garāki, gan platāki un garšas ziņā sīvāki salīdzinājumā ar maurlociņiem. Vienā vietā var augt 2–3 gadus. Lielloku sīpolus pavairo, sējot lielloku sīpolu sēklas vai dalot cerus. Populārākās lielloku sīpolu šķirnes: ‘Bajkal’, ‘Kroll’, ‘Entita’, ‘White Lisbon’.

Lielloku jeb batunsīpoli (Allium fistulosum).

Daudzposmu jeb vairākstāvu sīpoli (Allium proliferum)

Viens no neparastākajiem sīpoliem, kas veido mazus vairsīpoliņus jeb gaisa sīpolus auga augšdaļā, kurus arī lieto uzturā. Pavasarī loki veidojas agri, tiem ir maigāka garša nekā lielloku sīpoliem vai maurlokiem. Daudzposmu sīpoli labi cero, izveidojot spēcīgu ligzdu. Vienam augam var būt vairāk nekā 30 loku. Lokos vitamīnu divreiz vairāk nekā parastajos dārza sīpolos.

Daudzposmu jeb vairākstāvu sīpoli (Allium proliferum).

Nokarenie jeb platloku sīpoli (Allium nutans)

Lapas jeb loki nokarenajiem sīpoliem atšķiras no citiem sīpoliem – tie ir plati, ar strupu galu. Latvijā tos audzē samērā maz. Loki sāk augt agri pavasarī un aug visu vasaru, nepārkoksnējas. Sīpolus pavairo gan ar sēklām, gan ceru dalīšanu. Izveidotas šķirnes ‘Pam Harper’, ‘Superbum’. Tos var audzēt gan atklātā laukā, gan zem seguma, turklāt vienuviet 5–7 gadus.

Nokarenie jeb platloku sīpoli (Allium nutans).

Loki no sīksīpoliem un sēklām

Parasti jau janvāra beigās dārzkopības preču veikalos var iegādāties sīksīpolus lociņu audzēšanai. Populārākā un pārbaudītākā ir šķirne ‘Stuttgarter Riesen’. 

Lociņu audzēšanai jāizvēlas stādīt 25–36 mm diametra sīpolus. Sīpolus liek cieši citu pie cita, nedaudz iespiežot zemē. 

No sīkākiem sīpoliņiem loku raža būs maza.

Var mēģināt izaudzēt lokus no sēklām, bet tad jāizvēlas šķirnes, kas dod lielu zaļo masu, piemēram, ‘Baja Verde’, ‘Parade F1’, ‘Kaigaro’. Sēklas dīgst lēni, un liela uzmanība jāpievērš ravēšanai.

Šķirnes sīpolu ražai

Sīpolus var izaudzēt, gan sējot sēklas, gan stādot sīksīpolus. Audzējot no sēklām, lielākā priekšrocība ir zemāka cena un plašais šķirņu klāsts, bet kopšana ir darbietilpīgāka. Šķirnes atšķiras pēc sīpolu ieguves agrīnuma, mizas krāsojuma, sīpola formas, lietošanas veida, uzglabāšanas iespējām un citiem rādītājiem.

Sīksīpolu šķirnes

Agrai ražas ieguvei

‘Contado F1’ – agrākais hibrīds, augstražīgs, veido skaistus apaļus, zeltaini brūnus sīpolus, miziņa noturīga, tievs kakliņš. Īpaši piemērots smagām augsnēm.

‘Crusado F1’ – ļoti agra hibrīdā šķirne ar skaistiem, apaļi zeltainiem sīpoliem. Ļoti laba stingrība. Mizas krāsojums dzeltenīgā bronzas krāsā, izcila mizas kvalitāte – neplaisā. Spēcīgā sakņu sistēma nodrošina augstu ražību gan dažādos klimatiskos apstākļos, gan dažāda tipa augsnēs.

‘Troy F1’ – ziemas sīksīpoli, kurus var stādīt rudenī. Ļoti augsta izziedēšanas izturība. Spēcīgs, augstražīgs, apaļas formas sīpols ar tumši dzeltenu miziņu. Izcila izturība pret īsto un neīsto miltrasu. Piemērots tūlītējai realizācijai.

Sīksīpoliņi.

Ilgstošai uzglabāšanai

‘Corrado F1’ – agrīna, augstražīga, spēcīgi augoša šķirne. Veido izskatīgus apaļus sīpolus ar gludu, dzeltenu ārējo mizu divās kārtās. Izcila mizas kvalitāte – neplaisā. Izturīgi – mazāk inficējas ar sīpolu kakla puvi. Šķirne piemērota audzēšanai visu tipu augsnē. Stabila raža neatkarīgi no laika apstākļiem.

‘Sturon’ – vidēji agrīna, strauji augoša šķirne. Sīpoli apaļi ar tievu sīpola kakliņu un dzeltenu mizu. Šķirne piemērota audzēšanai visu tipu augsnē. Piemēroti uzglabāšanai līdz februāra beigām.

‘Hercules F1’ – vidēji agra, augstražīga un ļoti izlīdzināta sīpolu šķirne, izturīga pret izziedēšanu. Sīpolu forma apaļa.

‘Biztro’ – agra šalotes jeb ģimenes tipa sīpolu šķirne. Veido apaļus sīpolus, miziņa sarkanbrūna, neplaisā. Var audzēt visās augsnēs.

Dažādas krāsas

‘Snowball’ – ļoti augstražīga šķirne, veido apaļus sīpolus ar baltu miziņu un tievu kakliņu. Izturīgs pret mizas melnēšanu. Var īslaicīgi uzglabāt.

‘Rosanna’ – izceļas ar unikālo rozā krāsu. Sīpoli vidēji lieli, apaļi, nedaudz ieplakani. Piemērota šķirne audzēšanai jebkurā augsnē. Var īslaicīgi uzglabāt. Ļoti garšīgi – ideāli saskaņota aromāta un garšas buķete. Atraktīvi izskatās salātos un dekorējot ēdienus.

‘Red Baron’ – plakani apaļš, tumšsarkans sīpols ar ļoti izturīgu mizu. Ļoti labi glabājas.

Interesantas šķirnes, audzējot no sēkliņām

‘Borettana’ – pērļu jeb kokteiļsīpoliņi ir 40–50 g smagi, nedaudz ieplakani, der marinēšanai un svaigam patēriņam.

‘Alibaba’ – augstražīga, vidēji vēlīna šķirne. Veido lodveida sīpolus ar baltu mīkstumu un maigu garšu, kas nav sīvi.

‘Shakito F1’ – spēcīga sakņu sistēma nodrošina ātru augšanu un barības vielu uzņemšanu. Īss veģetācijas periods un augsta ražība.

‘Wolf F1’ – agrīna japāņu tipa ziemas sīpolu šķirne, kas ļoti ātri attīstās pavasarī. Šķirne domāta visagrākajai loku un sīpolu ražai. Sēklas sēj augusta sākumā.

‘Exhibition F1’ – audzē tikai no dēsta. Paredzēts svaigam patēriņam, jo uzglabājas īslaicīgi. Var izaugt līdz vienam kilogramam.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.