Āfrikas cūku mēris (ĀCM) nekur nav pazudis, gluži otrādi – savā otrajā vilnī uzsācis lielāko uzvaras gājienu, šogad vien sasniedzot rekordlielus skaitļus. Kopš gada sākuma mēris konstatēts jau 1007 mežacūkām (līdz raksta tapšanas brīdim).

Reklāma

Jau ļoti sen mednieki ir sprieduši, kā atvieglot ĀCM analīžu nodošanas kārtību, un, lai gan Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) to solīja jau pērn, vienīgais, ko bija izdevies panākt, – tika samazināts to novadu skaits, kur jānodod nomedīto cūku analīzes. Tomēr beidzot no 1. oktobra spēkā būs jauna kārtība, proti, analīzes nebūs jāved uz PVD, bet pa taisno uz zinātniskā institūta BIOR laboratoriju. Mazāka braukāšana, varbūt pat ātrāki analīžu rezultāti.

Medniekiem noteiktā kārtība:

  • ievērojot biodrošības prasības, jānoņem nomedītās mežacūkas asiņu paraugs, kas jāiepilda vienreizlietojamā noslēdzamā trauciņā;
  • uz analīžu trauciņa jānorāda nomedītās mežacūkas licences (marķiera) numurs, mednieka vārds, uzvārds un kontakttālrunis;
  • paraugs jānogādā zinātniskā institūta BIOR laboratorijā;
  • lai saņemtu samaksu, lietotnes Mednis datorversijā ir jāievada mednieka privātpersonas konta numurs (telefonā to izdarīt nevar).

Atgādinājums – nomedītās mežacūkas obligāti ir jāizmeklē ĀCM noteikšanai, ja:

  • tās ir nomedītas ĀCM vīrusa augsta riska teritorijās (nomedīto mežacūku obligāti izmeklējamās teritorijas);
  • mežacūkas paredzētas pārtikas apritei (pārstrādes uzņēmumā);
  • nomedītajām mežacūkām ir konstatētas slimību pazīmes.

Par katru izmeklēšanai derīgu asiņu paraugu mednieks tāpat kā līdz šim saņem kompensāciju 30 eiro.

Sagatavots ar Medību saimniecības attīstības fonda atbalstu.

Aptauja

Cik svarīgi jums ir žurnālistu un ekspertu komentāri/viedokļi, ko piedāvā LASI.LV?

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.