Dodoties makšķerēt, mēs ejam ne tikai pēc loma (kuru bieži atlaižam), bet arī pēc patīkamām sajūtām dabā, citi – pēc adrenalīna, kas izstrādājas pēc cīņas ar lielām, plēsīgām zivīm (samiem, līdakām, zandartiem u. c.). Kas mūs mudina doties copēt lietū un sliktos laikapstākļos? Visas tās pašas sajūtas, ko makšķernieks gūst, atrodoties dabā. Īstam makšķerniekam nav sliktu laikapstākļu, ir nepareizs apģērbs.
Bet vai ierindas makšķerniekam jeb cilvēkam, kurš izbrauc copēt labākajā gadījumā dažas reizes gadā, nelabvēlīgos laikapstākļos tas būtu jādara? Tas ir atkarīgs no daudziem faktoriem: gadalaika, ūdenskrātuves vietējiem apstākļiem, makšķerēšanas metodes, konkrētas zivju sugas vēlmēm. Un labam makšķerniekam zivis piesakās vienmēr; viņš zina, kā pielāgoties jebkuriem apstākļiem.
Sāksim ar to, ka arī lietus var būt dažāds. Tas var būt smalks, bet ilgstošs lietus, smalks, tā saucamais sēņu lietutiņš, lietusgāze ar brāzmainu vēju utt. Vienādības zīmes likt starp šiem lietiem nedrīkst.
Lietus ļoti ietekmē saldūdens ihtiofaunas aktivitāti, tā ļoti atkarīga no vispārējiem laikapstākļiem un dažādiem vietējiem faktoriem. Pats par sevi lietus zivīm ir vienaldzīgs, jo zem ūdens tas nav jūtams. Tomēr tas:
- veicina skābekļa koncentrācijas palielināšanos ūdenī, sevišķi labvēlīgs tas ir vasarā, karstajā laikā;
- veicina viļņu veidošanos, tas savukārt izskalo barību no ūdens zemākajiem slāņiem;
- padara ūdeni duļķainu, tas var palielināt vai samazināt zivju aktivitātes intensitāti.
Citu laikapstākļu faktoru uzskaite
Sliktajiem laikapstākļiem ir raksturīga atmosfēras spiediena pazemināšanās, ko ļoti jutīgi uztver ihtiofaunas pārstāvji. Ihtiologi uzskata, ka liela nozīme ir īpašai zivju sensoru sistēmai, konkrētāk, sānu līniju receptoriem un peldpūslim.
Straujš atmosfēras spiediena samazinājums jāuzskata par negatīvu faktoru: zivīm nepieciešams kāds laika posms, lai pielāgotos jaunajiem apstākļiem. Taču šis jautājums līdz šai dienai paliek neskaidrs, jo fakts ir tāds, ka zivis pastāvīgi maina savu uzturēšanās dziļumu, un tas rada daudz lielākas spiediena izmaiņas nekā kaut kādas atmosfēras spiediena kaprīzes.
Tomēr tas ir jāuztver pašsaprotami: zivs parasti labvēlīgi reaģē uz pakāpenisku spiediena samazināšanos, bet īslaicīgi pārtrauc savas aktivitātes, strauji mainoties spiedienam. Tiesa, pēc tam lietū un sliktos laikapstākļos makšķerēšana var kļūt pārsteidzoši produktīva, jo zivīm sākas īpašās aktivitātes.
Vēja apstākļi ir ļoti svarīgi. Spēcīgs jebkura virziena vējš negatīvi ietekmē ikvienu zivju aktivitāti neatkarīgi no lietus klātbūtnes vai, gluži pretēji, no neesamības. Vējš saceļ lielus viļņus, kas ir īpaši slikti, ja tiek izmantota pludiņmakšķere. Ēsma šūpojas kā šūpolēs, un zivij vienkārši ir grūti tai izsekot, it īpaši, ja tā jau tāpat ir pasīva un kūtra. Bet uz vieglu vai mērenu vējiņu, kas pūš no rietumiem vai dienvidiem, jāraugās ar optimismu, jo tas liecina par labu vai pat teicamu makšķerēšanu.