Pēdējā laikā saņemu arvien jaunus jautājumus par pareizu multiplikatora izvēli un praktisko lietošanu. Daudzi ir nonākuši pie secinājuma, ka multiplikators ir krietni ērtāks par ierasto bezinerces spoli. Šogad pat piedzīvojam nelielu bumu ar multiplikatora spoļu lietošanu kopā ar aizvien mazākiem mānekļiem. Šajā rakstā apskatīsim, kādus spoļu modeļus izvēlēties tieši jūsu izraudzītajai tehnikai.

Bait cast spoles paraugs.
Multiplikatoru spoles
Reklāma

Kādi varianti spiningošanai?

Pirmā multiplikatora spole.

Uzreiz gan gribu precizēt – izšķir divu veidu multiplikatoru spoles. Klasiskie multiplikatori, kas nav paredzēti mānekļa mešanai, un tā dēvētās "bait cast" tipa spoles. Šis raksts būs tieši par "bait cast", jo mūsu apstākļos dziļjūras cope vai velcēšana, kur izmantot klasiskos multiplikatorus, ir ļoti liela eksotika. Zinu, ka šādas spoles izmanto samu ķeršanā ar kvoku, bet šoreiz – tieši par "bait cast" multiplikatoriem spiningošanā.

Atšķirībā no bezinerces spolēm multiplikatoriem (jeb multiem, kā tos mēdz dēvēt) ir dažādas pielietojuma bremzes: frikcijas bremze, ko izjūtam, cīnoties ar zivi, un metiena bremzes, kas bremzē kasetes griešanos metiena laikā. Ļoti svarīga ir tieši otro bremžu kvalitāte. Šīs bremzes būs atbildīgas par metiena attālumu un novērsīs auklas pīšanos metiena laikā.

Dažādas bremzēšanas sistēmas

Pašlaik multiem izšķir divu veidu bremzes: magnētiskās un centrbēdzes.

Magnētisko bremžu sistēma ir izvietota uz spoles sānu vāka un tiek regulēta ar disku spoles sānā. Regulējot šo disku, magnēti tiek virzīti tuvāk vai tālāk no spoles kasetes, attiecīgi palielinot vai samazinot magnētisko iedarbību. Šāda tipa bremzes ir visvieglāk apgūstamas iesācējam. 

Taču pieredzējušiem spiningotājiem varētu nepatikt, ka šīs bremzes nav iespējams pilnībā izslēgt.

Centrbēdzes bremzes tautā tiek sauktas arī par "parašūtiem". Šī bremze var būt izvietota spoles sānu vākā tāpat kā magnētiskā bremze, taču visbiežāk atrodas aiz spoles vāka uz pašas kasetes. Attiecīgi, regulējot šīs bremzes, tiek palielināts vai samazināts kasetes centrbēdzes spēks. Šāda regulācija ir daudz sarežģītāka un nav ieteicama spiningošanas iesācējiem, taču, ja vēlaties supertālus metienus, šo bremzi var atslēgt pilnībā. Jāmin arī, ka, spiningojot sānu vējā ar centrbēdzes bremzēm, veidosies daudz lielākas auklas buras un zudīs kontakts ar mānekli.

Vēl ir digitālās bremzēšanas sistēmas jeb DC – "Shimano" ražotajām spolēm, un 2023. gada jaunums "Daiwa Intelegent magforce". "Daiwa" savu tehnoloģiju prezentēja Osakas izstādē, kur bija tā laime apskatīt šo spoli. Tās regulācija notiks ar telefona palīdzību, spole tiks savienota ar to, izmantojot "Bluetooth". Jāatzīst, ka šī tehnoloģija ir vēl ļoti jauna, reāli šādas spoles Eiropā varēsim iegādāties labākajā gadījumā tikai 2024. gadā. Tādēļ par pielietojumu un efektivitāti vēl ir grūti spriest. Ar šādu veidu bremzēm makšķerniekam pilnībā nav jāsatraucas par iespēju sapīties, vienīgi pirms lietošanas būtu nepieciešams iepazīties ar spoles uzstādījumiem un saregulēt to atbilstoši auklas tipam un mānekļu svaram. Šāda veida spoles arī ir salīdzinoši dārgas. Ar retiem izņēmumiem visi DC modeļi būtu ierindojami jau premiuma segmentā.

Neticiet mītiem!

Pirms modeļu apskata vēlos arī lauzt dažus mītus par copi ar multu. Sabiedrībā valda uzskats, ka, spiningojot ar multu, būs daudz bārdu jeb aukla bieži pīsies. Šāds uzskats galīgi nav pareizs. Parasti šāda pīšanās jeb tautā sauktās bārdas daudz biežāk veidojas tieši lēto multu segmentā. Gluži loģiski, ka lētākam produktam kalibrācija ir daudz sliktāka un bremzes noregulēt daudz grūtāk. Tas, protams, nenozīmē, ka ar šādiem multiem nevar makšķerēt – var, tikai, ja tā ir pirmā šāda tipa spole, var ātri vien sabojāt sev visu priekšstatu par multiplikatoriem. 

Pieredzējuši spiningotāji var izvēlēties šādas spoles, tikai jāņem vērā, ka būs daudz vairāk jāseko tām līdzi. Un, ja cope jums ir atpūta, tad droši vien vairāk vēlaties relaksēties, nevis piedomāt pie katra metiena.

Otrais mīts ir, ka mults nemet jeb iemetiena attālums ir daudz tuvāks nekā bezinerces spolei. Kas galīgi nebūs taisnība. Svarīgi ir izvēlēties atbilstošu spoli. Ne visi multi varēs iemest visa svara mānekļus. Ir spoles, kas paredzētas tieši smagākiem mānekļiem, un ir spoles vieglākiem. Ir pat īpaša spiningošanas tehnika kā "Bait Finesse", kur kopā ar multiem lieto mānekļus, kuru svars ir līdz 4–5 gramiem. Tādēļ, pirms iegādāties savu pirmo spoli, ieteiktu saprast, kādam mērķim to lietosiet. Ja tā būs pirmā pieredze ar šādu spoli, ieteiktu sākt ar smagākiem mānekļiem. Tas būs ievērojami vieglāk un daudz ātrāk izdosies apgūt multiplikatora specifiku.

Katrai tehnikai savi noteikumi

"Big Bait" tehnikai – spiningošanai ar mānekļiem, kuru svars pārsniedz 50 g, – ieteiktu izvēlēties 300. vai 400. izmēra spoles. Galvenie rādītāji, kam būtu jāpievērš uzmanība, ir auklas ietilpība uz kasetes. Spiningojot izmantosiet auklu izmērā no PE4 līdz PE6, un būtu nepieciešams uztīt vismaz 100 m auklas. Tāpat jāpievērš uzmanība "Max drag" rādītājam. "Big Bait" versijā tam būtu jābūt no 8 līdz 14 kg.

"Pelagic" spiningošanai jeb tautā sauktajai pelaģiskajai copei būtu jāizvēlas spole ar pietiekami lielu "Max drag" rādītāju – ap 7–8 kg. Parasti šajā tehnikā tēmējam tieši uz trofeju zivi. Mānekļu svars būs no 20 līdz 80 g. Taču jāņem vērā, ka metiena attālums reti būs tālāks par 35 m. Tā kā šāda veida spiningošana savu popularitāti ir ieguvusi salīdzinoši nesen, lielie ražotāji vēl nav uzsākuši īpašu, šai tehnikai domātu spoļu izgatavošanu, taču Latvijā pāris modeļu ir kļuvuši īpaši populāri. Premiuma segmentā tā ir "Daiwa Ryoga 1520HL". Arī "Shimano Curado 151 DC", "Daiwa Tatula 200" un "Daiwa Viento". Pēdējais modelis ir īpaši interesants savas "Twich bar" tehnoloģijas dēļ, kas sniedz iespēju ar pogas spiedienu ātri novākt auklas buru, kura veidojas vēja ietekmē.

Tvičs, džigs, dropšots un citas līdzīgas tehnikas. Tviča tehnika man ir īpaši mīļa, bet jāņem vērā, ka mānekļu svars ievērojami samazinās un viss kļūst nedaudz sarežģītāk. Parasti vidēja līdaku vai zandartu mānekļa svars būs ap 10–25 g. Tas nozīmē, ka multam būs jābūt ar gana precīzu bremžu kalibrāciju, taču tajā pašā laikā pietiekami izturīgam. Es šādiem mānekļiem izvēlētos spoles tikai ar magnētiskajām bremzēm vai DC bremzēm.

"Ultra Light" ir vienīgā tehnika, kur pret multa lietošanu esmu ļoti skeptisks. Mānekļiem svarā zem 5 g multam ir tikai dažas priekšrocības, un, lai gan Japānā šī tehnika iegūst lielu popularitāti, Latvijā vienīgais pielietojums tai varētu būt foreļu spiningošana, kur ar multu var veikt precīzākus metienus. Taču jāņem vērā, ka labi, kvalitatīvi "Ultra Light bait cast" multi būs padārgi. Un tā vēl būtu mazākā problēma, jo atrast atbilstošu spiningu varētu būt ievērojami sarežģītāk. Viens no populārākajiem modeļiem vieglajiem mānekļiem būtu "Daiwa Gekkabijin bait cast". Diemžēl šo spoli nav iespējams iegādāties Eiropā, tā jāmeklē Japānas veikalos. Taču, cik esmu dzirdējis no atsauksmēm, šī ir viena no labākajām budžeta spolēm un būs piemērota mazajiem voblerīšiem.

Raksts tapis sadarbībā ar Zivju fondu

Raksts tapis sadarbībā ar Zivju fondu

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.