Overcast 2.3 °C
T. 15.01
Felicita, Fēlikss
SEKO MUMS
Reklāma
Aleksejs Naumovs galerijā "Daugava" dienu pirms izstādes "Dzimšanas diena" atvēršanas.
Aleksejs Naumovs galerijā "Daugava" dienu pirms izstādes "Dzimšanas diena" atvēršanas.
Foto: No personiskā arhīva

Galerijā "Daugava" līdz 15. februārim apskatāma Alekseja Naumova 70. jubilejas izstāde "Dzimšanas diena".

Reklāma

Latvijas mākslas fovisma lielmeistars Aleksejs Naumovs šogad atzīmē savu apaļo jubileju ar izstāžu sēriju, kas iesākās Tallinā ar nosaukumu "Sfēras". Pēc Rīgas izstādes galerijā "Daugava" vēlāk Rundālē būs atvērta ekspozīcija "Dārzi un parki", tad sekos mākslinieka izstādes Jūrmalā un Kuldīgā.

Izstādē "Dzimšanas diena" apskatāmas Alekseja Naumova jaunākās, 2024. gada, gleznas. Vienīgais senākais darbs ir formātā vismazākā (40X40 centimetri) glezna "Keiptauna" (2015. gads), apliecinot, ka fovisma stilā mākslinieks ir strādājis jau ilgus gadus.

Aleksejs Naumovs ir pasaules mākslinieks, kurš Venēcijā, Keiptaunā, Burano, Florencē, Ņujorkā, Vašingtonā, Rīgā, Jelgavā, Pēterburgā, Parīzē, Berlīnē, Jūrmalā un citur ar brīviem otas triepieniem un lieliem krāsu laukumiem, stāvot uz ietves, kanāla malā vai koka pavēnī, pāris stundu laikā uzbur ainas, kad pilsētas, parku, dārzu un ostu vietējā krāsainā dzīve turpina kūsāt un virmot arī aiz audekla malām, attēlojot planētas pulsu nelielā krāsu paletē, kas izstaro dzīves prieku.

Aleksejs Naumovs, "Živernī dārzs", 2024.

Pārliecinošie otas triepieni

Rīgā, janvāra vēlā pēcpusdienā ejot pa pilsētas klusā centra ieliņām, kad Baltijas ziemas pelēkums pārklāj ēkas un parkus un luksofori kā spilgti trīsači maina savas košās gaismas, galerijā "Daugava" (Ausekļa ielā 1) caur plašajiem galerijas logiem ir redzamas Alekseja Naumova krāšņās un spilgtās lielformāta ainavas, kur ar divām pamatkrāsām – tirkīza zaļo un vēsi rozā – ir uzburti skati no dārziem Parīzē, Luksemburgā, Florencē, Grimo un Sentropēzā.

Aleksejs Naumovs glezno ar akrilu uz audekla. Gada laikā tiek patērēti vairāki kilogrami krāsas un daudzi metri audekla. Sākot vienu gleznu, mākslinieks to arī ātri pabeidz, lai arī kādos platuma grādos uz šīs planētas viņš atrastos. "Ja ir, tad ir," tā viņš saka par iesākto un pabeigto darbu, atceroties gleznošanu gan ziemas salā, kad spelgonī stingst pirksti, gan dienvidu zemēs, kad svelme liek padomāt, vai ir vērts kaut uz brīdi iziet laukā no ēnas patvēruma, kur uzstādīts molberts un sācies darbs pie jaunas gleznas.

"Man patīk gleznot vienam," saka Aleksejs Naumovs. Viņa tehnika ir pārliecinoša ala prima, kad darbs tiek uzgleznots vienā piegājienā. Ala prima tulkojumā no itāliešu valodas nozīmē "no pirmās reizes", "uzreiz". Kā sāk, tā beidz. Tehnika un krāsas, ar ko mākslinieks strādā un ko izvēlas, atspoguļo viņa personību un emocijas. Aleksejs Naumovs skatītājiem liek justies priecīgi un pat bezrūpīgi. Skatoties viņa gleznas, rodas doma, ka viņš neķēpājas ar sīkumiem ne dzīvē, ne mākslā – plašs vēziens un pāris otas triepienos jau aptverts tēls, noskaņa, situācija, debesis, ēkas, ūdens un zeme.

Alekseja Naumova gleznas ne ar ko nesajauksi. Tās ir spilgti fovisma paraugi un izceļas ar savu tīro, košo un nelielo krāsu paleti, vienkāršotām formām, ģeometriski neprecīzām līnijām, apjomīgiem, viegliem krāsas triepieniem un lieliem laukumiem.

Reklāma
Reklāma
"Florences dārzs", 2024.

Pasaules viegluma apgūšana

Vajadzība pēc prieka, līksmības, viegluma, smiekliem, smaidiem un skaistuma mums ir visiem – neatkarīgi no dzimuma, tautības, izcelšanās vai profesijas, lai kurā pasaules malā mēs arī būtu. Aleksejs Naumovs ar dabas un urbānajiem tēliem savās ainavās ieglezno tieši šīs priecīgās un līksmās emocijas, un iespējams, ka tā ir atslēga, kāpēc viņa darbi tik ļoti patīk publikai. Cilvēki Naumova gleznās atrod prieku un pasaules elpu, jūtas piederīgi, droši un līdzvērtīgi lielajās metropolēs, greznajos parkos un dienvidu pilsētiņu ostās.

Dzīves prieku pauž puķu podi, kas ar ziedu čemuriem atgādina mušmires. Parkos apcirpti dzīvžogi, kas kā ģeometriskas figūras vai zaļi urbāni daudzdzīvokļu māju bloki atgādina, ka, lai arī kādas formas tiem tiktu izveidotas, tiem piemīt dabas dzīvīgais raksturs un skaistums. Uzgleznotās ēkas pilsētu ielu malās – katra citā krāsā kā sievietes košās kleitās pārliecinoši stāsta, ka dzīve šajās mājās ir krāsaina un burvīga.

Alekseja Naumova ainavās ir ieslēptas arī kādas ļoti personīgas ziņas, varbūt arī kāds joks. Mākslinieka ģimenei ir balta kaķenīte, ko viņi tā arī sauc – Kaķis. Viņai ir Eiropas Savienības dzīvnieku pase, un kaķenītes pilnais un oficiālais vārds ir Demetra Silver Non Contessa. Kaķenīte piedalās un seko līdzi gan Alekseja Naumova radošajam procesam, kad mākslinieks darbnīcā izstrādā bērnu grāmatu ilustrācijas, gan viņa sievas – bērnu grāmatu ilustratores, mākslinieces Anitas Paegles – darbam. Kaķenīte viņai pienāk tik ļoti tuvu klāt un apguļas, ka dzīvnieciņš ir pat mazliet jāpastumj malā, lai māksliniece varētu turpināt iesākto. Kaķis ir tik klātesošs, ka Aleksejs Naumovs to ir iegleznojis savās ainavās, arī jaunākajos, 2024. gada, darbos, ko redzam izstādē "Dzimšanas diena" – kaķenīte pašpārliecināti pastaigājas Florences dārzos un uz Venēcijas tilta margām. Francijas, Grimo ainavas Sentropē dārza centrā Aleksejs Naumovs ir uzgleznojis savu dzīvesbiedri Anitu Paegli – maziņu, bet īpaši svarīgu un pašā centrā.

"Luksemburgas dārzs", 2024.

Savas formulas atrašana

Alekseja Naumova gleznas var uztvert arī kā pretstatu dzīves pelēkajai realitātei un skaudrajai agresivitātei šodienas, 21. gadsimta, pasaulē – kā apliecinājumu cilvēka izvēles brīvībai – iespējai dzīvot skaisti un laimīgi.

Viņa gleznas ir kā pretmets rensteles un nabadzības krāsām. Tajās dzirkstī prieks, smiekli un skatītāja labsajūta pārvēršas realitātē. Nav šaubu, ka, piemēram, šur tur redzētos pamestos un nedaudz noplukušos mazdārziņus Aleksejs Naumovs uzgleznotu tikpat pievilcīgus un krāsainus kā skaistos Itālijas un Francijas skatus, jo arī tur var atrast daudz pozitīva un īpaša, "arī tur ir rozā mājiņas", saka mākslinieks.

Var tikai iedomāties, cik daudz nopietna darba, meklējumu un laika ir ieguldīts, lai gleznās panāktu tādu empīrisku un pasaulīgu vieglumu. Par sasniegto pats mākslinieks saka: "Ilgi mācījos, tagad ātri gleznoju."

Aleksejs Naumovs, atrodot savu unikālo, neatkārtojamo un personīgo mākslas definīciju un formulu, paver vārtus gaismas, krāsas un ritma spēlei fovisma stila glezniecībā. Viņa darbi ir spilgti modernisma paraugi, kompozicionāli spēcīgi un uzreiz atpazīstami – tas ir Aleksejs Naumovs.

Dzīves fakti

Aleksejs Naumovs

  • 1973. gadā absolvējis J. Rozentāla Rīgas Mākslas vidusskolu un iestājies Mākslas akadēmijas Monumentālās glezniecības nodaļā, ko pabeidza, aizstāvot diplomdarbu Induļa Zariņa vadībā.
  • Pedagogi Mākslas akadēmijā – Eduards Kalniņš, Indulis Zariņš un Imants Vecozols.
  • 1992. gadā Latvijas Mākslas akadēmijā Aleksejs Naumovs ieguva humanitāro zinātņu maģistra grādu mākslās, bijis Francijas valdības stipendiāts Sorbonas Universitātē un Parīzes Mākslas augstskolā.
  • Par pedagogu sācis strādāt uzreiz pēc akadēmijas beigšanas. Sešus gadus bijis Carnikavas astoņgadīgās skolas zīmēšanas skolotājs. Latvijas Mākslas akadēmijā par pedagogu sācis strādāt 1985. gadā. 1992. gadā kļuva par docentu, vēlāk – par profesoru. Aleksejs Naumovs ir bijis Latvijas Mākslas akadēmijas prorektors (1997–2007) un rektors (2007–2017).
  • Izstādēs sācis piedalīties jau studiju laikā – 1977. gadā. Personālizstādes notikušas vai visās Latvijas pilsētās – Rīgā, Liepājā, Ventspilī, Daugavpilī, Jelgavā, Jūrmalā, Cēsīs, Kuldīgā un citur.
  • Pirmā personālizstāde bija 1982. gadā Rietumberlīnē, pēc tam – Lielbritānijā, Dānijā, Itālijā, Nīderlandē, ASV, Zviedrijā, Lietuvā, Igaunijā un citur. Kopumā visā pasaulē notikušas vairāk nekā 60 personālizstādes un mākslinieks ir piedalījies vairāk nekā 50 grupu izstādēs.
  • Saņēmis Atzinības Krusta komandiera ordeni, Itālijas valdības apbalvojumu – Ordine al Merito della Repubblica un Francijas valdības – Ordre des Arts et des Lettres.
  • Saņēmis "Lielo Kristapu" kā labākais animācijas mākslinieks režisores Rozes Stiebras pilnmetrāžas animācijas filmā "Sirds likums".
  • Mākslinieka darbi atrodas Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, Latvijas Mākslinieku savienības krājumos un privātkolekcijās Latvijā un ārzemēs.

Aptauja

Vai jūs uztrauc grāmatu veikalu slēgšana mazpilsētās?

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, X, Bluesky, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu. 

Pieraksties LASI.LV redaktora vēstkopai šeit.

Pieraksties un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora aktuālo ziņu, kompetentu viedokļu un interesantāko interviju apkopojumu.

 

Reklāma
Reklāma
Reklāma
LASI.LV galvenais redaktors Jānis Žilde.

Redaktora vēstkopa

Pieraksties vēstkopai un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora ziņu, viedokļu un interviju apkopojumu.

PIERAKSTIES ŠEIT

Redaktora vēstkopa

Pieraksties vēstkopai un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora ziņu, viedokļu un interviju apkopojumu.

PIERAKSTIES ŠEIT
LATVIJĀ PASAULĒ
Reklāma