Overcast 7.2 °C
T. 30.04
Alta, Liāna, Lilija
SEKO MUMS
Reklāma
Nominācijā "Labākais prozas darbs" balva otro gadu pēc kārtas piešķirta rakstniekam Svenam Kuzminam, šoreiz par garo stāstu "Brīvībene", ko klajā laidusi izdevniecība "Orbīta".
Nominācijā "Labākais prozas darbs" balva otro gadu pēc kārtas piešķirta rakstniekam Svenam Kuzminam, šoreiz par garo stāstu "Brīvībene", ko klajā laidusi izdevniecība "Orbīta".
Foto: Edijs Pālens/LETA

Sestdien, 26. aprīlī, Spīķeru koncertzālē bija pulcējušies rakstnieki, izdevēji, literatūrzinātnieki, literatūras kritiķi, tulkotāji, izdevēji un citi ar literatūras tapšanu, izdošanu un vērtēšanu saistīti cilvēki, lai uzzinātu ikgadējās Latvijas Literatūras gada balvas (LALIGABA) laureātus.

Reklāma

Tiem, kuri neatceras, 20. un 21. gadsimta mijā Latvijas Literatūras gada balva – tobrīd pilnībā Latvijas Rakstnieku savienības paspārnē – bija iestagnējusi. Grāmatas tika lasītas un vērtētas, balvas tika pasniegtas, rakstnieki un tulkotāji par tām, šķiet, pat priecājās, tomēr par īstiem svētkiem šis notikums (atkal?) kļuva tikai 2012. gadā, kad pie tā rīkošanas ķērās Latvijas Rakstnieku savienības un Ventspils Starptautiskās rakstnieku un tulkotāju mājas apvienotā komanda, kurai 2021. gadā pievienojās arī LU Literatūras, folkloras un mākslas institūts.

Ko atklāj LALIGABA

Veselu pētījumu varētu uzrakstīt vien par daudzveidīgajiem moto, kuri izmantoti šo gadu laikā, un to vietu simboliku, kurā balvas pasniegtas. Šī gada "Literatūra saviļņo" brīnišķīgi sabalsojās gan ar balvas norises vietu, gan arī ar izvēlēto priekšnesumu – Rīgas Baleta skolas Laikmetīgās dejas programmas studentu priekšnesumu Alises Putniņas horeogrāfijā.

Vēl nopietnāks būtu izvērtējums par šajos gados balvas ieguvušajām grāmatām, tendencēm, ko tās atklāj par mūsu literatūras interešu lokiem un sāpju punktiem. To varētu pataupīt nākamajai – 15. balvai savā laikmetīgajā veidolā –, bet šogad tikai atgādināšu, ka cilvēkiem, kuri vēlas justies informēti par grāmatniecībā notiekošo, vērts izlasīt vismaz tās grāmatas, kuras iekļautas nomināciju īsajā sarakstā, ne tikai tās, kuras tika apbalvotas. Jo pēc tam, kad noskaidrots īsais saraksts, galīgais balsojums notiek, katram ekspertam sarindojot visas grāmatas savā topā no 1. līdz 4. (vai retos gadījumos, kad tajā lielas konkurences dēļ iespraukušās piecas grāmatas, 5.) vietai, un tālāk jau darbojas statistika. Ja neskaita žūrijas priekšsēdētāju – šogad tā bija literatūrzinātniece Ausma Cimdiņa –, kuram jāparaksta protokols, pārējie žūrijas locekļi var neuzzināt laureātus līdz pat to paziņošanai, un četri šogad tiešām izvēlējušies nezināt.

Iespējams, tikai iespējams, – ja balsošana notiktu atklāti, rezultāti atšķirtos. Un tad savukārt var uzdot jautājumu, vai tie būtu objektīvāki – jo tādā gadījumā, iespējams, katram žūrijas loceklim nāktos pamatot, kādēļ tieši tai, nevis citai grāmatai tiek piešķirts lielākais punktu skaits. Tomēr apšaubīt laureātu kvalitāti gan tādēļ nevajag: līdz īsajam sarakstam no kopumā 36 izdevēju iesniegtajām 138 grāmatām nokļuva tikai 28, tādējādi katra piektā balvai pieteiktā, bet, piemēram, tulkojumu kategorijā, kas tradicionāli ir viena no spēcīgākajām, pat pirmajā, garajā, sarakstā bija 14 spēcīgi nominanti, no kuriem īsajā vairs palika tikai četri.

"Sarežģītās" kategorijas

Tradicionāli Latvijas literatūras gada balvai ir kategorijas, kurās pieteiktos darbus izvērtēt (nosacīti) vieglāk, un kategorijas, kurās darbus izvērtēt grūtāk. Šeit varētu piesaukt pēc iepriekšējo gadu balvām visvairāk un karstāk apspriesto nomināciju, kas parasti ir latviešu proza, un izvērtēt, ko par Latvijas oriģinālliteratūras vidi pasaka skandāli, kas periodiski pavadījuši laureātu paziņošanu. Gods kam gods, šogad vai nu iztika pavisam bez skandāliem, vai arī nominācijas un rezultāti tika apspriesti šaurā lokā un netika publiskoti sociālajos tīklos.

Skandālu neesamība gan neatvieglo ekspertu uzdevumu. Ekspertu komisijas priekšsēdētāja, literatūrzinātniece Ausma Cimdiņa atzīst, ka sākotnēji pat šaubījusies, vai piekrist darbam žūrijā, jo tie ir vairāki ļoti intensīvi lasīšanas mēneši, tomēr priecājas par lēmumu: "Lai gan kopš pagājušā gada nogales līdz pēdējam balsojumam nepārtraukti esmu domājusi par Latvijas literatūras gada balvai pieteiktajām grāmatām, darbs ekspertu komisijā piespieda būt kompetentai jaunākās literatūras procesā. Ikdienas darbā tomēr bieži lasām tikai to, kas nepieciešams profesionālos nolūkos." Gan Ausma Cimdiņa, gan arī cits ekspertu komisijas pārstāvis, rakstnieks un tulkotājs Vilis Kasims atzīst – dažas nominācijas izvērtēt vienmēr ir sarežģītāk, viena no tām – bērnu literatūra.

V. Kasims norāda – viņš cerējis, ka būs vairāk pieteikumu bērnu grāmatām, sevišķi pusaudžiem paredzētajā kategorijā – pieteikti diezgan daudzi spēcīgi darbi gan bērnu dzejā, gan arī prozā, bet grāmatu bērniem virs desmit gadiem, īpaši ap 15, bija maz. Tam piekrīt arī A. Cimdiņa: "Viena situācija ir, ja tu vērtē pirmsskolas vecuma bērniem domātu grāmatu, kuru lasa vecāki kopā ar bērniem un kur ļoti liela nozīmē ilustrācijai, un otra, kura domāta pusaudžiem, un arī tur ir ļoti grūti izdarīt izvēli." Atšķirībā no Starptautiskās Jāņa Baltvilka balvas, kurā grāmata tiek vērtēta kā kopums, Literatūras gada balva vērsta uz labas literatūras cildināšanu, taču grāmatās pavisam mazajiem teksta parasti ir tiešām ļoti maz.

Reklāma
Reklāma

No pārsteigumiem žūrijas locekļi min dzeju – tradicionāli ir ļoti spēcīgu žanru, kuru Ausma Cimdiņa pat nosauca par latviešu literatūras karalieni. Vilis Kasims uzsver – šogad vairākas debijas grāmatas tieši dzejas sadaļā bijušas tik spēcīgas, ka būtu varējušas konkurēt arī pamatnominācijā.

Iepriecināja arī spēcīgā literatūrzinātnes sadaļa. V. Kasims norāda, ka šogad nominācija izveidota kā speciāla kategorija, "jo tas ir ļoti specifisks temats, un, piemēram, Gunāra Bībera lekcijas īsti tai neatbilst, taču ir brīnišķīgs darbs, kas nonāca īsajā sarakstā".

Ausma Cimdiņa uzsver citu aspektu: "Es gribētu piebilst, ka šai nominācijai ir ļoti liela nozīme tajā ziņā, ka mūsdienās humanitārās zinātnes un īpaši literatūrzinātne ir ļoti apdalīta no zinātnes finansējuma puses tādējādi, ka, lai cilvēks varētu veidot akadēmisko karjeru, viņam jāpublicējas ārzemēs angļu valodā. Taču labai literatūrzinātnei būtu jābūt vērstai uz latviešu lasītāju, jāinformē mūsu sabiedrība, jo tas ir nozīmīgs veids, kā pavēstīt par mūsu literatūru, kultūru mūsu pašu iedzīvotājiem, tādēļ šo monogrāfiju iekļaušana ir ļoti nozīmīga atzinība, un es ceru, ka šāda nominācija saglabāsies arī turpmāk."

Vilis Kasims, kurš ikdienā ne tikai pats raksta un tulko svešzemju autoru grāmatas, bet arī strādā ar latviešu literatūras eksportu, atklāja, ka par laureāti oriģinālprozas kategorijā, Svena Kuzmina "Brīvībeni", jau noslēgta vienošanās ar vācu izdevēju par tās publicēšanu 2026. gadā: "Tā noteikti ir viena no grāmatām, kas varētu interesēt lasītājus arī ārzemēs gan alternatīvās 2000. gadu vēstures, gan arī Svena Kuzmina interesantās valodas dēļ." Ausma Cimdiņa kā anekdoti piemin faktu, ka sākotnēji raizējusies, vai drīkst balsojumā pirmajā vietā likt "Brīvībeni", ja reiz Svens Kuzmins jau pērn saņēmis Literatūras gada balvu, savukārt pats laureāts – neformālos apstākļos jau pēc ceremonijas – apsolīja, ka tagad uz pāris gadiem iegrimšot akadēmiskos pētījumos un uz Literatūras gada balvu nepretendēs.

"Karalis ir miris, lai dzīvo karalis!"

Vietās, kur saglabājusies monarhija, nodrošinot tās nepārtrauktību, nākamais karalis (vai karaliene), šķiet, joprojām tiek pasludināts tūliņ pēc iepriekšējā pēdējā elpas vilciena. Gan bez skaļiem paziņojumiem, tomēr Latvijas literatūras balvas rīkotāji arī jau tūlīt sāks veidot nākamā gada ekspertu komisijas sastāvu, apstiprināja LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta ārējās komunikācijas speciāliste Ilze Ļaksa-Timinska, kuras rokās pēdējos gados lielā mērā bijusi ekspertu atlase. Nolikums paredz, ka starp septiņiem ekspertiem jābūt vismaz pa vienam dzejas, prozas, bērnu literatūras autoram un tulkotājam. Komisijā var iekļaut vienu literatūrzinātnieku vai kritiķi, kuram pēdējā gada laikā bijušas vismaz trīs publikācijas par latviešu literatūru, mediju pārstāvi, kā arī cilvēku, kurš nav literāts, bet kuram ir atzīstami panākumi literārā procesa organizēšanā un literatūras popularizēšanā.

Turklāt ir arī dažādi ierobežojumi, kuri nosaka, kas nedrīkst piedalīties ekspertu komisijas darbā, un vissarežģītāk esot ar tulkotājiem, norāda I. Ļaksa-Timinska: "Mūsu izcilie tulkotāji ir arī ļoti noslogoti, un ir ļoti grūti atrast tulkotāju, kuram pašam kādā konkrētajā gadā nebūtu iznācis kāds balvai nominējams darbs, tādēļ par lielu veiksmi uzskatu, ka šogad ekspertu komisijā varēja strādāt Rūta Karma."

Ne pārāk bieži, tomēr šad un tad Literatūras gada balvas rīkotājiem un ekspertiem pārmet, ka viena vai otra grāmata nav tikusi izvirzīta balvai, tādēļ šogad nolemts publicēt visu vērtēšanai iesniegto grāmatu sarakstu. "Par šo diskutējām, taču visi zina, piemēram, visas "Spēlmaņu nakts" balvai vērtējamās izrādes, kādēļ lai publika nezinātu, ar kādiem darbiem strādājam mēs?" jautā I. Ļaksa-Timinska, piebilstot, ka izdevējiem nav nekādu ierobežojumu, cik grāmatas drīkst iesniegt noteiktā kategorijā. Reizēm gadoties, ka mazās izdevniecības iesniedz visas astoņas vai desmit grāmatas, kuras gada laikā iznākušas, taču "lielajās izdevniecībās ir pietiekami profesionāli darbinieki, lai iekšēji izvērtētu, kuras grāmatas tiešām ir pietiekami labas šai balvai, nevis tikai komerciāli veiksmīgas".

Pateicība un brīdinājums

Līdzās ierastajām nominācijām un mūža balvai, kuru ļoti pelnīti saņēma skandināvu literatūras tulkotāja mūža garumā Mudīte Treimane, šogad tika piešķirtas vēl arī divas īpašās balvas. Balvu par izdevniecībā "Pētergailis" iznākušo monogrāfiju "The logic of poetry. Structure and poetics of the Latvian Dainas" saņēma bijusī Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga. Ausma Cimdiņa uzrunā uzsvēra Vairas Vīķes-Freibergas mūža ieguldījumu dainu pētniecībā, tās dziļuma un aristokrātisma atklāšanu, bet pati eksprezidente norādīja uz dainu demokrātismu – to veidošanā bijis iespējams iesaistīties pilnīgi ikvienam, gan ar dziļiem, gan arī brīžiem pat parupjiem tekstiem –, kā arī pateicās par atbalstu dainu pētniecībā vīram Imantam Freibergam un dēlam Kārlim Freibergam.

Speciālbalvu no LALIGABA ekspertu komisijas priekšsēdētājas, literatūrzinātnieces Ausmas Cimdiņas rokām saņēma bijusī Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga par monogrāfiju "The logic of poetry. Structure and poetics of the Latvian Dainas" ("Pētergailis").

Savukārt tulkotājs, latviešu literatūras aizrautīgs popularizētājs Francijā Nikolā Ozano aicināja literatūras svētkos neaizmirst tumšos mākoņus pie pasaules politikas debesīm. Mazliet saīsinot viņa sacīto: buldozeriem un motorzāģiem literatūra un kultūra ir gluži vienaldzīgas, jo neienes naudu, un, Francijas politikā pie varas nākot labējiem, par ārzemju, sevišķi mazo valstu, literatūras tulkošanu un popularizēšanu varēsim aizmirst, taču valstij, kuras rakstniekus neviens nezina, ir pasaulē daudz mazāk draugu, tādēļ arī tās liktenim just līdzi ir daudz grūtāk. Ja nu mums būtu nepieciešams atgādinājums, ka pilnīgi visu vērtēt tikai naudas izteiksmē nedrīkst.

Uzziņa

Latvijas literatūras gada balvas 2025 laureāti

  • Nominācijā "Labākais dzejas darbs" balvu saņēma Elvīras Blomas dzejas krājums "Viņam patīk šie dzejoļi", ko izdevusi "Punctum" atbalsta biedrība.
Kā "Labākais dzejas darbs" balvu saņēma Elvīras Blomas dzejas krājums "Viņam patīk šie dzejoļi " ("Punctum" atbalsta biedrība).
  • Nominācijā "Labākais prozas darbs" balva otro gadu pēc kārtas piešķirta rakstniekam Svenam Kuzminam, šoreiz par garo stāstu "Brīvībene", ko klajā laidusi izdevniecība "Orbīta".
  • Nominācijā "Labākais ārvalstu daiļliteratūras tulkojums latviešu valodā" balvu ieguva Ieva Lapiņa par krājuma "Upes sniegs. Senās Ķīnas lirikas antoloģija" sastādīšanu un atdzejošanu. Grāmatu izdevis apgāds "Neputns".
Kā "Labākais ārvalstu daiļliteratūras tulkojums latviešu valodā" balvu ieguva Ieva Lapiņa par krājuma "Upes sniegs. Senās Ķīnas lirikas antoloģija" sastādīšanu un atdzejošanu. Grāmatu izdevis apgāds "Neputns".
  • Nominācijā "Labākais oriģinālliteratūras darbs bērniem" apbalvota Sanita Reinsone par "Jāņa Rozes apgāda" izdoto grāmatu "Draugi un kaimiņi".
  • Nominācijā "Spilgtākā debija" balvu saņēma Sintija Sudmale par savu pirmo dzejas krājumu "Uz manas mēles", ko izdevis apgāds "Valters Dakša". Debijas kategorijas naudas prēmiju un balvu jau trešo gadu atbalsta Jelgavas tipogrāfija.
Nominācijā "Spilgtākā debija" balvu saņēma Sintija Sudmale par pirmo dzejas krājumu "Uz manas mēles" ("Valters Dakša").
  • Kategorijā "Spilgtākais darbs literatūras pētniecībā" par labāko tika atzīta Daces Bulas monogrāfija "Literārās dabkultūras: Regīnas Ezeras zooproza ekokritiskā lasījumā", ko izdeva LU LFMI. Balva piešķirta par būtisku pienesumu latviešu literatūrteorētiskās domas attīstībā un inovatīvu, apbrīnojami konsekventu Regīnas Ezeras zooprozas analīzi un interpretāciju mūsdienu modernās ekokritikas teorētiski metodoloģiskajā griezumā.
  • Ekspertu komisija lēmusi šogad piešķirt divas speciālbalvas – tulkotājam Nikolā Ozano (Nicolas Auzanneau) par latviešu literatūras tulkošanu un popularizēšanu frankofonajā kultūrtelpā, kā arī Vairai Vīķei-Freibergai par monogrāfiju "The logic of poetry. Structure and poetics of the Latvian Dainas", izdevējs "Pētergailis".
  • Mūža balva par nozīmīgu ieguldījumu Latvijas literatūrā piešķirta tulkotājai Mudītei Treimanei.
  • Lasītāju balva šogad tika noteikta sadarbībā ar sabiedrisko mediju portālu LSM. Publiskā balsojumā, kas ilga no 2. līdz 24. aprīlim, uzvarēja un LSM lasītāju balvu ieguva Dace Rukšāne par romānu "Lu-Lū un Eņģelis", ko izdevusi "Zvaigzne ABC".

Visi nomināciju laureāti saņēma Dāniela Šatalova dizainēto LALIGABA balvu un naudas prēmijas.

Aptauja

Vai jūs uztrauc grāmatu veikalu slēgšana mazpilsētās?

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, X, Bluesky, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu. 

Pieraksties LASI.LV redaktora vēstkopai šeit.

Pieraksties vēstkopai un divas reizes nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora aktuālo ziņu, kompetentu viedokļu un interesantāko interviju apkopojumu.

Ko tu saņemsi:

  • Daudzveidīgus komentārus un kompetentus Latvijas Mediju žurnālistu un autoru viedokļus par aktuālo
  • Ekspertu komentārus par dažādiem praktiskiem, noderīgiem tematiem
  • Aizraujošus materiālus par vēsturi, psiholoģiju, kultūru
  • Gata Šļūkas karikatūru
  • Tavā e-pasta kastītē katru ceturtdienu

 

Reklāma
Tēmturi
Reklāma
Reklāma
Reklāma
DDvestkopa

Dārzs un Daba vēstkopa

Pieraksties vēstkopai un saņem aktuālo dārza darbu kalendāru un rakstu izlasi katru nedēļu.

PIERAKSTIES ŠEIT

Dārzs un Daba vēstkopa

Pieraksties vēstkopai un saņem aktuālo dārza darbu kalendāru un rakstu izlasi katru nedēļu.

PIERAKSTIES ŠEIT
LATVIJĀ PASAULĒ
Reklāma