Augot labklājībai, mazinās kartupeļu patēriņš. Būtiski mazāki nekā agrāk ir kartupeļu stādījumi, turklāt Latvijas šķirnes pārliecinoši zaudē citās valstīs izveidotajām šķirnēm.
Lielie lietus izraisītie ražas zudumi Zemgalē un ekspertu brīdinājumi par bumbuļu glabāšanas izaicinājumiem ziemā vēsta, ka nākamie mēneši kartupeļu audzētājiem un pircējiem būs izaicinoši. Par to liecina arī "Latvijas Avīzes" šā gada 22. septembrī novērotais Kartupeļu festivālā Rīgā, Āgenskalna tirgū, kur piedalījās vien divas saimniecības un Agroresursu un ekonomikas institūta (AREI) Priekuļu pētniecības centrs. Precizēšu, ka Priekuļi ir vienīgā vieta Latvijā, kur selekcionē jaunas kartupeļu šķirnes un uztur agrāk izveidotās. "Mēs dalībai festivālā uzrunājām diezgan daudz kartupeļu audzētāju. Saņēmām galvenokārt atteikumu. Tā iemesli bija plūdu radītā sliktā raža, Kolorādo vaboļu ietekme uz ražu, kā arī aiziešana no kartupeļu audzēšanas uzņēmējdarbības," teic Laila Šneidere, Āgenskalna tirgus tematisko pasākumu rīkotāja.
Kartupeļu raža gan Latvijas reģionos ir atšķirīga. Saimniekiem, kas ražu vēl nav vākuši, eksperti iesaka bumbuļus kārtīgi, pat nedēļu "izvējot" un pārlasīt, lai neļautu izplatīties no lakstiem iegūtajai puves infekcijai.
Patēriņa un platību kritums
Kartupeļu audzētāju skaits, apstādītās platības un arī kartupeļu patēriņš Latvijā krīt. Eksperti nosauc iemeslu – jaunā paaudze izvēlas citus produktus, piemēram, makaronus.
"Mēs cenšamies cilvēkiem stāstīt par kartupeļu vērtību, par to, cik daudz un dažādus ēdienus no tiem pagatavot. Mazdārziņā tos var izaudzēt vienmēr,"
tā I. Skrabule. Viņa atgādina, ka dižķibeles laikā 2008. un 2009. gadā ļoti būtiski kāpa gan audzētāju daudzums, gan arī stādījumu platības. "Labklājības kāpums iet sazobē ar kartupeļu platību kritumu. Šāda tendence ir vērojama visā Eiropā. Un vēl raksturīgi, ka gan Eiropā, gan arī Amerikas Savienotajās Valstīs kartupeļus ļoti daudz pārstrādā. Vispopulārākie ir čipsi un tā dēvētie frī kartupeļi, bet ir arī citi produkti," teic Priekuļu pētniecības centra selekcionāre zinātņu doktore Ilze Skrabule.
Līvija Zariņa, agronomijas zinātņu doktore, Priekuļu pētniecības centra vadošā pētniece, aicina platību un patēriņa kritumu vērtēt filozofiski – viss plūst un mainās. Latvijas cilvēki kartupeļus ēd mazāk tāpēc, ka ir daudz citu piedāvājumu.
"Ne mazāka loma ir arī informācijai plašsaziņas līdzekļos, kad tie vēsta par veselīgu pārtiku. Kartupeļus veselīgo produktu sarakstā nosauc reti, neraugoties uz to augsto diētisko vērtību.
Un gandrīz vienmēr uzsver taukos ceptu kartupeļu neveselīgumu, it kā citu taukvielās ceptu produktu nebūtu. Nākamais iemesls ir lauku iedzīvotāju skaita mazināšanās. Aizbraukušie un aizgājušie cilvēki tupeņus audzēja, ēda ikdienā paši un baroja suķus. Lauku cilvēki agrāk daudz vairāk gribēja un pirka kartupeļu sēklu, agrāk citās valstīs audzētā sēkla tik brīvi nebija pieejama. Un vēl viens iemesls ir kartupeļu pārstrādes uzņēmumu piederība. Tie nepieder latviešiem, bet ārzemnieki, protams, lobē savas šķirnes. Vai arī ar vēsu prātu apstiprina saimnieciski visizdevīgāko variantu, uz pārstrādes līnijas liekot procesam vispiemērotākās šķirnes," tā L. Zariņa.
Kāpēc apdraudētas Latvijas šķirnes
I. Skrabule ir vairāku Latvijā zināmu šķirņu (‘Rigonda’, ‘Jogla’) selekcionāre. Viņa uzsver, ka ir pamatots iemesls satraukumam par Latvijā izveidoto šķirņu apdraudētību. I. Skrabule: "Mēs Priekuļos audzējam augsta ataudzējuma Latvijas kartupeļu šķirnes un tālāk tās pārdodam kartupeļu sēklu audzētājiem, kas savukārt savos laukos pavairotās šķirnes pārdod zemniekiem patēriņam un pārstrādei. Diemžēl Latvijas sēklu audzētāji vairs nepieprasa Latvijas šķirnes. Šajā gadā savu sēklu lauku platību samazinājām no 40 līdz 25 hektāriem." Precizēšu, ka visas 11 patlaban Augu šķirņu katalogā iekļautās Latvijas kartupeļu šķirnes ir izveidotas Priekuļos.