Kokrūpniecības nozarei šis ir izdzīvošanas, nevis attīstības gads, izteicies Latvijas Kokrūpniecības federācijas (LKF) izpilddirektors Artūrs Bukonts.

Reklāma

Viņš norādīja, ka Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) datos balstītā ārējās tirdzniecības bilance rāda, ka 2024. gada pirmajā pusgadā lielākos eksporta ienākumus ienesuši zāģmateriāli, bet mazāki ienākumi ir no kokskaidu plātņu, taras un mēbeļu eksporta. Līdzīgi kā citās nozarēs, arī kokrūpniecībā 2024. gada pirmā pusgada kopējie eksporta rādītāji bija negatīvi. Latvijas koksnes produktu eksporta vērtība sešos mēnešos sarukusi par 3,4% un veidoja 1,73 miljardus eiro.

Bukonts atzīmē, ka Latvijas koksnes produktu patēriņš globālajos tirgos ir saistīts ar būvniecības sektora aktivitāti, tomēr arī tur prognozes nav pozitīvas, 

piemēram, pētniecības organizācija "Euroconstruct" prognozē, ka Eiropā 2024. gadā ekspluatācijā nodoto dzīvojamo ēku apjoms samazināsies par 8,5% un turpmākajos gados kritums varētu turpināties.

Bērza produkcijas ražotājiem 2023. gadā bijuši ļoti labi peļņas rādītāji, bet skujkoku pārstrādes segmentā tie bija sliktāki. 2023. gads lielajām zāģētavām bija ļoti slikts, ko varot salīdzināt pat ar 2008. gada krīzes situāciju. No 12 zāģētavām pozitīvus rezultātus no pamatdarbības uzrādīja tikai divas, bet ar zaudējumiem strādāja desmit, un kopējā zaudējumu kopsumma pārsniedza 30 miljonus eiro. Tomēr Bukonts akcentē, ka 2021. un 2022. gadā bijuši rekordaugsti ienākumi, kas laikus investēti, un tāpēc patlaban iespējams īstenot dažādus projektus, piebilstot, ka, tirgum atdzīvojoties, meža nozare būs spēcīgāka nekā iepriekš. Liela daļa no jaunajiem projektiem saistīti ar koksnes tālāko apstrādi.

Šobrīd tirgos ir maz pozitīvu signālu, tādēļ, federācijas vadītāja ieskatā, 2024. gada nogalē un 2025. gadā nozarei pieaugs izaicinājumi Eiropas un ASV būvniecības sektoru stagnācijas dēļ. 

Tomēr pastāvot cerības, ka starp Eiropā esošajiem ražotājiem varētu izlīdzināties konkurētspēja. Pērn zviedriem bijusi iespēja pat par 40% lētāk iepirkt zāģbaļķus no saviem meža īpašniekiem un Vācija varēja konkurētspēju balstīt uz lēto mizgraužu bojāto koksni, bet patlaban skujkoku zāģbaļķu cenas visā Eiropā esot diezgan līdzīgas.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.