Patlaban pieteikumus līdzfinansējumam daudzdzīvokļu māju renovēšanai nepieņem: pauze līdz pavasarim, kad sāksies jaunā programma. Eksperti novērojuši, ka iedzīvotāju izpratne par ēku renovācijas izdevīgumu pēdējos gados ir uzlabojusies, tomēr daudzviet neuzticēšanās joprojām gūst virsroku.
Par siltumu oktobrī – daži eiro
Par siltumu 1,73 eiro liels maksājums aptuveni 40 kvadrātmetru lielā mājoklī 1964. gadā ekspluatācijā nodotā piecstāvu ķieģeļu nama piektajā stāvā, trīs eiro par siltumu tikpat lielā šīs ēkas otrā stāva dzīvoklī – šā raksta autors klātienē pārliecinājās, ka tik maza maksa par oktobrī saņemto siltumu ir Latgales ielas 237. nama iedzīvotājiem Rīgā.
Precizēšu, ka ļoti mazie siltuma rēķini ir par pusmēnesi – siltumu nama iedzīvotāji sāka saņemt 15. oktobrī. Vēl svarīgāk, ka pērn ēkā pabeidza renovāciju, kuras kopējās izmaksas bija aptuveni 800 000 eiro, toskait pusi no šīm izmaksām ar finanšu institūcijas "Altum" starpniecību apmaksāja Eiropas Savienība.
"Mūsu mājā pavisam ir 55 dzīvokļi, tostarp desmit vienistabas. Dzīvokļu saimnieki maksāja arī 2,68 eiro par siltumu kāpņu telpā un aizdevuma maksājumu, kas divistabu mājoklim ir 74 eiro ik mēnesi.
Kad sākām uz 15 gadiem ņemtā aizdevuma atmaksu, tas bija 54 eiro. Precizēšu, ka patlaban desmit dzīvokļu īpašnieki visu savu aizdevuma daļu bankai ir samaksājuši.
Bet maksājums par visu patērēto siltumu un arī aizdevuma maksājums divistabu dzīvoklim, kas norēķinās ar banku, kopā bija mazāks nekā 80 eiro. Mazāk, nekā mēs maksātu, ja nebūtu veikuši renovāciju," uzsver Latgales ielas 237. nama vecākā Līga Lazda. Viņa turpina: "Maksa par siltumu ir atkarīga no tā patēriņa. Atsevišķa patērētā siltuma uzskaite notiek koplietošanas telpās. Katrā dzīvoklī ir radiatori ar regulējamu siltuma padevi, ikviena mājsaimniecība uzstāda sev vajadzīgo režīmu."
Agrita Kluša, kas arī dzīvo Latgales ielas 237. namā, atceras, ka pērn ziemā maksa par siltumu neesot pārsniegusi desmit eiro mēnesī.
Saskaņā ar Latgales ielas 237. ēkai piešķirto energosertifikātu tā atbilst C klasei ar primārās enerģijas patēriņa novērtējumu 135 kWh/m² gadā. Savukārt pēdējās, 2023./2024. gada apkures sezonas mērījumi rāda, ka ēka sasniegusi B klasi apkurei ar patēriņu 44 kWh/m² gadā. L. Lazda teic, ka siltuma patēriņš ēkā salīdzinājumā ar laiku pirms renovācijas ir par 54% mazāks. Viņa ar lepnumu piebilst: "Šā gada konkursā "Energoefektīvākā ēka Latvijā 2024", kur vissvarīgākais vērtēšanas nosacījums bija siltuma ietaupījums, ieguvām otro vietu. Piedalījās 33 daudzdzīvokļu ēkas."
Trūcis naudas remontiem
Iecere renovēt daudzdzīvokļu ēku radusies tāpēc, ka nekad neesot pieticis naudas remontiem, svarīgu nokalpojušo mezglu nomaiņai.
Daļa mājas ārsienas bija samirkusi, kur vien iespējams, tostarp no jumta, pēc lietus un pēc sniega iekštelpās sūcās ūdens. Ēkas galos sāka izspiesties ķieģeļi. Sienās veidojās plaisas.
Trīsdesmit gadus ēkā nekas nebija darīts. Līga Lazda atceras, ka 2018. gada 5. novembrī notika iedzīvotāju sapulce, kur konceptuāli nobalsots par mājas renovēšanu. Tā paša gada 27. decembrī jau slēgts pirmais līgums ar arhitektu par projekta gatavošanu. "Mani izvirzīja par aktīvistu, par mājas vecāko. Renovācija bija vienīgā iespēja, kā ar vienu vēzienu visu atrisināt," stāsta L. Lazda.
Pirms renovācijas darbu sākuma mainīts apsaimniekotājs. Iemesls – tolaik, 2019. gadā, apsaimniekotājam "Rīgas namu pārvaldnieks" uz renovāciju bija pieteiktas 106 mājas. Būtu ilga gaidīšana rindā līdz iepirkumu veikšanai, teic L. Lazda. Par apsaimniekotāju izvēlēts SIA "Energoserviss". Tā valdes loceklis Āris Elsts bija renovācijas projekta vadītājs.