Nesenie amerikāņu pētnieku veiktie eksperimenti apliecinājuši, ka personalizētas izmaiņas veselības stāvoklī un dzīvesveidā var atlikt vai pat vispār pilnībā novērst atmiņas pasliktināšanos gados vecākiem cilvēkiem ar paaugstinātu Alcheimera slimības attīstīšanās risku.
Pētījumā bija iesaistīti 172 dalībnieki vecumā no 70 līdz 89 gadiem, kuri bija sadalīti divās grupās. Puse no viņiem saņēma individuālas veselības stāvokļa un dzīvesveida uzlabošanas rekomendācijas – galvenokārt tajās jomās, kas, kā mēdz uzskatīt, paaugstina Alcheimera slimības sākšanās risku, piemēram, nekontrolējams diabēts un nepietiekama fiziskā aktivitāte. Rezultāti uzrādīja, ka iejaukšanās grupā bija novērojami nelieli kognitīvo testu rezultātu uzlabojumi, proti, par 74% salīdzinājumā ar grupu bez iejaukšanās.
Turklāt varēja arī novērot riska un dzīves kvalitātes faktoru rādītāju uzlabošanos – aptuveni attiecīgi par 145% un 8%. Var piebilst, ka šis pētījums no visiem iepriekšējiem atšķiras ar to, ka tajā bija ieteikts individuālais padoms katram dalībniekam, nevis kāda universāla pieeja visiem. Viena no pētījuma vadītājām Kristina Jafe paskaidrojusi, ka šī esot pirmā personalizētā iejaukšanās, kas sakoncentrēta uz vairākiem apziņas apgabaliem un kurā riska faktoru mērķi balstīti dalībnieka riska, ieradumu un prioritāšu profilā, un tas, viņasprāt, varot būt ievērojami efektīvāk par universālo pieeju.
Eksperimentā iesaistītajiem dalībniekiem bija vismaz divi no astoņiem demences attīstības riska faktoriem, ieskaitot hipodinamiju, nekontrolējamu hipertoniju, nekontrolējamu diabētu, nekvalitatīvu miegu, recepšu medikamentu lietošanu saistībā ar kognitīvo spēju pazemināšanos, spēcīgus depresīvos simptomus, sociālo izolāciju un smēķēšanu. Iejaukšanās laikā dalībnieki satikās ar medmāsu un veselīga dzīvesveida apgūšanas treneriem, lai izskatītu konkrētus riska faktorus, uz kuriem vēlējās vērst uzmanību. Šādi pasākumi notika reizi vairākos mēnešos – arī nolūkā pārskatīt mērķus, kas variēja no hipertonijas novērošanas līdz fiziskās aktivitātes palielināšanai. Sākotnēji šādas tikšanās rīkoja klātienē, bet pandēmijas laikā pārgāja uz sarunām pa tālruni.
Atskaitēs vēstīts, ka šā pētījuma rezultāti dodot gluži reālu cerību tiem gados vecākajiem cilvēkiem, kurus satrauc Alcheimera slimība un demence. Veicot pietiekami aktīvus soļus virzienā uz riska faktoru pārvaldību un ieviešot izmaiņas dzīvesveidā, cilvēki ir gluži reāli spējīgi atlikt vai pat pilnībā novērst atmiņas pasliktināšanos.