Kopš šā gada aprīļa lietotnē "Mednis" ne tikai var saņemt medījamo dzīvnieku atļaujas, bet pēc dzīvnieka nomedīšanas arī jāziņo par katru nomedīšanas faktu, tostarp – par visiem nomedītajiem nelimitētajiem dzīvniekiem un putniem.

Reklāma

Tas patiesībā nav nekas jauns, jo arī iepriekš medību normatīvie akti noteica, ka par katru medījumu ir jāziņo, bet tad informācija bija jānodod mednieku atbildīgajai personai, kura pēc tam noteiktā laikā par to ziņoja Valsts meža dienestam (VMD).

Šī sistēma gan nebija pārāk efektīva. Par limitētajiem medījamiem dzīvniekiem informācija bija pietiekami ticama, bet attiecībā uz nelimitētajiem datos bija milzīgi robi. Ja informāciju nodeva atbildīgajai personai, tad ne vienmēr informācija nonāca līdz VMD.

Šis bija arī viens no iemesliem, kādēļ radās nepieciešamība pēc modernāka un efektīvāka veida, kā nodrošināt to, ka informācija nonāk līdz atbildīgajām iestādēm. Daudzi jautās, kādēļ tas vajadzīgs. 

Pirmkārt, dati tiek izmantoti, lai plānotu nākamā gada nomedīšanas limitus, otrkārt, šie dati tiek izmantoti, lai atskaitītos par vairākām sugām Eiropas Komisijai, un bieži vien diemžēl uz šo informāciju paļauties nevar. 

Tādēļ arī tiek izmantota lietotne "Mednis". Nomedī, atver lietotni, uztaisi bildi ar koordinātām, nosūti. Viss! Tas prasa ne vairāk kā minūti. Labā ziņa ir tāda, ka lietotne strādā arī bezsaitē, nomedītais dzīvnieks tiek reģistrēts lietotnē, kad iebrauc zonā, atver vēlreiz lietotni un pārbaudi, vai informācija ir nosūtīta.

Lieta, kas medniekiem varētu nepatikt, ir fakts, ka tagad medību inspektori varēs pārbaudīt, vai tiešām jebkurš nomedītais dzīvnieks (jā, arī putni ir dzīvnieki) ir reģistrēts. Ja ir nomedīta lapsa, zaķis, jenotsuns, pīle, ielikta automašīnā, bet informācija nav ievadīta lietotnē, tad mednieks patiesi var iedzīvoties nepatikšanās. Tādēļ medniekiem jābūt atbildīgiem un jāziņo.

Kā var zināt, kurš ko nomedījis?

Redakcija ir saņēmusi daudz jautājumu no lasītājiem par to, kur un kā var redzēt, kādas atļaujas izlietotas, izmantojot lietotni "Mednis". Šobrīd, ja starp mednieku klubiem ir noslēgti sadarbības līgumi, tad viens noteikts atļauju skaits tiek izsniegts uz šo mednieku klubu apvienību. Attiecīgi licences paši sadala savā starpā, bet ko darīt, ja kādas atļaujas pēkšņi ir pazudušas un neviens neatzīstas, ka tās izlietojis?

Atbild VMD Medību daļas vadītājs Valters Lūsis: "No jautājuma saprotams, ka medību atļaujas izlietotas pirms to sadales pa medību iecirkņiem. 

Informācija par izlietotajām medību atļaujām parādās Meža valsts reģistrā pie medību iecirkņa "Nomedītie no Mednis". 

Jautājuma uzdevējs, konkrētā medību iecirkņa sadaļā Meža valsts reģistrā lejuplādējot atskaiti, var redzēt tā medību iecirkņa kodu, kurš iesūtījis informāciju par izlietoto medību atļauju. Ja nepieciešama palīdzība, var rakstīt pa e-pastu atbalsts@vmd.gov.lv."

Tāpat jāatceras, ka nevajag atkārtoti fotografēt un arī ievadīt lietotnē "Mednis" vienu un to pašu attēlu situācijās, kad tas nav ticis nosūtīts nekavējoties.

Medniekam informācija par nomedītajiem un ievainotajiem medījamiem dzīvniekiem vienas dienas laikā jāiesniedz VMD. Tas notiek, izmantojot Meža valsts reģistra funkcionalitātei atbilstošu mobilo lietotni. Tomēr nevajag paļauties uz gadījumu: ja esi ievadījis informāciju par nomedīto limitēto medījamo dzīvnieku, bet tā uzreiz netiek nosūtīta VMD, jo mednieks atrodas bezsaitē, nevajadzētu uzskatīt, ka informācija pati par sevi pazudīs un problēma atrisināsies. Ja licence tiek izmantota, dzīvnieks piefiksēts, bet mednieks nepārliecinās, ka informācija diennakts laikā patiešām nonākusi VMD, kā skaidro Valters Lūsis, tad, "pamatojoties uz Medību likumu, šis darbību kopums ir atbilstošs nelikumīgām medībām. Tomēr šādā situācijā ir risinājums – "Medņa" reģistrācijas datne jānosūta uz atbalsts@vmd.gov.lv".

Tāpat mednieku kluba vadītājs – atbildīgā persona – var pārbaudīt, vai mednieks veicis visas atbilstošās darbības, iesniedzot informāciju par nomedītajiem dzīvniekiem. 

To pārbauda Meža valsts reģistrā pie medību iecirkņa sadaļas. Medību iecirknī nomedītos dzīvniekus var redzēt Meža valsts reģistrā medību iecirkņa sadaļā "Nomedītie no Mednis".

Medību saimniecības attīstības fonds.

 

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.