1863. gada 22. septembrī. Pirms 160 gadiem Obonnas pilsētiņā Šveicē piedzima ārsts un bakteriologs Aleksandrs Emīls Žans Jersens. Savu lielāko atklājumu viņš izdarīja 1894. gadā, kad noskaidroja, ka cilvēcei postošo buboņu mēri jeb "melno nāvi" izraisa žurku pārnēsāta baktērija, kam krietni vēlāk par godu šveicietim tika dots vārds "Yersinia pestis". Tāpat tai piederošā baktēriju ģints tika nosaukta par "Yersinia".

Objektivitātes labad jāsaka, ka neatkarīgi, teju vienlaikus ar Jersenu, pie tāda paša secinājuma nonāca arī japāņu ārsts un mikrobiologs Kitasato Shibasaburo. Tāpēc nereti abus zinātniekus min kopā. Interesanti, ka abi savus atklājumus laboratoriski izdarīja, strādājot pie mēra epidēmijas uzliesmojuma iemesliem Honkongā. Tikai Shibasaburo turp nosūtīja Japānas valdība, bet Jersens tobrīd strādāja Francijas valdības un Pastēra institūta uzdevumā. 

Biežāk mēra izraisītāja atmaskotāja gods tomēr tiek šveicietim, jo viņa ziņojums par to bija labāk izstrādāts un precīzāks. 

Turklāt Jersens pirmais norādīja, ka vienas un tās pašas baktērijas – slimību izraisītāji – var būt gan grauzējos, gan saslimušajos cilvēkos, tātad iespējama pārnēsāšana. 19. gadsimta 90. gados viņš, strādājot jau Parīzē, kopā ar franču bakteriologiem Albēru Kalmetu un Amadeju Borelu izstrādāja pretmēra serumu. Jersens īpaši tiek godāts Vjetnamā, kas viņa dzīves laikā bija Francijas kolonija, jo drīz pēc seruma izstrādāšanas pārcēlās turp, lai izveidotu laboratoriju pretmēra līdzekļa ražošanai, un daudz darīja šīs slimības apkarošanas, kā arī medicīnas izglītības izveides labā Vjetnamā. Šajā zemē viņš 1943. gadā arī nomira un apbedīts piekrastes pilsētā Ņačanā, kur pavadīja lielu daļu mūža nogales. Viņa vārdā Vjetnamā mūsdienās nosauktas ielas un mācību iestādes.

Brīvā Zeme, 1923. gada 22. septembrī

Sugas putni Latvijā. Latvijas putnkopības biedrība nupat saņēma otru sugas putnu sūtījumu no ārzemēm. Putni izrakstīti no pazīstamākās angļu putnu audzētavas ar garantiju kā pirmklasīgs vaislas materiāls. Putni ir ļoti labi un, neskatoties uz to, ka viņi visi ir tikai šāgada cāļi, jau pilnīgi attīstījušies un dēj. Bez agrāk saņemtām vajandotēm un leghornām biedrība tagad saņēma minorkas, leghornas, rodailendas un orpingtonas. Biedrībai ir jau 12 vaislas punkti, no kuriem pavasarī varēs dabūt olas perināšanai. Biedrība iegādā tikai pirmklasīgu vaislas materiālu no labākām dējējām un vispārnoderīgām sugām. Par biedriem biedrībā uzņem visus, kas ar putnkopību nodarbojas. Iestāšanās nauda ir viens lats, biedra nauda 3 lati gadā. Sūtījumi adresējami uz biedrības vārda Rīgā, Dzirnavu ielā 70, dz. 19.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.