Kaut arī mākslinieka draugi ilgus gadus cerēja, ka viņa māja kļūs par muzeju, nu viņi ir pateicīgi Andželīnai Džolijai, ka māja pārtapusi par butiku, nevis, piemēram, ātrās ēdināšanas restorānu.

Reklāma

Neoekspresionisma amerikāņu mākslinieks Žans-Mišels Baskja (1960–1988), kuram bija liela loma pagājušā gadsimta 80. gadu ne tikai Ņujorkas mākslas pasaulē un kurš aizsaulē devās pēc heroīna pārdozēšanas, savu radošo karjeru aizvadīja Īstvilidžā, Greitdžounsa ielā. Pirms Pilsoņu kara būvētā māja bēdīgu slavu guva kā gangstera un bandas "Fife Points Gang" līdera Pola Kellija patvērums, bet 1970. gadā to iegādājās popārta mākslinieks Endijs Vorhols, kurš divstāvīgo ēku 1983. gadā izīrēja Baskjam, kurš tur dzīvoja, strādāja un arī nomira. Nu tā pārveidota par "Atelier Jolie", kur var iegādāties gan pēc pasūtījuma apdrukātus T-kreklus, gan kafiju. A. Džolijas vārdā nosauktais butiks durvis vēra pagājušā gada 4. decembrī, un, kā zina teikt aculiecinieki, tas nav ne sentimentāls veltījums vienam no 20. gadsimta nogales nozīmīgākajiem māksliniekiem, nedz arī bezpersoniska ēdināšanas iestāde.

Ne visi Baskjas draugi ir sajūsmā par to, kā Holivudas zvaigzne izrīkojusies ar māk­slinieka mantojumu. Viņa bijusī draudzene Aleksisa Adlere norāda, ka A. Džolija saprot Baskjas vietu un vismaz kaut kādā veidā izrādījusi cieņu. Savukārt mākslas vēsturnieks un Baskjas skolnieks Dīters Buhhārts ir pārliecināts, ka ir daudz labāki veidi, kā aizsargāt viņa piemiņu, jo "ir atvērti muzeji arī daudz mazāk nozīmīgiem māksliniekiem", un saikne, kas Greitdžounsa ielas namu saista ar Ņujorku un Vorholu, nudien prasa cieņu.

"TV3 Life" 26. janvārī plkst. 21 un 28. janvārī plkst. 10.35, "Tūrists".

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.