Lai veicinātu labāku izpratni par kontracepcijas jautājumiem, šonedēļ norisinājās akcija "Telefonrandiņš ar ginekologu", kuru rīkoja portāls "Sievietesveseliba.lv" un Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācija, kuras laikā sievietēm bija iespēja bez maksas saņemt ginekologu konsultācijas par reproduktīvo veselību.

Reklāma

Kā liecina akcijas rīkotāju informācija, dienas laikā pa bezmaksas tālruni piezvanīja 70 sievietes, visvairāk jautājumu uzdodot par tādām tēmām kā dzemdes spirāles lietošana un hormonālās kontracepcijas ietekme uz pašsajūtu un spēju nākotnē iznēsāt bērnu.

Ginekoloģe Lāsma Līdaka stāsta, ka sievietes šaubās, vai hormonālās spirāles drīkst lietot arī tās, kas nav dzemdējušas, taču bažām neesot pamata – gan hormonālo, gan nehormonālo spirāli drīkst lietot arī sievietes, kurām nav bijusi neviena grūtniecība.

Tāpat reizēm sievietes satrauc tas, ka, lietojot hormonālo spirāli, mēnešreizes kļūst ļoti vājas un notiek reti, bet tas tikai nozīmē, ka efekts ir sasniegts, jo tas ir viens no hormonālās spirāles sniegtajiem ieguvumiem – mēnešreizes kļūst vājas, nesāpīgas, reizēm pat izzūd uz ilgāku laiku, skaidro ginekoloģe.

Dažādi mīti apvij arī kombinēto hormonālo kontracepciju – hormonālās tabletes, riņķus, plāksterus. 

Sievietes uztraucas par dažādām blakusparādībām un ietekmi uz auglību nākotnē. Taču gribu iedrošināt – pirmie trīs mēneši ir pierašanas laiks, kad var izpausties blakusparādības, taču tās ar laiku izzūd, arī reproduktīvās spējas nākotnē hormonālā kontracepcija neietekmē. Diemžēl hormonālā kontracepcija gan pasargā no nevēlamas grūtniecības, taču ne no seksuāli transmisīvajām slimībām.

Vēl joprojām izplatīti mīti, ka, lietojot hormonālo kontracepciju, sieviete kļūst apaļīga un nākotnē var iestāties neauglība. Ir pierādīts, ka kontracepcijas ietekmē sieviete var pieņemties svarā par vienu līdz diviem kilogramiem, bet pārējais ir dzīvesveida, īpaši neveselīga uztura un mazkustīguma sekas. 

Arī neauglība no hormonālās kontracepcijas nevar iestāties, taču pierādīts, ka ar tās palīdzību iespējams mazināt mēnešreižu apjomu un sāpes.

Kā rāda pērn publiskotais pētījums par seksuālās un reproduktīvās veselības ietekmējošiem faktoriem un paradumiem, visvairāk iedzīvotāju, kuri norāda, ka paši vai viņu partneri jebkad ir lietojuši hormonālās pretapaugļošanās tabletes, ir vecuma grupā no 25 līdz 49 gadiem (30% vīriešu, 47% sieviešu). Taču šajā vecuma grupā ir arī vislielākais iedzīvotāju īpatsvars, kas atzīmē, ka ir izmantojuši nedrošas metodes, piemēram, pārtraukto dzimumaktu (40% vīriešu un 56% sieviešu).

Aptauja

Par kādu saturu LASI.LV būtu gatavs maksāt?

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.