Svinīgā apbalvošanas ceremonijā "VEF Kvartāla" mākslas un kultūras telpā "Vasarnīca" piektdien, 6. oktobrī, tika paziņoti Latvijas Arhitektūras gada balvas laureāti.

Reklāma

"Lielo gada balvu 2023" jeb "Grand Prix" saņēma Dailes teātra priekšlaukums – šī sabiedriskā objekta autoru komanda SIA "MADE arhitekti" jau otrreiz kļuvuši par laureātiem, jo 2012. gadā birojs saņēma augstāko novērtējumu par Saldus Mūzikas un mākslas skolas projektu.

Dailes teātra priekšlaukumā saglabāti teātra arhitektūrai un modernisma garam raksturīgie labiekārtojuma principi un materiāli, daļa demontēto materiālu izmantoti atkārtoti. Autori SIA "MADE arhitekti".

Šogad balva tika pasniegta 28. reizi, un pusfinālam kopā atlases žūrija izvirzīja 12 nominantus, kurus noslēgumā vērtēja starptautiska fināla žūrija: arhitekti no Lietuvas un Beļģijas. Šogad bijis rekordzems pieteikto darbu skaits: 37 darbi, no tiem 33 pieteikti kā objekti, bet četri iesniegti procesu kategorijā. Nominēto vidū lielākā daļa bija publiski objekti, turklāt saistīti ar kultūru un izglītību: Ogres Valsts ģimnāzija, Mārupes Mūzikas un mākslas skola, mācību centrs Mārupē, Rīgas cirka vēsturiskā arēna, Valmieras teātra "Kurtuve" un Dailes teātra priekšlaukums.

Valmieras bijusī katlumāja 2022. gada nogalē tika pārveidota par pagaidu telpām Valmieras teātrim – šī industriālā mantojuma pielāgošana kultūras būvei ieguva fināla žūrijas īpašo atzinību, uzsverot kā izcilu piemēru, kā defektu pārveidot par efektu un īsā laikā radīt adaptīvu ēkas saglabāšanas risinājumu. Lielu uzmanību izpelnījās arī Rīgas cirka vēsturiskās arēnas pārbūve – 135 gadus senajai ēkai atklājot slēptus vēsturiskos slāņus un radot jaunu telpas raksturu. Atlases žūrija to novērtēja kā izcilu ēkas atjaunošanas paraugu: ir radoši saglabāts un izmantots esošais, jo jaunajā arēnā iestrādātās vecās konstrukcijas telpu dara atpazīstamu, turklāt telpas regulārā ģeometrija palīdz risināt akustikas jautājumus, kas, kā jau daudzi novērtējuši, tagad ir lieliska.

Valmieras bijusī katlumāja pārveidota par pagaidu telpām Valmieras teātrim – industriālā mantojuma ēka ar minimāliem līdzekļiem atjautīgi izveidota kā kultūras būve. Autori: SIA "Sudraba Arhitektūra".

Gada laureāti vairākkārt kāpa uz skatuves, jo viņu veikumu novērtēja gan starptautiskā žūrija, gan žūrijas loceklis – Eiropā sertificēts arborists, dārznieks, koku eksperts un uzņēmuma "Labie koki" dibinātājs un vadītājs – Edgars Neilands, gan izglītojošā projekta "Skolnieks, pētnieks, pilsētnieks" dalībnieki. 

Gada balvas ieguvēji SIA "MADE arhitekti" atzīmēja, ka viņiem tas bijis liels izaicinājums, jo veidot šādu publisku, visiem lietojamu objektu ir ārkārtīgi riskanti, tāpēc ka jebkurš to var kritizēt, 

arī birokrātiskās sistēmas ierēdņi var kavēt, taču, kā gandarīti atzina arhitekti: "Mums paveicās, mēs esam laimīgi, ka šajā sistēmā bija cilvēki, kas pacentās pieņemt tādus lēmumus, ka mēs projektu varējām īstenot līdz galam. Liels paldies visiem un tiekamies laukumā!" Starptautiskās žūrijas pārstāvji atzīst, ka objekts ir ne tikai labas prakses piemērs, bet arī rada un veido pārdomātu vides telpu, kas ir iekļaujoša gan pret vidi, gan sabiedrību. Projekts ir izstrādāts ar lielu iejūtību pret arhitektes Martas Staņas radīto Dailes teātri, kas ir spilgts padomju modernisma arhitektūras paraugs un unikāla sava laikmeta liecība. Tagad te ir lieliska vieta, kur rīdziniekiem satikties.

Fināla žūrijas balvu jeb "Latvijas Arhitektūras gada balvu 2023" saņēma divi objekti – Zāļu pagatavošanas nodaļa un Koka biroju ēka Lizumā. Zāļu pagatavošanas nodaļas pieci lielie skatlogi Brīvības ielā 68 ļauj ieskatīties farmaceita ikdienā. "Ir radies stereotips, ka zāļu pagatavošana ir kaut kas slēpjams, ar ko nodarbojas "tumšās laboratorijās", taču mēs vēlējāmies pievienot interjeram papildu vērtību un parādīt darba procesu, veidojot izpratni par farmaceita profesiju," stāsta projekta autori. Objekts izpelnījās augstāko novērtējumu arī kategorijā "Interjers", jo rasts risinājums, kā saglabāt vēsturiskā nama krāšņo interjeru, eksponēt to un reizē nodrošināt sterilu darba vidi darbiniekiem. Savukārt Koka biroju ēka Lizumā ir energoefektīva un ilgtspējīga biroja ēka nozīmīgam Vidzemes kokrūpniecības uzņēmumam. Ēka apvieno uzņēmuma administratīvo un ēdināšanas funkciju, radot ērtu satikšanās vietu darbiniekiem, iespējami izmantojot vietējas izcelsmes materiālus.

"Latvijas Arhitektūras gada balvas 2023" uzvarētāji

  • Lielā gada balva, kā arī atzinība kategorijā "Ainavu arhitektūra" un izglītojošā projekta "Skolnieks, pētnieks, pilsētnieks" izvirzītais laureāts – Dailes teātra priekšlaukums, autori: SIA "MADE arhitekti" – Miķelis Putrāms, Linda Krūmiņa, Māra Starka, Mārtiņš Vaskis, Krists Lūkins, Liena Šiliņa un Jēkabs Slava, sadarbībā ar Evelīnu Ozolu.
  • Latvijas Arhitektūras gada balvas:

Zāļu pagatavošanas nodaļa (atzinība arī kategorijā "Interjers"), autori: SIA "MUUD" – Dins Vecāns, Jurijs Kostirko un Raitis Štobe; Koka biroju ēka Lizumā (atzinība arī kategorijā "Komercēkas un ražošanas ēkas"), autori: SIA "MADE arhitekti" – Miķelis Putrāms, Linda Krūmiņa, Māra Starka, Krists Lūkins, Jēkabs Slava un Patrīcija Lidere.

  • Fināla žūrijas īpašā atzinība un atzinība kategorijā "Process" – Valmieras "Kurtuve", autori: SIA "Sudraba Arhitektūra" – Ilze Liepiņa, Reinis Liepiņš, Dāvis Jansons un Renāte Karjavčenko.
  • Atzinība kategorijā "Sabiedriskās ēkas":

Mācību centrs ar solāro jumtu Mārupē, autori: SIA "GoodPattern" – Guntis Ziņģis un Kristīna Reinberga; Ogres Valsts ģimnāzija, autori: SIA "Nams"; Dr. Mauriņa klīnika, autori: SIA "Didrihsons arhitekti" – Gatis Didrihsons un Ineta Solzemniece-Saleniece.

  • Atzinība kategorijā "Pārbūve":

Klēts ēkas pārbūve par tūrisma mītni, autori: SIA "Arhitektu birojs MG arhitekti" – Guntis Grabovskis un Agnese Kalniņa; Mārupes Mūzikas un mākslas skolas pārbūve, autori: SIA "AR.4" – Andris Vītols, Ieva Spriņģe, Dāvis Dauvarts un Rita Četverņa, sadarbībā ar Ievu Rītu; Rīgas cirka vēsturiskās arēnas pārbūve, autori: "NRJA (no rules just architecture)".

Zāļu pagatavošanas nodaļas pieci lielie skatlogi Brīvības ielā 68 ļauj ieskatīties farmaceita ikdienā. Te saglabāts vēsturiskā nama krāšņais interjers – nepieskaroties ģipša rotājumiem, tika kopēta telpas forma ar metāla kvadrātcaurulēm konstrukcijā. Autori SIA "MUUD".

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.