Lai pasargātu sevi no smagu un kropļojošu savainojumu un apdegumu gūšanas un svētku laikā nenokļūtu slimnīcā, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas ārsti aicina būt uzmanīgiem un sniedz dažus ieteikums drošai svinēšanai.

Reklāma

"Pirms svētkiem, kā ierasts, ir ļoti daudz neizdarīto sagatavošanās darbu, kas steidzami jāpaveic, līdz ierodas viesi. Dažkārt palīgā aicina arī līgotājus no pilsētas. Un parasti, ja kaut kādus saimnieciskos darbus nedarām regulāri savā ikdienā, iemaņas, iespējams, ir aizmirsušās vai arī zudušas, tādēļ pietiek ar vienu neuzmanīgu rīcību, iekārtas tehniskā stāvokļa nepilnībām vai vieglprātīgu lēmumu atteikties no aizsarglīdzekļiem, lai gūtu ļoti smagas un kropļojošas traumas. Mūsu ārstu novērojumi liecina, ka visbiežāk pacienti traumējas ar bīstamiem agregātiem – zāģi, zāles pļāvēju, trimmeri, cirvi, bet, gatavojot mielastu, bīstami ir arī asi naži, ar kuriem gadās nogriezt pirkstus, vai asi iesmi, uz kuriem var tikt uzdurta arī plauksta, bojājot tās būtiskākās struktūras," skaidro Latvijas Mikroķirurģijas centra direktors Jānis Bendiks. 

"Taču visbīstamākās ir tieši mehāniskās ierīces, tāpēc cilvēkiem bez prasmēm nevajadzētu mesties darbos tieši pirms svētkiem. Ar bīstamām ierīcēm nedrīkst strādāt alkohola reibumā, kā arī ilgstoši to nedrīkst darīt lielā karstumā. 

Jāuzmana bērni un mājdzīvnieki, lai nejauši nesavainotu arī viņus."

Savukārt slimnīcas Apdegumu centra vadītājs Sergejs Smirnovs vēlas atturēt līgotājus no lēkšanas pāri ugunskuram, jo parasti šis rituāls tiek izpildīts alkohola reibumā, kad cilvēki nenovērtē riskus, piemēram, to, ka ugunskura liesmas ir pārāk augstas, un vai nu iekrīt ugunskurā, vai arī gūst apdegums, kad izkūst un pie miesas pielīp sintētiska auduma bikses vai zeķubikses. "Ja notiek nelaimes gadījums, grilējot ēdienu, liesmas vienmēr aizsniegs un savainos cilvēka seju, acis, kaklu un arī rokas, tādēļ pirms ēdiena glābšanas aizskaitiet līdz trīs un sameklējiet pārtikas knaibles! Šie apdegumi ir ārkārtīgi smagi, tādēļ medicīniskā palīdzība jāmeklē nekavējoties. 

Katru gadu kāds arī mēģina pārlēkt pāri grilam. Diemžēl piezemēšanās notiek uz grila oglēm un sakarsušām metāla detaļām, 

rezultātā cilvēks spiests ilgi ārstēties Apdegumu centrā un ārkārtīgi nožēlo savu neapdomīgo un pārgalvīgo rīcību," novērojis ārsts.

Lai svētku prieku neaptumšotu apdegumu traumas

  • Gar ugunskura malu augošā zāle, īpaši uz rīta pusi kļūst slidena, tādēļ dejojot vai skrienot jāuzmanās, lai nepaslīdētu un nejauši neiekristu ugunskurā.
  • Nedrīkst lēkt pāri ugunskuram alkohola reibumā. Varbūt nelēkt vispār?
  • Pirtī ejot, jābūt piesardzīgiem karsto akmeņu tuvumā, bet, pirms liet sev virsū ūdeni, jāpārliecinās, vai tas nav karsts.
  • Jāievēro piesardzība, darbojoties pie grila iekārtas.
  • Ogles jāaizdedzina ar speciāliem, gariem grila sērkociņiem.
  • Nedrīkst liet degmaisījumu liesmās.
  • Ēdiena piedegšanu nevajag novērst, ar plikām rokām ķeroties klāt karstām restēm, bet gan laikus jānodrošinās ar grila knaiblēm un citiem piederumiem.
  • Ja cilvēku apņem liesmas, nekavējoties jāuzmet viņam virsū sega vai dvielis, un, tiklīdz tās apslāpētas, cietušajam droši var liet virsū ūdeni.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.