Ziemas riepas obligātas būs pēc mēneša: no 1. decembra. To zina katrs. Bet kuras par tādām likumsargi atzīst? Un vai visiem būtu iesakāms viens datums ziemas riepu startam?

Sniegpārsliņa vēl nav obligāta

Daudz ticis runāts, ka īstās esot tikai tās ziemas riepas, kuras līdzās burtiem M+S izgreznotas vēl ar sniegpārsliņu. Vai tās obligātas? Pareizā atbilde – šoziem vēl ne. Pietiek ar M+S (mud and snow – dubļi un sniegs). Oficiāli tātad atļautas tā sauktās vissezonu riepas.

Agrāka maiņa – katra paša lēmums

Vai vajadzētu uz ziemas riepām pāriet, pirms tās tiek prasītas obligāti, uz to vienas atbildes nav. Es pārvietojos galvenokārt pa Rīgas un Pierīgas labi tīrītiem ceļiem. Braucu ar vieglu, labu auto, māku to vadīt, jo mācību trasēs iegriežos katru ziemu jau daudzus gadus. Tādēļ savas ziemenes (ar visu sniegpārsliņu) vēl taupu. Kolēģim, kurš ik rītu brauc, piemēram, no Dundagas uz Tukumu, to neiesaku. Viņam bieži jau ir ziemas ceļš.

Svarīgas ne tikai riepas

Pat vislabākās dod maz, ja pārāk straujš būsi uz melnā ledus. Tādēļ pirmkārt jāvaktē termometrs, nevis jābaksta rādžiņa vai telefona pogas! 

Risināmās problēmas būtība – tā sauktais melnais ledus rudeņos uz ceļa mēdz parādīties bez redzamiem un nojaušamiem brīdinājumiem. 

Atšķirībā no pirmā spilgtā sniega tas gandrīz nekad nav saskatāms, sevišķi tādēļ, ka tā mīļākais laiks ir krēslas stundas. Melnais ledus ir tik slidens, ka nelīdz nekādas riepas (ja nu mazliet – augstākās klases ledus riepas un "naglenes").

Šķebinošs bezsvara stāvoklis iestājas acumirklī, pareiza reakcija ir pa spēkam tikai izciliem vadītājiem. Arī tad, ja izcili veicas, laimējas. Parasti – grāvis. Jumts. Stabs.

Termometrs palīdz briesmas paredzēt. Modernos auto iebūvētie parasti sāk mirgot, brīdina ar sarkaniem uzrakstiem, sniegpārsliņu simboliem un spalgiem pīkstieniem, kad gaisa temperatūra nokrītas līdz +3 grādiem. Tieši tā – plus trim, nevis nullei, pie kuras, kā daudzi domā, sākoties ūdens sasalšana. Uz ceļa virsmas mēdz būt citādi.

Galvenais – protektora dziļums

Svarīgāks par riepas dzimšanas vietu, tās marku. Sniegpārsliņa ir tikai vēlama, bet likuma noteiktie vismaz 4 mm rieviņu dziļuma – svēti. Jo peļķu vismaz novembrī mums būs krietni vairāk nekā sniega. Un, tam atnākot, mēs vienkārši brauksim rāmāk. Vai nebrauksim nemaz – ja godīgi atzīsim savas tehnikas un prasmju neatbilstību konkrētajiem apstākļiem.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.