Latvijas teritorija it kā nav ļoti liela, tomēr nav iespējams izveidot 100% universālu makšķernieku kalendāru. Latgalē ledus jau ir aizvākojis ūdenskrātuves, un uz tā var iziet salīdzinoši droši, bet Kurzemes ūdenskrātuvēs turpinās rudens velce un makšķerēšana atklātā ūdenī. Turklāt tas nenotiek katru gadu līdzīgi, it īpaši, ja ņemam vērā globālās sasilšanas ietekmi.Tāpēc aprobežošos ar kodolīgu aprakstu par pēdējo gadu laikapstākļiem. Ceru, ka tas radīs vispārēju priekšstatu cilvēkiem par ziemas makšķerēšanas priekiem un īpatnībām.
Decembris
Pirmais ziemas mēnesis tiek uzskatīts arī par pārejas periodu. Kaut kur veiksmīgi makšķerē zivis ar vasaras rīkiem, kaut kur veidojas pirmais ledus. Zemledus makšķerēšana šajā periodā ir diezgan bīstama: ledus kārta joprojām ir pārāk plāna. Decembra pirmajās nedēļās vislabāk ir dot priekšroku nelielām, bet stāvošām ūdenstilpēm – tās ātri pārklājas ar uzticamu ledu, pa kuru var droši staigāt.
Tiesa, nelielajās un stāvošajās ūdenskrātuvēs zivju izmēri parasti ir mazāki, arī kvantitāte nav pārāk liela. Jāatceras, ka siltumu cienošās zivis jau ierakušās dūņās un praktiski aizmigušas līdz pavasarim. No otras puses, piemēram, asari ir neparasti aktīvi. Ir dienas, kad tie kožas burtiski uz visu, ko tiem piedāvā, un jebkuros laika apstākļos. Decembra asaru ķeršana ir lielisks treniņš makšķerniekam, kurš apgūst makšķerēšanas pamatus ar balansieri vai bļitku.
Ja saglabāsies stabils sals, stiprs, izturīgs ledus var veidoties arī lielākās upēs un ūdenskrātuvēs. Pieredzējuši makšķernieki zina, ka cope uz pirmā ledus gandrīz vienmēr ir teicama. Aktīvas ir līdakas, kas vēl nav atradušas sev ziemas dzīvokļus un slēptuves, dažkārt brekšu makšķerēšana ir ļoti produktīva, dažkārt ķeras ziemas miegā vēl neesošas karūsas, bet raudas un asari vienkārši pārsteidz ar savu rijīgumu. Vēdzeles arī ir ārkārtīgi aktīvas, jo tām sākas pirmsnārsta periods.
Janvāris
Janvāris Latvijā tradicionāli ir tukšais ziemas mēnesis. To raksturo stiprs sals, puteņi un ilgstoša snigšana. Vārdu sakot, šādos laikapstākļos uz ūdenskrātuvēm uzkāpj tikai īsti fani teicamā ekipējumā. Taču ir arī savi bonusi: ledus segas biezums ir drošs, bet sauso ledu var urbt vieglāk nekā slapju un irdenu.
Janvārī raksturīga ievērojama zivju aktivitātes samazināšanās. Lielie karpu dzimtas īpatņi atpūšas savās ziemošanas bedrēs, praktiski neizpeldot no tām. Vienīgais izņēmums ir raudas, kas aktivizējas atkušņa dienās, tām līdzi peld arī visuresošais mazais plēsējs, proti, asaris.
Janvārī līdakas ir slinkas, tās piesakās gausi un negribīgi, pat tad, kad ēsmu noliek tām tieši pie deguna. Dažreiz pat jāupurē kāds no saviem uzticamajiem balansieriem, atsakoties no metāla pavadiņas, pretējā gadījumā gausais plēsējs vienkārši ignorēs visu, kas tam šķitīs aizdomīgs.
Februāris
Februāra sākums lielākajā daļā Latvijas ūdenskrātuvju joprojām ir tukšais mēnesis, ar visām no tā izrietošajām sekām. Zivis ir neaktīvas, un, lai piesaistītu to uzmanību ēsmai, ir nepieciešamas ievērojamas prasmes un pacietība, un, protams, pieklājīgs aprīkojums. Šajā laikā vajadzētu izmantot smalkas volframa mormiškas un īpaši jutīgus sardziņus.
Tomēr mēneša vidū un beigās situācija makšķerniekam sāk mainīties uz labo pusi. Lai gan laikapstākļi nav stabili un komfortabli, bet biežāk mūs priecē ar jaukām dienām un garākiem atkušņiem. Tas atspoguļojas arī zivju uzvedībā.
Arvien aktīvākas paliek plēsīgās zivis līdakas un pavisam nesen iznārstojušās vēdzeles. Lēnām sāk mosties arī lielās, mierīgās zivis, pat mazāk pieredzējis makšķernieks var uz mormiškas izvilkt asarus, ķīšus un raudas.
Marts
Marts jau vairs nav kalendāra ziemas mēnesis, taču tā sākumā Latvijas lielākajā daļā joprojām ir klimatiskā ziema. Taču pamazām gaisa temperatūra paaugstinās, ledus kļūst irdens un neuzticams, tāpēc makšķerējot jābūt īpaši uzmanīgiem.
Toties zivis šajā laika posmā izrāda pastiprinātu aktivitāti. Līdakai ir pirmsnārsta aktivitāšu periods, taču to makšķerēšana ir aizliegta. Līdakām saudzējamais laiks ir no 1. marta līdz 30. aprīlim, citiem vārdiem sakot, lomā līdakas nedrīkst paturēt divus mēnešus. Ārkārtīgi produktīva ir brekšu makšķerēšana, tie sāk pamest savus ziemas dzīvokļus, bet joprojām atrodas ievērojamā dziļumā. Dažiem makšķerniekiem uz pēdējā ledus izdodas noķert pat siltumu mīlošās karpas, karūsas un līņus.
Tas viss, protams, ir lieliski: makšķerēšana uz pēdējā ledus ir ļoti intensīva un aizraujoša. Taču vēlreiz gribas atgādināt, ka pat teicams loms nav tā vērts, lai riskētu ar savu dzīvību. Makšķerniek, atceries – tevi gaida mājās.
- Lasi žurnālā "Makšķernieka gads 2024":
- Knifi, kā dažādos gadalaikos noķert asari
- Par drošību uz ūdens un ledus
- Fakti, kas obligāti jāzina par līdakām
- Zivīgākās dienas gada griezumā
- Ekspertu ieteikumi
Abonē žurnālu šeit.