“Vispār jau es to Aksionu nepareizi testēju,” pāris dienas pēc medībām uzrakstu Lindai un nosūtu videoklipu, kurā Ieskaties.lv pārstāvis Rainers bez bažām termiķi iesviež ūdenī. Pavisam drīz saņemu arī atbildi: “Labi, nākamreiz brauksim pāri ar mašīnu!”

Reklāma

Pirmie iespaidi medībās

Jūlija beigu plāns ir skaidrs. Vēl pirms Minhauzena jāpaspēj aizbraukt medībās uz Kurzemes pusi un pārbaudīt divus interesantus rīkus, ko testam iedevis veikals Ieskaties.lv. Viens no tiem jaudīgais PulsarMerger LRF XL50, otrs – kompaktais termālais monoklis Pulsar Axion 2 LRF XQ35 PRO. Šoreiz gan uzmanību pievērsīsim Axion.

Medībās uzsvars galvenokārt tiek likts uz mežacūkām, jo ir jānovērš postījumi, taču medīt drīkst arī stirnāžus un staltbriežu teļus. Somā ir jau iepriekšējā dienā sarūpētais Axion, kas, man par pārsteigumu, no nulles līdz maksimumam uzlādējās nudien ātri. Pati lādēšana ir pavisam elementāra – akumulators ārā nav jāņem, bet gan pati ierīce jāpievieno vadam, kas spraužams kontaktligzdā. Pirmajā vakarā izvēlētais medību tornis vai drīzāk jau trepe atrodas plaša labības lauka vidū, iestutēta ozola resnajos apakšējos zaros. Sēdēšana sanāk samērā šaura, bet mantu ir visai daudz. Kamēr iekārtojos, vienubrīd prātā pazib doma, ka nebūtu labi kaut ko no visa nejauši nosviest zemē. Pirmajā mēģinājumā neizdodas ieraudzīt kādu radību, labības lauki izrādās pilnīgi tukši un klusi. Pats monoklis ir viegls, ērti ietilpst arī samērā nelielā plaukstā. Priekšējās lēcas vāciņš nekarājas, bet to ar magnētu var piestiprināt pie plaukstas siksnas – varbūt sīkums, bet patīkami. Ierīces virspusē četras pogas, plus viena, kas paredzēta darbībām ar tālmēru. Nospiežot un paturot nospiestu vidējo pogu starp abām bultiņām, ekrānā parādās paplašināti iestatījumi, kur var izvēlēties starp astoņiem krāsu režīmiem. Intereses pēc izmēģinu visus, taču drīz vien ieraduma dēļ atgriezos pie White Hot, kurā siltie objekti spīd balti.

Triecientests – neplānoti, bet noderīgi

Pirms dažiem gadiem, gatavojoties medībām, biju atstājusi uz galda malas noliktu binokli. Ar domu, ka, ejot ārā pa durvīm, tas būs pēdējais, ko paņemšu. 

Viss bija labi līdz brīdim, kad uz galda uzlēca runcis. Viņam raksturīga zināma nepatika pret objektiem, kas stāv kārdinoši tuvu galda malai. Viens grūdiens, un binoklis ar blīkšķi nogāzās zemē. 

Aši apskatot korpusu, šķita, ka viss ir kārtībā. Vēlāk, jau esot tornī, sapratu, ka situācija ir bēdīgāka, nekā sākotnēji likās, – viena no lēcām bija kļuvusi miglaina, un, apskatot korpusu rūpīgāk, atklājās, ka arī okulārs nedaudz sašķiebies. Veikala remontdarbnīca defektu iespēju robežās izlaboja, taču ne pilnībā. Kopš tās reizes mēģinu kārtīgi uzmanīt visas optiskās ierīces, taču ne vienmēr viss notiek tā, kā vēlētos.

Monoklis Pulsar Axion 2 LRF XQ35 PRO.

 

Sēžot zem ozola lapotnes, bija aizritējusi jau apmēram stunda, taču kā par spīti plānotajam testam uz laukiem nerādījās neviena dzīva dvēsele. Parasti optiskās ierīces mēdzu uzkārt kaklā, lai nebūtu jādomā, kur tās nolikt. Axion ražotājs ir parūpējies par nelielu atsaiti ierīces sānos, kas ļauj monokli fiksēt vien pie plaukstas. Ja gribas to iekarināt kaklā, ierīce jāliek pārnēsāšanas somiņā, kurai ir garā lence. Soma tobrīd likās lieks atribūts, tādēļ, kamēr ierīci nelietoju, noliku to klēpī. Paspēju pie sevis nodomāt, ka iespējami drīz būtu jāsameklē kāds striķis, kas vismaz pagaidām varētu kalpot par lenci, kā sajutu, ka monoklis no klēpja izšļūk un nokrīt zemē. Sasodīts! Jā, nudien, Axion guļ ozola pakājē, nokritis pārdesmit centimetrus no paliela akmens, taču, par laimi, neskarot to. Aizturēto elpu varu izpūst vien, kad izpētu korpusu, pārbaudu attēlu un funkcijas un secinu, ka šoreiz nejaušais triecientests ir beidzies labi. Vizuāli bojājumu nav, lēca vesela, attēls tāds pats kā bijis, tālummērs strādā, pogas darbojas bez problēmām. Secinājumi? Ja kakla lences papildu drošībai nav, tad vismaz ir izturīgs magnija sakausējuma korpuss – garantija ierīces izturībai kritienā. Arī labi!

Attēla kvalitāte

Ekrānuzņēmums no testa video.

Dziļā krēslā beidzot uzrodas kāds, uz ko paskatīties. No krūmiem laukmalē uz īsu mirkli izveļas kuilītis, un pavisam drīz tam seko jenotsuns, kas tramīgo ruksi nobaida. Taču ar īso uznācienu ir gana, lai gūtu pirmo iespaidu par attēla kvalitāti. Attēls ir pietiekami labs, lai saprastu, kas bradā pa labību. Jo tuvāk dzīvnieks atrodas, jo vairāk detaļu var saskatīt. Asums jāregulē atkarībā no dzīvnieka attāluma. Protams, attēlu kvalitātes ziņā ir grūti salīdzināt ar turpat blakus esošā Merger binokļa bildi, taču tas nemaz nav vajadzīgs. Abas ierīces pārstāv dažādas cenu kategorijas un kalpo atšķirīgiem mērķiem. Axion sava nelielā izmēra dēļ varētu būt piemērotāks medībām ar pieiešanu, kad galvenokārt nepieciešams faktoloģiski fiksēt dzīvnieka atrašanās vietu un līdzi negribas nest lieku smagumu. Nelielo monokli var arī ērti ielikt kabatā. 

Daži no attēla krāsas režīmiem.

Kā uzsvēra Ieskaties.lv pārstāvis, šai ierīcei ir uzlabots sensora termālais jutīgums (NETD <25 mK). Vienkāršiem vārdiem runājot, monoklis spēj uz apkārtējā fona izšķirt temperatūras atšķirības, kas ir mazākas par 25 milikelviniem. Tātad saskatīt varēs arī ragus un tas darbosies labi arī miglas un lietus apstākļos. Skatoties tumsā, ir vērts iestatījumos pieregulēt attēla spilgtumu un kontrastu, lai pie tumsas pieradusī acs nežilbtu.

Tālmērs

Divas modeļa variācijas. Bez un ar tālmēru.

Tiek piedāvāti divi šīs ierīces modeļi – ar vai bez iebūvēta lāzera tālmēra. Šajā gadījumā testēts monoklis ar tālmēru, kas izrādījās pat ļoti noderīga funkcija. Ņemot vērā, ka šoreiz medības notika ciemos citā kolektīvā, tālmērs neatkarīgi no gaismas apstākļiem palīdz precīzi noorientēties apkārtnē, saprast, cik tālu ir mežmala vai kāds cits objekts. Tas darbojas divos režīmos – standarta un scan režīmā. Ieslēdzot tālmēru standarta režīmā, ekrāna vidū parādās sarkans rāmītis, kas jānotēmē uz vēlamo objektu, un vēlreiz jānospiež tālmēra poga. Scan jeb skenēšanas režīmā tā pati poga jātur nospiesta, un attālums pārmaiņus tiek mērīts līdz visiem objektiem, uz kuriem tiek uzlikts sarkanais rāmītis. Kā norāda ražotājs, attālumu iespējams izmērīt līdz pat kilometra distancei ar precizitāti ± viens metrs.

Akumulatora izturība

Darbojas ar izņemamu akumulatoru.

Lai arī ražotājs sola 11 stundu darbības laiku, zināms, ka drošības labad jebkuru termālo ierīci ikreiz pirms medībām tomēr ir nepieciešams uzlādēt, lai negadās tā, ka visatbildīgākajā mirklī akumulators pieviļ. Lai taupītu enerģiju, kamēr ir gaišs un apkārtni var vērot ar acīm, monokli var turēt pilnībā izslēgtu un ieslēgt vajadzības gadījumā. Tumsā, kamēr ierīci nelietoju, atstāju to ieslēgtu gaidīšanas režīmā. Šoreiz ir grūti spriest par precīzu patieso akumulatora izturību, jo vērošanai pārmaiņus tika lietotas divas ierīces. Taču skaidrs ir tas, ka viena vakara medībām viena uzlādes reize ir vairāk nekā pietiekama.

Foto un video eksportēšana

Četras lielas vadības pogas, plus tālmēra poga kreisajā pusē.

Ar monokli iespējams filmēt un fotografēt. Tas ir labs veids, kā fiksēt un saglabāt gūtos novērojumus. Lai pēc tam failus eksportētu uz viedierīci, ir izstrādāta īpaša lietotne – Stream Vision 2. Tā ir bez maksas pieejama gan Google Play veikalā, gan arī Apple App Store. Pēc ieinstalēšanas monoklī jāaktivizē WiFi funkcija un telefons jāsavieno ar monokļa WiFi tīklu. Pēc tam lietotnē ir iespēja ne vien apskatīt un lejupielādēt uzņemtos failus, mainīt iestatījumus, bet arī reāllaikā vērot ierīcē notiekošo. Tas var noderēt, medījot divatā, ja uz abiem medniekiem ir tikai viena termokamera. Failus var eksportēt arī uz datoru, bet tad ierīce datoram ir jāpievieno ar komplektā esošo USBType-C vadu un tās ekrānā jāizvēlas opcija Memory card.

plusimīnusi
CenaCenai atbilstoša attēla kvalitāte
Izmērs un svarsPalielinot attēla palielinājumu, ievērojami zūd tā kvalitāte
Izturība pret ūdeni, triecieniemTrūkst kaklā karināmas siksnas
Lielas pogas, kas labi sataustāmas un atšķiramas arī tumsā 

Specifikācijas

  • Attēla palielinājums, x: 2–8
  • Objektīvs: F35/1.0
  • Maksimālais darbības attālums, m: 1300
  • Tālmēra uztveršanas attālums, m: 1000
  • Aizsardzības līmenis: IPX7
  • Svars, kg: 0,35
  • Piedāvā: Ieskaties.lv

Secinājumi

Beigu beigās divu vakaru gaitā izdevās novērot ruksi, jenotsuni, lapsu, pāris zaķus un daudz briežu. Dažāda izmēra dzīvnieki, dažādās distancēs, līdz ar to iespēja izpausties arī tālmēram. Triecientests – kritiens no medību torņa – izturēts godam! Diemžēl nebija ne lietus, ne miglas, līdz ar to sensora spējas šajos apstākļos novērtēt neizdevās. Ierīce ir neliela, to var glabāt mašīnas cimdu nodalījumā, padarot braukāšanu pa medību platībām tumsā krietni interesantāku. Kopumā šī termokamera varētu būt laba izvēle tiem, kas lūkojas budžeta klases virzienā, taču vienlaikus vēlas nodrošināties ar jau zināmo Pulsar kvalitātes latiņu.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.