1944. gada 17. decembrī. Pirms 80 gadiem vienīgais vācu okupācijas laikraksts "Tēvija", kas Liepājā iznāca uz vienas lappuses, apgalvoja: "Savos gaisa uzbrukumos Liepājai boļševiki 14. un 15. decembrī cieta vissmagākos zaudējumus.

Reklāma

Pēc līdzšinējām ziņām, abās dienās notriektas pavisam 102 ienaidnieka lidmašīnas. Ceturtdien notriekto lidmašīnu skaits sasniedzis 46. Piektdien pusdienā mūsu iznīcinātāji, neraugoties uz ienaidnieka vienībām piedalīto iznīcinātāju apsardzību, no jauna notrieca 38. Aviācijas zenītartilērija un kara flotes gaisa aizsardzības spēki 13 ienaidnieka lidmašīnas. Boļševiki tādējādi 24 stundu laikā, pie nelieliem vācu zaudējumiem, zaudējuši ļoti ievērojamu daļu no savām gaisa uzbrukumos raidītām vienībām." Propagandas aparāta publiskotie skaitļi bija krietni pārspīlēti, taču tiem nebija nozīmes, jo tas nemainīja galveno – 

kopš 1944. gada rudens padomju aviācijas uzlidojumi Liepājai bija kļuvuši sistemātiski, nesot pilsētniekiem un Liepājā saplūdušajiem bēgļiem daudz posta. 

Par padomju aviācijas bombardēšanām saviem bērniem un mazbērniem droši vien stāstījis katrs liepājnieks, kurš piedzīvoja to laiku. Bieži pieminēts, ka daudz uzmanības pievērsts laika apstākļiem – ja debesis skaidras, droši vien bumbos, ja mākoņains – var uzelpot. Īpaši intensīvi uzlidojumi Liepāju bija piemeklējuši 1944. gada 14./15. decembrī un pēc tam 21./22. decembrī. Tad pilsētā izcēlās lieli ugunsgrēki un bija upuri. Tika sagrauti nami Peldu ielā, Kūrmājas prospektā, kultūrvēsturiski nozīmīgā un 30. gadu beigās pārbūvētā Pilsētas viesnīca (bijusī Pēterpils viesnīca), agrākā pilsētas muzeja ēka Alejas laukumā. Liepāja bija Kurzemē ieslēgtās Vācijas armijas grupas apgādes centrs. 80% visu kravu plūda caur Liepājas ostu, tāpēc padomju aviācijas galvenais mērķis bija Tirdzniecības ostas kanālā un Karostā esošie kuģi, kā arī dzelzceļš. Uzskata, ka ostas infrastruktūra iespēju robežās saudzēta, jo bija vajadzīga jaunajiem saimniekiem. Aprēķināts, ka no 1944. gada septembra vidus līdz decembra beigām padomju aviācija Liepājai veica 16 lielus uzlidojumus, kuros īstenoja 2785 kaujas lidojumus, nometot vairāk nekā 1700 tonnas aviācijas bumbu un zaudējot 156 lidmašīnas. Uzlidojumus parasti organizēja vairākos viļņos ar 50–100 vai vairāk lidmašīnu piedalīšanos. Bumbas meta no 1–3 km augstuma. 

Bombardēšana nebija precīza un neietekmēja vācu apgādi, toties pavirši nomestās bumbas postīja pilsētu un nogalināja tās iedzīvotājus. 

Pēdējo reizi Liepājai jau absolūti nevajadzīgi uzlidoja 1945. gada 8. maijā – kapitulācijas dienā.

Zemgales Balss, 1924. gada 17. decembrī

Džūkste. Svētdien, 14. decembrī vietējā zemkopības biedrība bija sarīkojusi izrīkojumu. Uzveda ar diezgan labām sekmēm humoristisku viencēlienu "Toveris". Bez tam programmā uzstājās studentu (bijušo Jelgavas ģimnāzijas audzēkņu) dubultkvartets. Viņu izpildītās dziesmas visus sajūsmināja, daudzas bij uz publikas vēlēšanos jāatkārto. Apsveicams studējošās jaunatnes nodoms apciemot ar savām vairāk iekrātām gara bagātībām mūsu laukus. Vērtīgajā izrīkojumā apmeklētāju varēja būt vairāk.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, X, Bluesky, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu. 

Pieraksties LASI.LV redaktora vēstkopai šeit.

Pieraksties un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora aktuālo ziņu, kompetentu viedokļu un interesantāko interviju apkopojumu.