1925. gada 11. februārī. Pirms 100 gadiem Latvijā ritēja neatkarīgas valsts vēsturē otrā tautas skaitīšana, kas bija pirmā datu ziņā apjomīgākā un precīzākā, jo 1920. gada vasarā īstenotā vēl notika nepabeigta Neatkarības kara apstākļos un vēl neskāra visu valsts teritoriju.

Reklāma

1925. gada tautskaite oficiāli sākās 10. februārī, kad tautas skaitītāji iedzīvotājiem izsniedza anketas, bet 11. februārī anketas savāca un precizēja neskaidrības, kā arī palīdzēja aizpildīt tās sadaļas, kas bija raisījušas jautājumus. Tā Latviešu zemnieku savienības politiķis Kārlis Ulmanis bija atzīmējis, ka plašajā dzīvoklī mājo viens, taču tautas skaitītāji viņam neticēja un vēlējās personīgi to pārbaudīt. Kādā citā dzīvoklī skaitītāji nebija spējuši iekļūt, lai arī zvanīja pie durvīm vairākas reizes dienā un bija ziņas, ka saimnieki ir mājās. 

Izrādījās, ka ģimenes galva kritis lielos parādos un, domādams piedzinējus ierodamies, bija stingri noliedzis arī citiem atvērt durvis. 

"Kāds nezināms skaitītājs apmeklējis Sarkandaugavas iedzīvotājus, kuriem izsniedzis skaitīšanas kartiņas, pieprasot par katru kartiņu 15 santīmu. Padomju Krievijas sūtniecība kategoriski atteicās ielaist skaitītājus. Tikai ar Ārlietu ministrijas starpniecību izdevās domstarpību novērst," vēstīja "Jaunākās Ziņas". Bija gadījušies arī valsts valodas nezinātāji un tādas personas, kas nemaz precīzi nezināja savus dzimšanas datus un dzimšanas gadu uzdeva vien aptuveni. "Uz skaitītāju vaicājumiem – jūsu ticība, ļoti bieži nāk atbilde: latviešu. Tāpat bieži pagadās sajukums jēdzienā par tautību: te latgaliešu atbildes parasti skan: katolis. Žīdiem reizēm iznāk liela galvas lauzīšana atbildei par dzimšanas mēnesi, jo tiem ir pašiem savs kalendārs. 

Pieturoties aptaujas formulai, skaitītāji arī neprecētām sievietēm noprasa – cik bērnu. Par šādu jautājumu dažas pilsones pamatīgi noskaitās," 

par tautskaites specifiku informēja avīze. Tautas skaitītājiem ierasti nācās skaidrot, ka savāktās ziņas par katru individuālu personu neviens netaisās publicēt, bet tās vajadzīgas kopainas noskaidrošanai. 1925. gadā Latvijā saskaitīja 1,8 miljonus iedzīvotāju, kas bija par 250 tūkstošiem vairāk nekā iepriekšējā tautas skaitīšanā 1920. gadā. Pieaugums bija saistīts ar kara bēgļu atgriešanos un detaļu, ka daudzi no tiem, kas ieradās no Krievijas bēgļu gaitām, bija vīrieši darbspējīgā vecumā, kas atstāja pozitīvu iespaidu uz demogrāfiju un jau 1921. gadā dzimušo skaits bija pārsniedzis mirušo skaitu.

"Rīgas Ziņas", 1925. gada 11. februārī

Dziedināšana ar radiumu mājās. Īstais radiums, ieņemts cieti noteiktā daudzumā, nosēžas ķermenī un rada tur mazas radiuma noliktavas, kuras iespaido iekšējos orgānus ar savu brīnišķīgo staru spēku. 

Dziedināšanās ar radiumu ir ļoti derīga, ja kaut kas nebūtu kārtībā ar jūsu nerviem, vielu maiņu, asinīm, ēstgribu, sagremošanu, locekļu un muskuļu kustību, kā arī to sāpēm, bezmiegu un vecuma nespēku. 

Dziedināšanos ar radiumu mājās var iesākt ar Miradium sāli. Ja dzer dienā 8 glāzes Miradium ūdeni, tad patērē tikpat daudz radiumu kā pie 1 litra dabīgā, stiprā Gastein ūdens un vairāk kā pie 12 litriem pazīstamā Vīsbādes ūdens lietošanas. Var arī, ja tas izliktos vajadzīgs, turpināt dziedināšanos ar Miradium hastilēm un Miradium tabletēm. Dabūjami visās aptiekās Ls 8 glāze.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, X, Bluesky, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu. 

Pieraksties LASI.LV redaktora vēstkopai šeit.

Pieraksties un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora aktuālo ziņu, kompetentu viedokļu un interesantāko interviju apkopojumu.