Svētdienas rītā gaisa temperatūra novērojumu stacijā Rīgas centrā pazeminājusies līdz mīnus 20 grādiem – pirmo reizi kopš 2016. gada janvāra, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) dati.

Reklāma

Lidostā "Rīga" svētdien tika reģistrēts 25 grādu sals, kas ir zemākā gaisa temperatūra šajā vietā kopš 2021. gada janvāra. Latvijas austrumu daļā naktī uz svētdienu aukstums vietām pastiprinājās līdz -28..-30 grādiem, un tas ir lielākais sals valstī kopš 2021. gada 17. janvāra.

Viszemākā temperatūra naktī uz svētdienu tika reģistrēta Zosēnu novērojumu stacijā, tur fiksēti -28,9 grādi.

Gaisa temperatūra LVĢMC novērojumu tīklā svētdien astoņos rītā bija no -7,6 grādiem Kolkā un -9,4 grādiem Mērsragā līdz -27,9 grādiem Zosēnos un -28,1 grādam Daugavpilī.

Saskaņā ar "Latvijas valsts ceļu" datiem naktī Gulbenes un Viļānu apkaimē gaisa temperatūra noslīdēja līdz -30 grādiem. Aukstuma rekordi gan Latvijā nav pārspēti.

Liels sals Latvijā gaidāms arī pirmdien, lai gan, vējam iegriežoties no rietumiem, pirmdienas pēcpusdienā gaisa temperatūra vietām piekrastē jau paaugstināsies līdz nullei grādu. Otrdien visā Latvijā gaisa temperatūra paaugstināsies līdz -2..+3 grādiem, prognozē sinoptiķi.

LVĢMC informē, ka centrālās un austrumu daļas upēs ledus veidošanās izraisa krasas ūdenslīmeņa svārstības. Piektdien un sestdien Daugavā posmā no Suražas līdz Verhņedvinskai un posmā no Piedrujas līdz Jersikai ūdenslīmenis pazeminājās, bet pie Jēkabpils un Zeļķiem ūdenslīmenis paaugstinājās attiecīgi par 23 un 191 centimetru. Pļaviņās ūdenslīmenis pazeminājās par 89 centimetriem. Vienlaikus Pļaviņu ūdenskrātuvē notiek ļoti spēcīga vižņu blīvēšanās.

LVĢMC brīdina, ka, turpinoties sala periodam, upēs intensīvi veidojas ledus. Ledus un vižņu sablīvējumi izveidojušies vairākās centrālās, austrumu un rietumu daļas upēs. Meteorologi prognozēja, ka, brīvdienās turpinoties salam, arvien garāki upju posmi pārklājas ar ledus segu, tomēr dažās centrālās un austrumu daļas upēs turpināsies vižņu sablīvējumu veidošanās, kas var izraisīt strauju ūdens līmeņa paaugstināšanos un teritoriju applūšanu.

Savukārt nākamajā nedēļā Latvijā kļūs siltāks, gaidāms slapjš sniegs un lietus. 

Kusīs sniegs un ledus, paaugstināsies ūdenslīmenis. Rietumdaļas upēs ūdenslīmeņa paaugstināšanās var veicināt piesalu atraušanu no krastiem un ledus iešanu, centrālās un austrumu daļas upēs apstāsies ledus veidošanās.

LVĢMC brīdina, ka jaunais ledus ir plāns un uz tā atrasties ir bīstami.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.