Sestdien, 1. februārī, Rēzeknes novada Lendžu pagasta Skangaļos notika traģēdija, kas satrieca visu Latviju. Dienas vidū no mājām bija pazudis mazais Andrejs Kuzņecovs, kuram šomēnes apritētu divi gadi. Puisēns esot izgājis bez apaviem, tikai zeķubiksēs, zeķēs, džemperī un jakā.

Reklāma

Meklēšanā iesaistījās gan atbildīgie dienesti, gan vairāki simti brīvprātīgo. Bērnu atrada ap pulksten 21.40 vakarā blakus dzelzceļam. Bērns bijis apsnidzis un bezsamaņā. Mediķiem neizdevās glābt viņa dzīvību.

Valsts policija informāciju par apmēram pulksten pusdivos no vecvecāku mājām izgājušo bērnu saņēmusi plkst. 15. Zvanījis bērna vectēvs. Kā vēsta Latvijas Radio, deviņas minūtes garā telefonsarunā noskaidrota vieta un apstākļi. Policijas darbinieki devušies ceļā plkst. 15.11 un norādītajā apvidū ieradušies plkst. 15.23. "Ziemeļlatgales iecirknī tika izsludināta personālsastāva trauksme. Tas nozīmē, ka tika izsaukti vēl papildu kolēģi. 

Meklēšanas darbos iesaistījās 46 Valsts policijas amatpersonas no dažādām struktūrvienībām. Tāpat arī kinologs ar dienesta suni. Tika izmantoti trīs bezpilota gaisa kuģi," 

Latvijas Radio stāstījusi Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes pārstāve Jūlija Jurāne. Iesaistīti arī citi dienesti. Valsts robežsardze lūgumu iesaistīt helikopteru esot saņēmusi pirms pulksten pieciem pēcpusdienā, tomēr spēcīgās snigšanas dēļ robežsardzes helikopteru meklējumos varēja iesaistīt tikai pusdeviņos vakarā. Piesaistīti arī Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta spēki. "Plkst. 18.56 mums bija paziņojums no policijas, ka nepieciešama mūsu palīdzība pārbaudīt dīķus. Tad mēs arī izbraucām," Latvijas Radio teica Latgales reģiona vecākā inspektore Irita Slavinska.

2023. gadā dzimušais Andrejs Kuzņecovs.

Sabiedrībā izskan jautājumi, kāpēc uz vietas nebija Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) brigādes. Dienesta pārstāve Ilze Bukša skaidrojusi, ka NMPD reaģē un rīkojas atbilstoši meklēšanas darbu vadītāju norādēm. Līdzīgi kā citos ārkārtas gadījumos, kad, piemēram, saņemtas ziņas par cilvēka slīkšanu vai apmaldījušos sēņotāju. 

Kad policists atradis bezsamaņā esošo bērnu, brigāde ieradusies 14 minūšu laikā. 

Atbildot uz Latvijas Radio jautājumu, kāpēc meklēšanas darbu tuvumā nebija ekipāžas, I. Bukša teikusi, ka to neprasīja Valsts policija: "Viss ir atkarīgs no tā, kurā brīdī tiek lemts par nepieciešamību piesaistīt mediķus, par vajadzību būt klāt un vai nu braukt pie cietušā, vai dežurēt – būt klāt un gaidīt." Pēc zēna atrašanas ierasties varēts ātri, jo attiecīgajā reģionā ir četri brigāžu punkti ar septiņām brigādēm.

Valsts policija vērtē, ka meklēšanas darbi bijuši koordinēti. "Valsts policijas amatpersonas reaģēja uzreiz un nekavējoties sāka meklēšanas darbus, tiklīdz saņēmām šo informāciju. Protams, pēc katra šāda gadījuma arī būs iekšējais izvērtējums, bet policija darīja visu un piesaistīja visus nepieciešamos papildspēkus, lai atrastu bērnu," Latvijas Radio sacīja Valsts policijas pārstāve J. Jurāne.

Valsts policija sākusi kriminālprocesu. 

Mediji vēsta, ka zēna pazušanas dienā viņa māte un vecmamma, kam bija bērns jāpieskata, iespējams, bija alkohola reibumā.

Pirmdien, 3. februārī, Valsts policijas amatpersonas vērsās Latgales rajona tiesā Rēzeknē ar ierosinājumu piemērot ar brīvības atņemšanu saistītu drošības līdzekli – apcietinājumu vienai aizdomās turētajai personai. Tiesa neapmierināja ierosinājumu un piemēroja ar brīvības atņemšanu nesaistītu drošības līdzekli – policijas uzraudzību. Otrai vakar aizturētajai personai kriminālprocesā piemērots statuss persona, pret kuru sākts kriminālprocess, vēsta "lsm.lv". Policija neatklāj, kuras ir minētās personas. Tomēr tās, visticamāk, ir bērna māte un vecāmāte, kuras bija mājās zēna pazušanas brīdī. Mazais Andrejs ar māti bija deklarēti Rēzeknē un Skangaļos bija ieradušies ciemos.

Mirušā zēna ģimenes pārējos bērnus pieskata tēvs, 

aģentūrai LETA apliecināja Rēzeknes bāriņtiesas priekšsēdētāja Tatjana Sudnika. Viņa neatklāja, cik bērnu vēl ir ģimenē. Bāriņtiesa esot pārliecināta, ka tēvs par bērniem spēj parūpēties. Sudnika arī apliecināja, ka iepriekš ģimene nav bijusi bāriņtiesas redzeslokā. Ģimenei tiekot nodrošināts psiholoģisks atbalsts.

Rēzeknes novada bāriņtiesas vadītāja Daina Igaune aģentūrai LETA teica, ka pirmdien novadā notikusi dažādu dienestu speciālistu sapulce, kurā secināts, ka šādu situāciju nepieļaušanai ir svarīga sadarbība starp institūcijām jau tad, kad grūtniece tikai stājas uzskaitē pie ģimenes ārsta vai ginekologa. Un tad, ja rodas aizdomas par problēmām ģimenē, būtu jāziņo Sociālajam dienestam, kas nepieciešamības gadījumā iesaista arī bāriņtiesu. 

Ne mazāk svarīga ir arī sabiedrības iesaiste, teica Igaune, uzsverot, ka "svešu bērnu nav". 

Viņa aicina apkārtējos ziņot iestādēm, ja vien rodas aizdomas par kādām problēmām kādā ģimenē. Konkrētā adrese, kurā dzīvoja bojāgājušā bērna radinieki, nav bijusi novada Sociālā dienesta vai bāriņtiesas redzeslokā.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, X, Bluesky, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu. 

Pieraksties LASI.LV redaktora vēstkopai šeit.

Pieraksties un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora aktuālo ziņu, kompetentu viedokļu un interesantāko interviju apkopojumu.