Partly cloudy 2.3 °C
C. 12.12
Iveta, Otīlija
SEKO MUMS
Reklāma
"Latvijā ir specifiskas problēmas ar agresiju noteiktos kontekstos," atzīst ārsts psihoterapeits Artūrs Utināns.
"Latvijā ir specifiskas problēmas ar agresiju noteiktos kontekstos," atzīst ārsts psihoterapeits Artūrs Utināns.
Foto: Karīna Miezāja / Latvijas Mediji

Vai Latvija patiešām ir agresijas lielvalsts? Šāds jautājums radies kādai kundzei pēc Jaunā Rīgas teātra (JRT) apmeklējuma, izstudējot par četriem eiro iegādāto izrādes programmiņas saturu.

Reklāma

"Pēc sociālo aptauju datiem veiktie pētījumi liecina, ka Latvijas iedzīvotāju vidū būtiski pieaug agresija un naids. Daži pētnieki pat nodēvējuši Latviju par agresijas lielvalsti Eiropā," rakstīts JRT izrādes "Lai Dievs stāv klāt, tu, nabaga cietēj!" programmā. Skaidrojam, kādos avotos un datos minētie apgalvojumi balstīti.

Konkrētu pētnieku nav

Jaunā Rīgas teātra Literārās daļas vadītāja Margarita Zieda stāsta, kur smēlušies datus: "Izrādes programmiņu veidojām, izmantojot gan Latvijā veiktās aptaujas, gan statistiku, gan žurnālistu rakstus." Uz lūgumu nosaukt konkrētus pētniekus, kuri Latviju nodēvējuši par agresijas lielvalsti, viņa atbild: 

"Konkrētu pētnieku mums nebija, ar jēdzienu "pētnieks" šajā gadījumā ir domāts gan aptaujas, gan statistikas datu veicējs, gan žurnālists." 

Viņa skaidro, ka izrādes programmiņas satura veidošanā izmantoti gan ieraksti sociālajos tīklos, gan mediju publikācijas un vairāku pētījumu dati. Kā vienu no piemēriem viņa min "Facebook" ierakstu un pēc tam arī plašāk medijos atspoguļoto kādas ģimenes aizvadītās vasaras pieredzes stāstu par supošanu ezerā. Sievieti kopā ar viņas četrus gadus veco meitiņu apgāza lielā ātrumā garāmbraucošā motorlaiva. Turklāt uz māmiņas palīgāsaucieniem no agresīvajiem braucējiem izskanējusi atbilde: "Es tev izdauzīšu galvu!" M. Zieda piemin arī mediju publikācijas par pacientu vai viņu tuvinieku agresiju pret mediķiem. Runa ir gan par mutiskiem uzbrukumiem, gan arī fizisku aizskaršanu, kādēļ mediķu organizācijas rosinājušas uzbrucējiem noteikt bargākus sodus.

Teātra programmiņas satura veidotāji atzīmē arī ģimenes ārstu vidū veiktās aptaujas datus. 

Saskaņā ar to 80% mediķu atzinuši, ka savā praksē piedzīvojuši draudus, vajāšanu, emocionālu vai fizisku vardarbību no pacientiem vai viņu tuviniekiem. 

Turklāt tikai 24% šo vardarbības gadījumu pacientiem ir bijušas organiskas vai psihiskas saslimšanas, kas varētu izskaidrot šādu rīcību.

JRT pārstāve piemin arī publiskajā telpā plaši apspriesto jautājumu par ņirgāšanās un citu pāridarījumu jeb bulinga izplatību Latvijas skolās.

Vai tiešām pieaugums?

Viens no JRT pārstāvju izmantotajiem avotiem ir ārstiem un farmaceitiem domātais portāls "Doctus". Runa ir par 2021. gada 11. janvāra publikāciju ar virsrakstu "Aptauja: pieaug agresija Latvijas iedzīvotāju vidū!". Raksts veidots, pamatojoties uz "Apotheka" un tirgus pētījumu aģentūras "Norstat" 2021. gada decembrī veiktās aptaujas datiem. Aptaujas dalībniekiem (aptaujāti 1010 iedzīvotāji) bija jāatbild uz dažiem jautājumiem, tostarp – vai pēdējā mēneša laikā viņi izjutuši agresivitāti no sabiedrības un līdzcilvēkiem.

Tā noskaidrots, ka, piemēram, 48% Latvijas iedzīvotāju pēdējā mēneša laikā (runa ir par 2021. gadu) izjutuši agresivitāti no sabiedrības. Pētnieki to saistījuši ar tobrīd pieaugošo Covid-19 izplatību un stingrākiem ierobežojumiem, kas esot liels izaicinājums sabiedrības mentālajai veselībai. 

Jāatzīst gan, ka pētījums pamatā konstatē cilvēku saskarsmi ar agresiju un attieksmi pret to tikai noteiktā brīdī, bet salīdzinošu datu ar kādu iepriekšēju periodu vai citām valstīm pētījumā nav. 

Līdz ar to publikācijas virsrakstā minētais secinājums par agresijas pieaugumu Latvijas sabiedrībā nav īsti pamatots.

Lineālu nepieliksi

Nenoliedzami, aprakstītie gadījumi, tostarp pētījumu dati, ir satraucoši. Tomēr, vai ir pamats apgalvot, ka Latvija ir agresijas lielvalsts? Ārsts psihoterapeits, Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Psihosomatiskās medicīnas un psihoterapijas katedras docents Dr. med. Artūrs Utināns vērtē, ka, viņaprāt, tāda pamata nav. Savu vērtējumu eksperts balsta starptautiskos pētījumos, kuros svērtas un valstu starpā salīdzinātas dažādas agresijas formas.

Reklāma
Reklāma

Aplūkosim, kādu agresijas līmeni speciālisti izmērījuši mūsu valstī un kā latvieši izskatās uz citu fona (skat. uzziņu). Kā redzam, dažos pētījumos par agresijas izpausmēm Latvija izceļas citu valstu vidū, bet citos – ne īpaši vai pat izskatās diezgan labi. Kā atzīmē Utināns, atsevišķi pētījumi parasti pievēršas tikai kādai noteiktai agresijas formai, tāpēc kopskatam nepieciešams krietni plašāks tvērums. 

"Latvijā ir specifiskas problēmas ar agresiju noteiktos kontekstos, taču kopējais līmenis var atšķirties atkarībā no pētījumos izmantotajām metodēm un datiem," 

skaidro Utināns. Viņa vērtējumā Latvijas sabiedrībā raksturīga dažādu sazvērestības teoriju popularitāte, kad daļa sabiedrības neiecietīgā veidā noliedz zinātni. "Manuprāt, arī tas veicina uzbrukumus gan mediķiem, gan žurnālistiem, ja viņu pozīcija pamatojas zinātnē," spriež psihoterapeits.

Eksperts pievērš uzmanību arī agresijas līmeņa noteikšanas sarežģītībai: "Dabas zinātnēs mērījumi tiek veikti ar mērinstrumentiem, bet sociālajās zinātnēs – ar aptaujām un testiem. Sociālajās zinātnēs daudz kas ir atkarīgs no definīcijas, piemēram, kā definēsim agresiju. Dusmas un naids kā emocijas ir subjektīvas un grūti izmērāmas. Lai veiktu precīzus pētījumus, nepieciešams pietiekami liels respondentu skaits, teiksim, desmitiem tūkstošu cilvēku, kas turklāt tiek aptaujāti vairākkārt ilgākā laikā, lai konstatētu tendences. Bet, lai iegūtu valstu starpā salīdzinošus datus, arī citās valstīs jāveic līdzīgi pētījumi, izmantojot tādu pašu metodoloģiju un ievērojot proporcionalitāti respondentu atlasē."

RSU docētājs arī atzīmē, ka mērījumos jārēķinās ar daudziem agresiju ietekmējošiem faktoriem, ko zinātnē sauc par jaucējfaktoriem. Lai tos maksimāli izslēgtu, ļoti svarīga ir pētījuma metodoloģija, kā arī pietiekami plašs pētījumā iekļauto respondentu loks.

Ko rāda pētījumi

  • Eiropas Savienības Pamattiesību aģentūras (FRA) 2019. gadā veiktais "Pamattiesību apsekojums" liecina, ka 2019. gadā gandrīz katrs desmitais (9%) ES valstu iedzīvotājs pēdējo piecu gadu laikā piedzīvojis fizisku vardarbību, tostarp 6% ar to saskārušies pēdējā gada laikā. Minētā apsekojuma saraksta galvgalī nonākusi mūsu kaimiņvalsts Igaunija, kur gandrīz katrs piektais (18%) iedzīvotājs atzinis, ka pēdējo piecu gadu laikā piedzīvojis fizisku vardarbību. Igauņiem seko somi (16%), čehi (16%) un franči (14%). Pētnieki noskaidrojuši, ka Latvijā tāpat kā Lietuvā vardarbību piedzīvojuši 12% iedzīvotāju, kas ir tuvu ES vidējam līmenim.
  • Platformas "NUMBEO" veidotajā Eiropas valstu noziedzības un drošības reitingā šogad Latvija ierindota 20. vietā (noziedzības indekss: 37,4/ drošības indekss: 62,6). Pirmajā vietā, tātad nedrošākā, ir Francija (55,3/44,7), kurai seko Baltkrievija (50,8/49,2) un Beļģija (49,2/50,8). Igaunija (40. pozīcija sarakstā) šajā ziņa vērtēta kā stipri drošāka nekā Latvija. Arī Lietuvai ir pozitīvāks vērtējums (26. vieta).
  • "Eurostat" apkopotie dati par iedzīvotāju ziņojumiem par noziegumiem, vardarbību vai vandalismu savā apkaimē 2019. gadā saraksta virsotnē izceļ Bulgāriju. Kopumā katrs piektais bulgārs (20,2%) ziņojis par šādiem noziegumiem, kamēr, piemēram, Latvijā šis rādītājs (6,1%) bijis gandrīz divas reizes zemāks par ES vidējo (11%).
  • Salīdzinot ieslodzīto skaitu, "Eurostat" 2022. gadā Latviju ierindojis sestajā pozīcijā (172 ieslodzītie uz 100 000 iedzīvotāju). Lietuviešiem šis rādītājs ir nedaudz augstāks (177), vēl lielāks cietumnieku īpatsvars ir Slovākijā, Albānijā, Čehijā, Polijā, Ungārijā, bet visvairāk izceļas Turcija.
  • Tīšu slepkavību skaitļos (rēķinot uz 100 000 iedzīvotāju) Latvija kopā ar Lietuvu un Moldovu nonākusi Eiropas valstu pirmajā trijniekā – liecina ANO Narkotiku kontroles un noziegumu novēršanas biroja (UNODC) apkoptie 2023. gada dati.
  • Nelāgu ainu Latvijā atklāj vairāki savstarpēji nesaistīti pētījumi par psiholoģisko klimatu skolās un jauniešu savstarpējām attiecībām. Šajā saistībā visbiežāk tiek minēts bulings. (Saskaņā ar Valsts valodas centra ekspertu nolemto bulinga termins nozīmē mācību vidē īstenotu apzinātu psiholoģisko teroru. Savukārt ar "mobingu" apzīmē līdzīgu ietekmēšanu darbavietā). Tā Pasaules veselības organizācijas atbalstītajā Starptautiskajā skolēnu veselības paradumu pētījumā (HBSC) 2020. gadā kopumā 45 pasaules valstu vidū Latvija bulinga izplatības ziņā ierindota otrajā vietā aiz Lietuvas.

Bet Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) Starptautiskajā skolēnu kompetences vērtēšanas programmā (PISA) 2018. gadā bulinga izplatības ziņā skolu vidē Latvija ierindota pirmajā vietā OECD dalībvalstu vidū. Secināts, ka Latvijā 35% skolēnu 15 gadu vecumā tikuši pakļauti fiziskiem vai emocionāliem pāridarījumiem. Arī 2022. gada PISA pētījumā Latvija joprojām augstā vietā, lai gan situācija nedaudz uzlabojusies.

2023. gadā publicētā starptautiskā pētījumā, kurā salīdzināta bulinga izplatība reālajā (tradicionālais) un interneta (kiberbulings) vidē pusaudžu attiecībās 38 Eiropas valstīs, Latvijā konstatēts visaugstākais tradicionālā bulinga līmenis. Savukārt, salīdzinot ņirgāšanās līmeni virtuālajā vidē, mūsu valsti apsteidz Grenlande, Krievija un Bulgārija.

* Pirms desmit gadiem veiktā pētījumā par mobinga izplatību darbavietās Latvija ieņem astoto vietu ES, sekojot Francijai, Beļģijai, Nīderlandei, Luksemburgai, Austrijai, Somijai un Īrijai, kur šis līmenis bijis augstāks.

* Savukārt aģentūras "Gallup" 2022. gadā publicētajā pētījumā par Eiropas dusmīgākajām nācijām Latvijas sabiedrība izskatās pavisam "balta un pūkaina". Pētnieki secinājuši, ka mūsu kontinentā ir divdesmit nācijas, kuras ir apmēram divas reizes dusmīgākas par latviešiem, tostarp poļi, vācieši, austrieši, slovāki, spāņi un citi.

Eiropas Savienības finansēts. Paustie viedokļi un uzskati atspoguļo autora(-u) personīgos uzskatus un ne vienmēr sakrīt ar Eiropas Savienības vai Eiropas Izglītības un Kultūras izpildaģentūras (EACEA) viedokli. Ne Eiropas Savienība, ne EACEA nenes atbildību par paustajiem uzskatiem.

Līdzfinansē LR Kultūras ministrija.

Reklāma
Reklāma
Reklāma
LASI.LV galvenais redaktors Jānis Žilde.

Redaktora vēstkopa

Pieraksties vēstkopai un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora ziņu, viedokļu un interviju apkopojumu.

PIERAKSTIES ŠEIT

Redaktora vēstkopa

Pieraksties vēstkopai un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora ziņu, viedokļu un interviju apkopojumu.

PIERAKSTIES ŠEIT
LATVIJĀ PASAULĒ
Reklāma