Pēc Jēkabpilī notikušās slepkavības, pēc kā izcēlās sabiedrības sašutuma vētra, jūs nācāt klajā ar izsvērtu viedokli, aicinot nemētāties ar akmeņiem iestāžu virzienā, kamēr nav noskaidrotas visas notikušā detaļas. Sarunājamies trešdien, 26. aprīlī. Kas pa šo laiku ir noskaidrots?
A. Bičušs: Saprotams, ir sabiedrības satraukums par trijām iestādēm, kas nodrošina likumību: policiju, tiesu, prokuratūru. Satraukušies ir arī juristi, tajā skaitā, prokurori. Arī mani notikums ir dziļi aizskāris. Mēs mēģinām saprast, kur ir problēma, kāpēc viss eskalējies tik tālu, ka noticis tik šaušalīgs noziegums. Joprojām atturos mest akmeni policijas vai tiesas dārziņā. Kas attiecas uz prokuratūru, ir sākta nopietna dienesta pārbaude par tiem Leona Rusiņa kriminālprocesiem, kuri atrodas izmeklēšanā un kuri netika virzīti uz tiesu. Domāju, ka nākamajā nedēļā būšu gatavs informēt ģenerālprokuroru par saviem pārbaudes rezultātiem un secinājumiem.
Pagaidām katrai iestādei vēsu prātu un kritiski jāpaskatās, kas bija darīts, vai visi līdzekļi izmantoti efektīvi un pareizi. Un tikai tad jānāk visiem kopā ar atklātiem secinājumiem un analīzi, kā pietrūkst, lai veiksmīgāk cīnītos ar vardarbību. Personīgi es pirmsšķietami varu teikt, ka līdzekļi, kas ir policijas, tiesas un prokuratūras rokās, nav pietiekami.
Juristi jau ir izteikušies, ka par trijiem kriminālpārkāpumiem – lēmumu par aizsardzību pret vardarbību nepildīšanu, vajāšanu un draudiem izdarīt slepkavību vai smagus miesas bojājumus – jāvēršas bargāk, lai novērstu tādas sekas, kādas bija Rusiņa gadījumā, kas nebija tipisks.
Pagājušajā gadā vienā pašā Zemgalē prokurori pieņēmuši uzraudzībā 172 lietas – tātad policijā uzsākti kriminālprocesi pēc Krimināllikuma 1681. panta – par nolēmuma par aizsardzību pret vardarbību nepildīšanu. Bet diemžēl vienā gadījumā sekas ir slepkavība. Zemgalē esam gana veiksmīgi atrisinājuši 90 no šiem kriminālprocesiem, 23 nosūtot tiesai, bet 67 krimināllietas pabeigtas prokuratūrā. Tāpēc arī uzsveru, ka Rusiņa gadījums nav tipisks. Tas ir ārkārtējs gadījums, kādu savā 23 gadus ilgajā prokurora darbā neatceros, kad persona varmāka tik nihilistiski izturas pret sev uzliktajām sankcijām un neizdara nekādus secinājumus. Diemžēl neviena no tiesībsargājošām iestādēm visļaunākajās prognozēs nespēja paredzēt, ka tas beigsies ar slepkavību. Jautājums: kas palaists garām?
Bet varbūt kāds teiks – tas ir izņēmuma gadījums, kura dēļ nevajag kardināli mainīt sistēmu. Varbūt kaut kādu sakritību rezultātā slepkavība nebūtu notikusi, bet varbūt tā būtu notikusi vai notiktu arī tad, ja iestāžu rīcībā būtu visbargākie līdzekļi, ar kuriem vērsties pret varmāku. Piemēram, ieliktu cietumā uz pieciem gadiem par pirmo netuvošanās pārkāpumu, bet viņš iznāktu no cietuma un tāpat noslepkavotu. Vai tāpēc arī pārējiem cilvēkiem būtu jāsēž cietumā piecus gadus? Tas taču nebūtu adekvāti...
Nonāvēšana ir ārkārtējs un nepieļaujams fakts. Analizējot Rusiņa darbības, neviens nedomāja, ka sekos slepkavība, bet diemžēl tā notika.
Jā, piekrītu, viens gadījums pats par sevi nav arguments, lai grozītu likumu, bet ceru, ka dienesta pārbaudes uzrādīs, kas ir jādara, lai tādi gadījumi vairs nekad neatkārtotos, lai konkrētām personām nebūtu vēlme pārkāpt netuvošanās aizliegumu un eskalēt situāciju.
Kāda ir sabiedrības un likumdevēja attieksme? Domāju, ne tikai man ir jautājums, kāpēc par zādzību, krāpšanu, piesavināšanos nelielā apmērā draud cietumsods līdz vienam gadam, bet par nolēmuma par aizsardzību pret vardarbību nepildīšanu, vajāšanu, draudiem izdarīt slepkavību – tikai līdz trijiem mēnešiem. Manuprāt, cilvēciskām vērtībām jāstāv pāri mantai.