Slepkavības bijušas, ir un būs, un tas nav saistīts tikai ar kariem. Diemžēl cilvēkiem jau no pašiem saviem sākumiem raksturīgas arī sadzīves slepkavības, kas tiešā veidā nav saistītas ar izdzīvošanu, svešu teritoriju un resursu sagrābšanu.

Reklāma

Slepkavības bijušas, ir un būs, un tas nav saistīts tikai ar kariem. Diemžēl cilvēkiem jau no pašiem saviem sākumiem raksturīgas arī sadzīves slepkavības, kas tiešā veidā nav saistītas ar izdzīvošanu, svešu teritoriju un resursu sagrābšanu. Cilvēki nogalina aizvainojuma, greizsirdības, sīka mirkļa pašlabuma, atraidītu attiecību vai citu iemeslu dēļ. Bieži līdz tam noved alkohola radītais neprāts. Zinātnieki pat atklājuši vairākus vardarbības gēnus, kas noteiktos apstākļos var aktivizēties. Domāju, katrs zina cilvēkus, kuri ikdienā ir saulstariņi, bet, tiklīdz iedzer, kļūst agresīvi un palaiž rokas, izraisa kautiņus. Arī manos senčos vienā līnijā bija iemaldījies vardarbības gēns, pats no tā esmu cietis, tāpēc zinu, ko runāju. Un no nemotivētas agresijas līdz lielai nelaimei, slepkavībai – nejaušai vai plānotai – ir viens solis.

Jā, lielākā daļa slepkavību notiek reibumā. To esmu novērojis, apmeklējot tiesas sēdes, – noteikti virs 90%. Bet ne tikai.

 Nesen "Latvijas Avīzē" rakstīju, kā klases labākais, Rīgas skolas skolnieks savu klasesbiedreni aukstasinīgi nožņaudza ar pašas bizi. Esmu klausījies tiesvedību par to, kā kāda sieviete skaidrā nodūra savu vīru, jo vairs nespēja viņu paciest. Sirmgalvis ar cirvi nosita sievu, par ko tiesnesis iedeva viņam piecu gadu cietumsodu un vēl atvainojās, ka mazāk nevar, pat prokurore viņu žēloja, advokāte apraudājās debatēs... Izrādās, varmāka visu mūžu bijusi sieva, kas vīru bija nemitīgi situsi, izdauzījusi visus zobus, līdz vīrs neizturēja. Situācijas ir dažādas. Slepkavas mēdz būt arī cilvēki ar garīgām slimībām.

Artis Drēziņš.

Tagad pēc Jēkabpils traģēdijas, kad bijušais dzīvesbiedrs vajāja un noslepkavoja sievieti, daudzi met ar akmeņiem policijai, arī tiesai, prokuratūrai, likumdevējiem, sociālajam dienestam. Protams, bieži ir tā, ka lielāks vai mazāks akmens ir nopelnīts. Es gan nekad neesmu tas, kas metīs pirmais. Tāpēc, ka vispirms jānoskaidro pilnīgi visas detaļas.

Tāpat neapgalvošu, ka tas varētu paglābt, bet, ja jau pašā attiecību sākumā sievietes būtu ļoti striktas savā nostājā, varbūt izdotos izvairīties no vardarbības. Man ir sieviešu florbola komanda – jau 16 gadus. Savām spēlētājām saku – ja draugs vai vīrs kaut reizi paceļ roku (un tā ir bijis), viss, attiecības beidziet, mūciet no tām prom uzreiz neatskatoties, nepiedodiet, jo noteikti būs otra vardarbības reize un nākamā.

Neesmu pirmais akmens metēju rindās tiesībsargājošo iestāžu virzienā arī tāpēc, ka nevar iepriekš zināt, kādu rīcību var sagaidīt no cilvēka. Vai mēs esam pasargāti no maniakiem, no cilvēkiem, kam vienā brīdī var smadzenēs, kā saka, kaut kas aiziet ciet? Pirms 24 gadiem maniaks iegāja Gulbenes bērnudārzā un noslepkavoja bērniņus. Kā no tā varēja izvairīties? Pēc tam kādu laiku bērnudārzus apsargāja. Diemžēl, ja atkal uzradīsies kāds maniaks, viņš ieies bērnudārzā, skolā vai kur citur, neraugoties uz to, ir tur kāds apsargs vai nav, pieies klāt bērnu pulciņam uz ielas. Tas notiek un nav izslēgts nekur. Sākot ar laimīgāko valsti pasaulē Somiju, beidzot ar nabadzīgāko Āfrikā, Ziemeļkoreju, Krieviju vai ASV. Jā, amerikāņu civilpersonas var turēt jaudīgu ieroču arsenālu savai aizsardzībai, bet vai tas ko dod, vai ASV ir valsts, kur notiek vismazāk vardarbības un slepkavību? Nē. Tieši otrādi – bieži tieši ieroču pieejamība ir faktors, kas veicina vardarbību un izrēķināšanos. Nolikt klāt katram vardarbības iedīglim policiju? Pirmkārt, ne vienmēr tas ir pamanāms, otrkārt, it kā policisti paši nebūtu dzīvi cilvēki ar visām savām vājībām. Atcerēsimies, ka pirms 12 gadiem tajā pašā Jēkabpilī, aplaupot azartspēļu namu, par slepkavām kļuva četri policisti, starp kuriem divi bija no policijas specvienības, tātad elite.

Bet ir arī labas ziņas. Vardarbību var mazināt, maksimāli pilnveidojot likumdošanu un uzlabojot policijas un citu tiesībsargājošo iestāžu darbu. Tas gan ir mūžīgs process un ideāls nav sasniedzams. Tāpēc sargāsim sevi un citus.