Daugavpilī mirušajiem savvaļas putniem konstatēta putnu gripa, informē Pārtikas un veterinārais dienests. Brīvdienās Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) ziņoja, ka saņēmis informāciju par lielo ķīru masveida nobeigšanos Daugavpilī, Esplanādes dīķī. Inspektori noņēmuši paraugus laboratoriskai izmeklēšanai Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskajā institūtā "BIOR". Pirmie laboratoriskās izmeklēšanas rezultāti liecinājuši par putnu gripas vīrusa gēna klātbūtni septiņiem no 11 beigtajiem savvaļas putniem.

Reklāma

PVD norādīja, ka izolētais putnu gripas vīrusa tips ir H5N1. Šis tips Latvijā savvaļas putniem konstatēts arī iepriekšējos gados. Patlaban H5N1 ir dominējošais putnu gripas tips arī citās Eiropas valstīs. Laboratoriskā izmeklēšana joprojām turpinās, lai noteiktu putnu gripas H5N1 vīrusa tipa patogenitāti.

PVD aicina iedzīvotājus neapmeklēt minēto teritoriju un neaiztikt mirušus putnus, lai neapdraudētu savu veselību un nepieļautu slimības tālāku izplatību. Tāpat PVD lūdz neļaut mājdzīvniekiem piekļūt šai teritorijai un nenest slimus un novārgušus savvaļas putnus mājās, uz dzīvnieku patversmēm vai veterinārajām klīnikām, jo putnu gripa nav izārstējama.

Šī gada martā gan Igaunijā, gan Lietuvā tika konstatēts augsti patogēnās putnu gripas uzliesmojums mājputnu novietnē. Lietuvā tika skarta neliela novietne, bet Igaunijā novietnē tika turēti vairāk nekā 160 dažādu sugu putni, tostarp dējējvistas, pīles, zosis, baloži un pāvi.

Lai pasargātu Latvijas mājputnus no inficēšanās ar augsti patogēno putnu gripu, līdz 15. maijam mājputnu saimniecībām jāievēro pastiprinātas biodrošības prasības.

Augsti patogēnā putnu gripa ir akūta, ļoti lipīga putnu infekcijas slimība, kam raksturīga augsta mirstība. Vīrusa rezervuāri un izplatītāji dabā ir savvaļas putni, sevišķi ūdensputni, kam slimība var noritēt bez raksturīgajām pazīmēm. Mājputni var inficēties, nonākot kontaktā ar inficētajiem savvaļas putniem. Tāpat putnus var inficēt ar piesārņotu ūdeni, barību vai priekšmetiem (apaviem, apģērbu, inventāru), uz kuriem nonācis vīruss.

Līdz šim Latvijā augsti patogēnā putnu gripa konstatēta tikai savvaļas ūdensputniem. Pērn Latvijā pirmais putnu gripas gadījums savvaļas putniem tika konstatēts janvārī sešiem gulbjiem. Tas bija vienīgais Latvijā reģistrētais saslimšanas gadījums 2022. gadā.

Lai gan cilvēki ar putnu gripu inficējas reti, tā ir bīstama arī cilvēkiem, uzsver speciālisti. Slimību profilakses un kontroles centra Riska analīzes un profilakses departamenta direktors, epidemiologs Jurijs Perevoščikovs skaidroja, ka Daugavpilī mirušajiem putniem konstatētais vīruss cilvēkiem ir bīstams. Līdz ar to svarīgi esot neaiztikt slimus, savārgušus vai beigtus putnus, nenest tos mājās un neļaut ar tiem kontaktēties mājdzīvniekiem.

Lai gan cilvēki ar šo vīrusu inficējas reti, tomēr šādi gadījumi ir fiksēti, un katrs otrais gadījums beidzies letāli. Saslimšanas gadījumu skaits bijis neliels, un galvenokārt inficētie bijuši ciešā un ilgstošā kontaktā ar putniem, piemēram, strādājuši fermās. J. Perevoščikovs piebilda, ka atklātais vīruss nav tik lipīgs kā Covid-19.