Jau astoto gadu Latvijas Bibliotekāru biedrība piešķir nomināciju "Gada bibliotekārs". Tā ir augstākā profesionālā atzinība, kas apliecina bibliotekāra devumu ne tikai lasītājiem un iedzīvotājiem, bet arī viņa spēju iedvesmot kolēģus un sabiedrību. Par 2022. gada darbu "Goda bibliotekāra" nominācija piešķirta Preiļu Galvenās bibliotēkas bērnu nodaļas un digitālā centra vadītājai Inai Rusiņai un Ugāles bibliotēkas vadītājai Inesei Rumbai. Apsveicam!
Ina Rusiņa – Preiļu Galvenās bibliotēkas galvenā bibliotekāre
Ina Rusiņa nemaz nezināja, ka kolēģi viņu pieteikuši šai augstajai atzinībai, un pārsteigums bija liels, kad tika saņemts uzaicinājums šā gada pavasarī ierasties uz apbalvošanas ceremoniju. "Man bija liels gandarījums," saka Ina Rusiņa, "negribu sevi lielīt, tas ir kopīgs visu manu kolēģu nopelns." Ina Rusiņa Preiļu bibliotēkā strādā jau 17 gadus, un darbs bērnu nodaļā nav nejaušība. Ina pirms tam strādāja bērnudārzā, un visi darba gadi veltīti bērniem. Bērnu emocijas, intereses un atklātie raksturi ir zināmi teju 30 gadus.
Inai Rusiņai ir arī bibliotekāres izglītība. Kas ir viņas panākumu pamatā? Protams, ka ieguldītais darbs, jaunas idejas un cilvēcīgi siltais raksturs. Bet tas nav viss. Pati Ina saka: "Ja darbs patīk, tas vienmēr izdodas.
Grāmatas nekad neizzudīs – vieniem tas ir izziņas materiāls, citiem relaksācija un atpūta vai redzesloka paplašināšana, gados vecākiem cilvēkiem – atmiņas saglabāšana.
Ja pirms nodarbībām bibliotēkā jūtos nogurusi, tad pēc tām esmu apveltīta ar dubultu enerģiju. Darbs uzlādē un sniedz gandarījumu, nav izdegšanas sindroma. Darbā ir viss, kas dara mani laimīgu. Dzīves vērtības man ir klasiskās un visiem pazīstamās: darbs jādara ar aizrautību, nevajag padoties un teikt, ka nesanāks, jātic labajam un nekad nevajag teikt – nekad! "
Ina Rusiņa bērnu literatūras nodaļā attīstījusi izzinošās spēles un dažāda veida aktivitātes
Pēc rakstura sirsnīga, atsaucīga un atklāta – kā mazie ķipari viņas nodaļā, Ina bērnu nodaļā attīstījusi izzinošas spēles, viktorīnas, LEGO un robotikas nodarbības, 3D zīmēšanas radošās darbnīcas. Tas rosina bērnus veidot un konstruēt dažādus tēlus, darbojoties individuāli vai pāros. Bērni sāk apgūt, kā labāk sarunāties vienam ar otru, attīstīt pirkstu veiklību, loģisko domāšanu un sava fiziskā ķermeņa sīko muskulatūru.
Četrgadniekiem katru rudeni jau astoņus gadus darbojas Pūcītes skola, kas domāta visai ģimenei lasīšanas veicināšanai un grāmatu iemīļošanai. Ina saka: "Bērni nav kautrīgi. Viņi ir atvērti un droši vaicā, ko vēlas uzzināt. Viņi grāmatas izvēlas tieši pēc vizuālā materiāla – vāka, attēliem, burtu lieluma un grāmatas biezuma. Bērniem iemācīt lasīt nav tikai pazīt burtus. Mēs mācāmies uztvert tekstu un atcerēties, ko esam izlasījuši," stāsta bibliotekāre.
Ideju daudz, bet trūkst finansējuma
Preiļu Galvenajai bibliotēkai ir trīs stāvi: pirmie divi ir pieaugušajiem – daiļliteratūra un nozaru literatūra, trešais, augšējais, ir bērnu valstība.
Līdz ar tehnoloģiju attīstību bibliotēkā lasītavas vairs nebija pieprasītas. To vietā tika izveidots ģimenes digitālo aktivitāšu centrs ar interaktīvo velosipēdu, virtuālās realitātes brillēm, kinētiskām viktorīnām un citām aktivitātēm.