Piektdien, 3. novembrī, Valmieras Drāmas teātrī notiks apjukuma pilna koncertizrāde jauniešiem vienā daļā "Es arī te, kas man ir jādara", kuras režisore un aktrise ir Endīne Bērziņa.
Izrāde (lomās Inese Pudža, Sabīne Alise Ozoliņa, Endīne Bērziņa, Hugo Puriņš, Kārlis Elvis Artejevs) vēsta par pieciem jauniešiem, kas izveidojuši muzikālu apvienību, kurā jūtas droši. Klāt ir pirmais koncerts, kas draud nenotikt. Kā vēsta izrādes anotācija: "Kā var atbalstīt citus, kad pašam visvairāk nepieciešams balsts? Izrāde mēģinās atklāt, kā dzīvot nedaudz vieglāk."
Ar izrādes režisori un aktrisi Endīni Bērziņu sarunājamies par to, cik svarīgi ir radīt mākslu, kas veido dialogu ar bērniem un jauniešiem un viņiem nozīmīgā dzīves brīdī spēj palīdzēt, sniegt atbalstu, ļaujot nejusties vientuļiem.
Cik viegli ir radīt izrādi jauniešu auditorijai? Kas jāņem vērā, lai noturētu viņu uzmanību?
E. Bērziņa: Vispirms – jāmēģina atcerēties, kādi bijām paši. Kādam bija vieglāk vai grūtāk pieaugt, bet mūs tik un tā skāra personas identitātes problēmas, trauksme, panika. Bērnu un jauniešu teātra institūtā, ko Valmieras vasaras teātra festivālā apmeklēju pirms diviem gadiem, mums mācīja bērnu un jauniešu attīstības psiholoģiju, kas ļoti noder.
Nevajag baidīties. Kad pieaugam, tad sevi ļoti daudz cenzējam un ieliekam rāmīšos, jo tā pieprasa kādas sabiedrības normas.
Bet, kad tu veido izrādi jauniešu vecumposmam, nedrīkst baidīties, jo viņiem tajā posmā ir raksturīgi pārsniegt limitus, izmēģināt kaut ko jaunu, paskatīties, kur tad ir manas robežas.
Radošo profesiju pārstāvjiem, piemēram, rakstniekiem, režisoriem, arī aktieriem, bieži vien ir jāspēj saglabāt iekšējo bērnu un nepieaugt, lai varētu iejusties bērnu un jauniešu ādā, radot šai auditorijai paredzētu mākslas darbu.
Jā, noteikti. Ir jāpatur iekšējais bērns. Protams, daudz kas ar mums notiek arī tad, kad pieaugam. Man, piemēram, pusaudža gados trauksmes un panikas lēkmju nebija, tās parādījās ap 20 gadiem. Ir jāmāk noturēt to sāpīgās pieredzes atmiņu. Sajūtas ir briesmīgas, bet jāatceras, ka tu to dari ar mērķi – ka negribi, lai tā būtu otram, gribi situāciju šķetināt, lai kaut kas mainītos.
Kas iedvesmoja radīt "apjukuma pilnu koncertizrādi jauniešiem"?
Man dzīvē ļoti svarīga ir mūzika, pati muzicēju, darbojos grupā "Trīsas". Neteikšu, ka mūzika bija vienīgais iedvesmas avots, tomēr zināju, ka tā noteikti būs koncertizrāde.