Vai Ziemeļvidzemē iespējams izaudzēt magnolijas? Jautā Ramona Z. Konsultē Talsu novada stādaudzētavas "Crataegus" īpašniece Dace Dinsberga.

Arvien biežāk magnolijas tiek audzētas piemājas dārzos visā Latvijā. Tās zied agri pavasarī lieliem, krāšņiem ziediem, vēl pirms izplaukušas lapas, un izskatās efektīgi.

Pasaulē ir ap 240 magnoliju sugu un milzīgi daudz hibrīdu un šķirņu. Dace Dinsberga uzskata – piemeklējot atbilstīgu sugu, magnolijas var droši audzēt arī Ziemeļvidzemē. 

Rozā magnolija.

Viena no tādām ir Ziemeļu magnolija (Magnolia kobus), kas savvaļā sastopama Japānā un Korejas dienviddaļā, kur aug pakalnos un kalnu pakājēs. Tā ir vasarzaļš, līdz 25 m augsts koks ar spēcīgiem, kailiem zariem. Ziedi platāki par 10 cm, balti, bieži ar purpursārtu nokrāsu. Latvijā zied maija sākumā vēl pirms lapu plaukšanas.

Latvijas apstākļos labi jutīsies arī zvaigžņu magnolijas (Magnolia stellata), bet to šķirnes ir mazāk izturīgas. 

Zvaigžņu magnolija ir dekoratīvs, lēni augošs, blīvi zarots koks. Zied lieliem, baltiem zvaigžņveida ziediem. Koks izturīgs pret salu līdz –29 grādiem, bet jutīgs pret pavasara salnām. Ar kompakto izmēru to var audzēt āra puķpodos vai citos konteineros ar papildu laistīšanu.

Gurķu magnolija atšķirībā no citām zied pēc lapu saplaukšanas.

Kā izturīgu un nepelnīti piemirstu sugu Dace Dinsberga min arī gurķu magnoliju (Magnolia acuminata). Atšķirībā no citām sugām zied pēc lapu saplaukšanas maija beigās un jūnija sākumā gaiši zilganzaļiem, iekšpusē dzeltenīgiem zvanveida ziediem. Lai arī ziedi lapotnē īpaši neizceļas, toties lapas ir efektīgas: biezas, eliptiskas un lielas. Dekoratīvi arī gurķveida kopaugļi – aveņsarkani, it kā savērpti, 5–7 cm gari.

Jāņem vērā, ka arī šīs minētās magnoliju sugas dārzā jāstāda no stipriem vējiem aizsargātā saulainā vai viegli noēnotā vietā. 

Vislabāk augs trūdvielām bagātā, mitrā, viegli skābā augsnē. Koku sakņu sistēma ir visai sekla, tāpēc magnoliju apdobes jāmulčē ar kūdru, mizu mulču vai kādu citu materiālu. 

Pieauguši koki bez problēmām pārcieš klasiskās mērenā klimata ziemas, bet jaunstādi un nepieaugušie koki ziemā jāpiesedz.

Vai zināji?

Gurķu magnolija jau vairāk nekā 70 gadu braši aug un zied Kronvalda parkā Rīgā, kas, iespējams, ir lielākais eksemplārs Latvijā.

Latvijas Universitātes botāniskajā dārzā ir vecākā magnoliju kolekcija Latvijā – brīvdabas ekspozīcijā ir 20 dažādu sugu un šķirņu, no kurām vecākās sasniegušas jau 60 gadu vecumu un vietējās nozīmes dižkoku statusu.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.