Ļoti patīk smaržīgās Gallijas rozes, bet tām esot slikta sala izturība. Kuras šķirnes ir piemērotākās audzēšanai? Jautā Anita Ogrē.

Senā Gallijas jeb franču roze (Rosa gallica) savvaļā aug Eiropas centrālajā un dienvidu daļā. Tas ir līdz 1 m augsts, ložņājošs krūms ar diezgan lielām, ādainām lapām un ļoti smaržīgiem, pildītiem rozā ziediem, kas plaukst jūnija otrajā pusē. Augļi ir līdz 2 cm plati, ķieģeļsarkani, bet vitamīnu ziņā diezgan mazvērtīgi. Gallijas rozi pavairo ar atvasēm un sēklām.

'Catinat'

Agrāk vēsturiskās Gallijas rozes šķirnes un hibrīdus plaši audzēja Eiropas un Āzijas dārzos. Nacionālā botāniskā dārza Lakstaugu floras nodaļas zinātniskā asistente Ilma Nereta stāsta, ka mūsdienās tās aizstātas ar ilgāk ziedošām citu sugu rožu šķirnēm, piemēram, angļu rozēm, kas, starp citu, veidotas no Gallijas rozēm.

Latvijā šīs vēsturiskās rozes audzē maz, jo krūmi ir ļoti jutīgi pret salu, turklāt zied tikai vienu reizi sezonā. 

Ja tomēr vēlas audzēt, dārzā tām jāatvēl labākā vieta – no vējiem pasargāta, saulaina, kur nav pārmērīgs karstums. 

‘Lustre d’ Eglise'

Lielākā seno rožu kolekcija ir izveidota Rundāles pils parkā, kur var apskatīt Gallijas rozes šķirnes ‘Lustre d’ Eglise’, ‘Rosa Mundi’, ‘La Rose de Provins’.

'Violacea'

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.