Esmu nopirkusi valriekstkoka stādu. Vēlos uzzināt, kādi apstākļi nepieciešami šim kokam. Vai Latvijas klimatiskajos apstākļos to var audzēt, kā pārcieš ziemu? Jautā Inese A. Konsultē Talsu novada stādaudzētavas "Crataegus" īpašniece Dace Dinsberga.
Īstais riekstskoks, arī grieķu riekstkoks (Juglans regia) savvaļā aug no Balkāniem līdz pat Ķīnas dienvidrietumiem un Himalajiem. Dienvidu zemēs sasniedz pat 30 metru augstumu, bet Latvijā spēj izaugt līdz 10 metriem, un vainaga diametrs sasniedz 3–4 metrus.
Pie mums šis eksotiskais augs audzēts jau senāk un sastopams vecos muižu parkos un dārzos. Savvaļā valriekstkoku var atpazīt pēc gaiši pelēkās mizas, nepāra saliktām lapām un, protams, riekstu augļiem, kas parasti ienākas septembrī, oktobrī.
“Grieķu riekstkoks Latvijas klimatiskajos apstākļos aug labi, ir samērā ziemcietīgs.
Tomēr dārzā labāk izvēlēties saulainu, no vējiem aizsargātu vietu, vislabāk dienvidu vai dienvidaustrumu nogāzi.
Spēcīgās pavasara salnās jaunās lapiņas var apsalt, taču tās atjaunojas. Piemērota ir caurlaidīga, trūdvielām bagāta, neitrāla augsne,” stāsta Dace Dinsberga. Augsnes ielabošanai var izmantot satrūdējušus kūtsmēslus, kompostu vai kūdras substrātu.
Valriekstkokam nav jāveido vainags, arī īpaša kopšana nav vajadzīga. Vienīgi pavisam jauniem kociņiem var būt tendence dzīt no apakšas zarus, tos vajadzētu nogriezt.
Pirmo riekstu ražu var gaidīt pēc 8–10 gadiem, taču šķirnes jau var sākt ražot sestajā gadā.
Koki ir ilgmūžīgi un noteikti būs mantojums arī nākamajām paaudzēm. No viena labi ražojoša koka var ievākt pat 20 kilogramu riekstu.
Populārākā šķirne ‘Ideal’ ir ātraudzīga un ražīga. Ja pavasara salnās pirmie ziedi apsalst, augs spēj atkārtoti dot jaunus ziedus, tā nodrošinot ražu gandrīz vai katru gadu. Rieksti ir liela izmēra, ar pilnu vidu un plānu čaulu, ko var viegli pārspiest ar roku.
Izaudzē valriekstkoku pats
Riekstus vislabāk ņemt no Latvijā auguša valriekstkoka. Var sākumā to iestādīt puķpodā vai dobē, bet vēlāk pārvietot paliekošā vietā. Valriekstkoks veido spēcīgu mietsakni, tāpēc pārstādīšanu nedrīkst nokavēt, jo vēlākos gados to būs grūti izdarīt. Jāstāda tikpat dziļi, cik tas audzis iepriekš. Starp stādiem jāparedz vismaz 8 metru attālums. Pirmajās ziemās kociņu vēlams piesegt ar egļu zariem.
Šķirnes valriekstkoku dārzs
Rendas pagasta Bukmeķos ierīkots Latvijā lielākais aukstumizturīgo valriekstkoku dārzs – SIA Westlake, kas Baltijas klimatā izmēģina dažādas šķirnes. Aukstumizturīgo riekstkoku stādi nāk no Moldovas. Saimnieka Eduarda Ostrobroda pārziņā vairāk nekā 6 hektāru platībā aug 15 dažādu šķirņu valriekstkoki (ap 700).