Par ritmisku Saules, Mēness vai zvaigžņu ceļu debesjumā sakām – tie lec un riet. Kustība notiek uz stāvzvaigžņu – zodiaku fona. Saulei vajadzīgs gads, lai izietu cauri 12 zvaigznājiem, Mēness savukārt apriņķo Zemi 27,32 dienās, vienlaikus izejot cauri visiem 12 zodiaka zvaigznājiem. Šī kustība ir pamats Marijas Tūnas izveidotajiem sējas kalendāriem, kas grupēti sakņu, augļu, lapu un ziedu, kā arī dārza darbiem nelabvēlīgajās dienās.

  • Lapu dienās (8., 9.01.) aplaista un rasina telpaugus. Veic telpu mitro uzkopšanu.
  • Augļu dienā (10.01.) pārbauda sēklu krājumus. Pārliecinās, vai tos nebojā grauzēji, netiek klāt mitrums. Cep kūkas. Skābē kāpostus.
  • Sakņu dienā (12.01.) valda zemes stihijas un mēdz būt auksti: rūpējamies par siltumu mājā un noliktavās.
  • Ziedu dienā (14.01.) dārza darbu sezonu vēl sākt par agru. Pastaigājies pa dārzu un ieplāno, kas darāms jaunajā sezonā. Piemēram, izvērtē koku stāvokli: kas apzāģējams, kas vispār nozāģējams. Ja nav pārāk auksts, sagriez aveņu un upeņu zarus uzmundrinošam dzērienam.

Recepte. Veselīgo žagaru tēja

Aveņu, (arī upeņu) zarus sagriež vai salauza gabaliņos, lai bez grūtībām var ielikt vārīšanai paredzētajā traukā. Aplej ar aukstu ūdeni, uzkarsē un pavāra 10–15 minūtes. Ļauj ievilkties kādas 10 minūtes. Garšas uzlabošanai pievieno medu, upeņu, aveņu vai kādu citu ievārījumu. Dūšai var pievienot arī kādu karoti melnā balzama, kas uzlabos pašsajūtu, pat ja iesnas jau ir saķertas.

Janvāris

2. nedēļa.
Kā izprast kalendāru.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.