Par ritmisku Saules, Mēness vai zvaigžņu ceļu debesjumā sakām – tie lec un riet. Kustība notiek uz stāvzvaigžņu – zodiaku fona. Saulei vajadzīgs gads, lai izietu cauri 12 zvaigznājiem, Mēness savukārt apriņķo Zemi 27,32 dienās, vienlaikus izejot cauri visiem 12 zodiaka zvaigznājiem. Šī kustība ir pamats Marijas Tūnas izveidotajiem sējas kalendāriem, kas grupēti sakņu, augļu, lapu un ziedu, kā arī dārza darbiem nelabvēlīgajās dienās.

Reklāma
  • Augļu dienās (29., 30.04.) sēj graudaugus un pākšaugus. Segtajās platībās stāda gurķus un tomātus. Sēj dēstiem ķirbjus, kabačus, gurķus, sviesta pupiņas. Stāda zemenes un avenes.
  • Sakņu dienās (1., 2.05.) apstrādā augsni. Stāda kartupeļus, sīpolus, vasaras ķiplokus. Sēj sakņaugus, burkānus, bietes, pastinakus.
  • Ziedu dienā (3.05.) ravē puķu dobes. Vāc ārstniecības augus. Sēj vasaras puķes.
  • Lapu dienās (4., 5.05.) sēj zālājus un lapu dārzeņus. Stāda agros kāpostus.

Padomi

Aprīļa beigas un maija sākums paiet ātri sējot, stādot. Pošot tuvāku un tālāku apkārtni, garās pavasara dienas aizrit nemanot. Šis pavasara posms mūsu klimatiskajos apstākļos nav dāsns, jo ziemas krājumi lāgā vairs negaršo, bet līdz jaunai ražai vēl tālu. Mūsdienās gan uzglabāšanas tehnoloģijas, prasmes izaudzēt dārzeņus segtajās platībās un globālā loģistika nodrošina visu vajadzīgo. Taču, ja gribam būt pašpietiekami un visu vajadzīgo sameklēt savā apkārtnē, tad ko ēdamu varam atrast šajā laikā veselības un dzīvesprieka atjaunošanai? Te jāmin gārsas, pienenes, nātres un citi pirmie dabas dāvātie zaļumi. Jaunās šo augu lapiņas noderēs salātiem un zupām. Maurloki, lakši, skābenes un zaķkāposti garšo vēl labāk, un sarakstam var pievienot arī spinātskābeni (Rumex patientia L.): mazāk zināmu, nenovērtētu un pieskaitītu nezālēm. Auga raženās lapas šajā laikā ir maigas un mazliet skābenas, labi der salātos kopā ar lakšiem vai maurlokiem. Ja dārzā tās vēl nav, tad vajag iesēt!

Aprīlis – maijs

18. nedēļa.
Kā izprast kalendāru.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.