1933. gada 15. augustā. Pirms 90 gadiem "Jaunākās Ziņas" rakstīja: "Jau otro nedēļu Daugavā ūdens stipri duļķains. Sākumā likās, ka ūdens saduļķojies no stiprā vēja un lietus, kas šinīs dienās plosījās Daugavas augšgalā. Tagad vējš stājies, bet ūdens joprojām duļķains. Daugavas augšgalā pie Padomju Krievijas robežas ūdens balts kā piens.

Jaunjelgavas iecirkņa ūdensceļu pārzinis jau 14 gadus darbojas ūdens novērošanas dienestā un nav gadījies, ka ūdens būtu tik neskaidrs. Pat pavasaros palu laikā Daugavā tīrāks ūdens. Iesmeļot balto ūdeni spainī, tas daudzmaz skaidrs nostājas tikai pēc 4–5 dienām. Pēc meteoroloģiskā biroja ziņām, Daugavas augšgalā un pietekās pēdējās nedēļās nav nolijis daudzmaz ievērojams lietus daudzums. Duļķainam ūdenim citi iemesli. Jādomā, ka krievi novadījuši Daugavā, rokot jaunu kanālu, kādu ezeru vai upi. Mūsu jūrniecības iestādēm par Daugavas regulēšanas darbiem Padomju Krievijā trūkst ziņu. Neērtā stāvoklī nokļuvuši Daugavas piekrastes iedzīvotāji, kuri smēla ūdeni no upes lietošanai. 

Kāds fotogrāfs amatieris no Ābeļu pagasta mums ziņo, ka, skalojot fotoplates un nokopētos uzņēmumus duļķainajā Daugavas ūdenī, tās paliekot violeti brūnas. 

Tātad Daugavas ūdenī ir kāds ķīmisks piemaisījums. Iespējams, ka tas ir veselībai kaitīgs. Pat novārot ūdens nepaliek skaidrs." Bāldzeltenpelēkais ūdens Daugavā turpināja plūst arī nākamajās dienās un sasniedza Rīgu. Ostas velkoņu kapteiņi sūdzējās, ka no tāda ūdens tvaika katlos nogulsnējoties brūni dzeltena masa. Daugavas augštecē duļķes ieplūda arī pietekās un tādā veidā pat sabojāja citkārt dzidro Baltiņu ezeru pie Jēkabpils. PSRS uz Latvijas iestāžu pieprasījumiem pēc paskaidrojumiem neatbildēja, un valsts iestādes arī atzina, ka tām nav iespēju noskaidrot, kas vainīgs. Atlika palikt pie skaidrojuma, ka ūdeni saduļķojušas augusta pirmās puses spēcīgās lietusgāzes Baltkrievijas teritorijā ap Vitebsku.

Zemgalietis, 1923. gada 15. augustā

Viļāni (Latgale). Uzbrukums apriņķa priekšnieka palīgam. Naktī uz 6. augustu Viļānu pagasta aizsargu nodaļas sarīkotos zaļumu svētkos izdarīts uzbrukums Rēzeknes apriņķa priekšnieka palīgam Kārlim Virsim. 

Vairāki skandālisti pasituši Virsi gar zemi, ar neasu priekšmetu vairākkārt ievainojuši un nolaupījuši dienesta revolveri līdz ar piezīmju grāmatu. 

Uzbrukums bijis, kā noskaidrots, jau iepriekš organizēts: speciāli sastādījusēs dauzoņu grupa ļaunprātīgi sacēlusi troksni un visādi provocējusi uzbrukumu policijas ierēdņiem. Uzbrukums bijis paredzēts arī otram apriņķa priekšnieka palīgam Kursītim. Apcietinātas piecas personas, starp tām vairāki kriminālnoziedznieki. Aizsargu nodaļa izformēta. Uzbrukumam politiska nokrāsa. Uzbrucēju rindās manīti 1921. gadā uz Krieviju izraidīto komunistu draugi, kuri par to jau sen draudējuši apriņķa priekšniecībai ar izrēķināšanos.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.