Sestdien, 1. martā, plkst.11.30 Līgatnes dabas takās notiks pasākums "Lūši Latvijas mežos", informē Dabas aizsardzības pārvaldes Līgatnes dabas taku dabas izglītības speciāliste Eva Ezeraša.
Tā būs iespēja ikvienam interesentam uzzināt vairāk par lūšiem, to nozīmi dabā, nakts dzīvi un paradumiem tumsā un citiem interesantiem faktiem, bet bērni radošajā darbnīcā varēs izveidot lūša pēdas nospiedumu. Pasākumā, ko vadīs dabas pētniece, eksperte Guna Bagrade, dalībnieku skaits būs ierobežots.
Kā stāsta Ezeraša, lai arī lūši ir Latvijas dabai raksturīga savvaļas dzīvnieku suga, tos dabiskā vidē redzējis vien retais, un, iespējams, tieši tādēļ par tiem ir dzirdēti dažādi mīti. Piemēram, maldīgs priekšstats, ka lūši lēkā pa kokiem un uzbrūk medījumam no koka. Patiesībā tie medī līdzīgi kā mājas kaķis, kas uzmanīgi vēro upuri un pieplok pie zemes pirms uzbrukuma, atklāj Ezeraša.
Līgatnes dabas takās patlaban mīt divas lūšu dāmas - Favorīte un Filozofe. Abas māsas dzimušas Līgatnes dabas takās pirms 15 gadiem.
Ezeraša stāsta, ka lūši ir vidēji lieli plēsēji, kam raksturīga īsa aste, pušķi ausu galos un garas ūsas. To kažoks var būt rudi brūns, zeltains vai gaišā smilšu krāsā, ar melniem vai tumši brūniem plankumiem, kas visvairāk klāj kājas. Migas tie ierīko alās vai zem sakritušiem kokiem.
Viņa norāda, ka lūši ir vientuļnieki, retas reizes tie apvienojas nelielās grupās, lai medītu. Viņi ir piesardzīgi, gudri un zibenīgi veikli nakts dzīvnieki, kas darbojas krēslas vai nakts stundās. Tie pārtiek tikai no sava medījuma, tāpēc ēdienkartē iekļauj peles, zivis, vāveres, zaķus, lapsas, aitas, kazas, tītarus, stirnu mazuļus, norāda speciāliste.