Jau gadiem zinātnieki un vides nozares pārstāvji mudinājuši Ķīnas atbildīgās iestādes ierobežot savvaļas sugu tirgu, kas vienlaikus rada draudus bioloģiskajai daudzveidībai un labvēlīgu vidi zoonotisko slimību izplatībai. Šogad aicinājums beidzot ir uzklausīts – maija sākumā spēkā stājies jauns savvaļas dzīvnieku aizsardzības likums.

Reklāma

Tas paredz papildināt īpaši aizsargājamo sugu sarakstu un ierobežot konkrētu dzīvnieku, tostarp jenotsuņu, gaļas tirdzniecību. Daudzi šo lēmumu vērtē pozitīvi, jo tas varētu ierobežot tādu savvaļas sugu gaļas tirdzniecību, kuras patēriņš 2002. gadā izraisīja smaga akūta respiratoriskā sindroma (SARS) uzliesmojumu un, iespējams, arī Covid-19 pandēmiju. 

Martā 19 biologu grupa no sešām valstīm publicēja pētījumu, kas apliecina, ka Uhaņā nelegāli tiek pārdota jenotsuņu gaļa, kas inficēta ar SARS-CoV-2 vīrusu. Pētījums apstiprina teoriju, ka šo dzīvnieku gaļa arī 2019. gadā bijusi īstajā laikā un īstajā vietā, lai izraisītu pandēmiju. 

Lēš, ka ierobežojumiem varētu būt arī savi trūkumi, proti, iepriekšminētās slimības tik un tā varētu izplatīties pārpildītās kažokādu fermās. Vienlaikus ir atvieglotas prasības, kas skar jenotsuņu audzēšanu nebrīvē un turēšanu mājas apstākļos, cerot novērst situācijas, kad malumednieki mēģinātu caur legālām saimniecībām laist tirgū nelegāli iegūtus dzīvniekus. 

Citi pret šīm izmaiņām iebilst, minot, ka atviegloti audzēšanas nosacījumi varētu nelabvēlīgi ietekmēt citu apdraudēto sugu, piemēram, zvīņnešu, vairāku čūsku sugu, izplatību. Šādos apstākļos negodprātīgie audzētāji varētu daudz brīvāk savu saimniecību papildināt ar savvaļā iegūtiem īpatņiem.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.