Clear 11.4 °C
T. 02.04
Imgarde, Irmgarde
SEKO MUMS
Reklāma
Foto: Atis Klimovičs / Latvijas Mediji

Viens, vēl viens, tagad trešais un arī ceturtais sprādziens. "Kas tie bija?" prasu vecākajam leitnantam ar segvārdu Mozgs pēc kopīgā izbrauciena uz frontes zonu aiz Limānas pilsētas. Viņam un citiem līdzās esošajiem karavīriem jautājums nesagādā grūtības, tās ir krievu nomestās vadāmās aviobumbas. Smagi un draudīgi ieroči. Vīri spriež, ka tas varētu būt Kramatorskas pilsētā, apmēram 19 kilometru attālumā no šejienes.

"Mēs nekapitulēsim!"
Jaunās vēsmas kara vešanā mainījušas karalauku līdz nepazīšanai
Reklāma

Šādas bumbas, kas domātas totālai iznīcināšanai, tiek raidītas ukraiņu pozīciju virzienā un arī uz pilnīgi civiliem objektiem, tostarp dzīvojamajām ēkām. Ja šāda bumba, kuras svars var sasniegt trīs tonnas (mazākās ir 250 kilogramu lielā svarā), trāpa daudzstāvu namam, tas vienkārši sabrūk. Karavīrs ar segvārdu Fozi, kas mūs – divus voluntierus no Latvijas un gruzīnu žurnālistu Tengizu Gogotišvili – iepriekš aizveda uz nelielu poligonu, kur varējām kā nākas izmēģināt šaušanu ar dažādiem ieročiem, tostarp 7,62 mm kalibra ložmetēju, pats pieredzējis šādas bumbas eksploziju vien nieka simts, otrajā reizē nedaudz vairāk metru attālumā – tas bijis šaušalīgi. Tā saka karavīrs, kas karo jau trīs gadus un līdzīgi citiem pieredzējis pietiekami daudz nopietnu brīžu frontē.

Mīnmetējnieku baterija

Esam gandarīti, jo savu voluntieru pienākumu esam izpildījuši un no Latvijas nogādājuši Ukrainas Nacionālās gvardes brigādes "Rubiž" bataljona "Svoboda" mīnmetējnieku baterijai piekabi, kas paredzēta cietušo automašīnu transportēšanai uz aizmuguri remontam. Tā iegādāta, pateicoties 63 individuālajiem ziedotājiem un Rīgas Evaņģēliskajai draudzei. Viens no baterijas komandieriem, vecākais virsnieks Jans Fjodorovs, atzinīgi novērtējis mūsu sagādāto piekabi, piebilda, ka sīkumu apgādē nav. Karā vajadzību ārkārtīgi daudz un tas neattiecas tikai uz militāro aprīkojumu – ieročiem un munīciju. Nepieciešami arī kokmateriāli, instrumenti, dažādi strāvas avoti, degviela un tā tālāk. Jau pašās pozīcijās – visapdraudētākajā kara zonā – ļoti svarīgs ir ūdens. Bez tā karavīrs kauju stresa apstākļos var iztikt divas dienas. Līdzās munīcijai tās ir divas svarīgākās lietas.

Darbs pie otrās līnijas iekārtošanas.
Baterijas komandieris Jans Fjodorovs ar sievu Allu.

"Kādas bijušas beidzamās divas nedēļas jūsu baterijai?" vaicāju Jana dēlam Antonam, kas ir galvenais baterijas komandieris. Lai to kā nākas mēģinātu iztēlotos, atbild Antons, derīgi pateikt, ka braucienos uz pozīcijām līdz turienei beidzamo divu nedēļu laikā nespēja nonākt veselas piecas bruņotās mašīnas. Tās tika sašautas, par laimi, neviens no karavīriem netika nogalināts. Tikai sestajā piegājienā izdevies nokļūt tieši līdz pozīcijām un aizvest papildu krājumus. "Visu laiku – katru dienu, vairāk naktīs vai rīta agrumā – pi(..)ri nāk uzbrukumā. Pārsvarā nelielās grupās – divi, trīs, ne vairāk kā seši karavīri." Arī šorīt bijis šāds uzbrukums. Prasu Janam, kas ar viņiem (krieviem) notika. "Notika tas, kam ar viņiem vajadzēja notikt. Redzējām, ka bija ieradušies pēc sava ievainotā biedra. Bija arī kritušie. Neievēro nekādus kara likumus – izmanto jebkādas mīnas, fosforu, dažādas gāzes. 

Nesen viens no mūsējiem nomira pavisam neilgi pēc saindēšanās, pat nepaspējām viņu nogādāt hospitālī. Mēs arī nezinām, kādas gāzes viņi lieto. Tiklīdz tas notiek, uzvelkam gāzmaskas. Pēc tam obligāti mainām filtrus."

Esam aprunājušies un aizejam nofotografēt galveno baterijas ieroci – 82 milimetru mīnmetēju un divus sauszemes dronus. Mīnmetējs ražots 1986. gadā, daudzos gadus līdz Krievijas iebrukumam atradies noliktavā un beidzot savu pielietojumu sagaidījis. Kalpojot labi. Abi sauszemes droni arī labi noderīgi mūsdienu karā, kurā sevišķi daudz problēmu saistīts kā ar pozīciju apgādi, tā arī ievainoto nogādāšanu uz drošāku vietu aizmugures virzienā.

Jaunās vēsmas kara vešanā mainījušas karalauku līdz nepazīšanai – ierakumus nomainījušas pozīcijas ar alām, tādās slēpjas kā viena puse, tā arī otra. Ievērojami samazinājusies arī artilērijas nozīme. Dzirdējām viedokli, ka agrāk pa bataljona "Svoboda" pozīcijām 1–2 stundu laikā krievi izšāvuši ap 400 šāviņu, bet tagad diennakts laikā vien kādus 50. Tie aizstāti ar droniem, kas ir sevišķi bīstami kā pozīcijās, tā arī tālāk no tām. Par bīstamu zonu, kur jāuzmanās no FPV droniem, uzskatāma pat no frontes līnijas desmit un vairāk kilometrus tāla teritorija. Kājnieki pozīcijās lielāko tiesu laika pavada pazemē, kamēr visu, kas notiek virs viņiem gaisā, kontrolē bezpilota lidaparātu vadītāji. Reālajā laikā bez apstājas situācija savu pozīciju tuvumā un arī tālāk pretinieka zonā tiek novērota vairākos punktos.

Antons ļauj ieskatīties telpā, kur četros monitoros divi karavīri vēro situāciju bataljona pozīciju priekšā. Ir diena, laiks skaidrs, viss labi redzams. Ko pašlaik dara krievi? "Visi ir pazemē, neviens nerādās. Kad pienāk nakts, tad jau sākas kustība," saka Antons.

Pret krieviem karo 33 gadus

Esmu sazinājies ar savu seno paziņu Igoru Topoļu, augumā garāko – 203 cm – līdz šim sastapto ukraiņu karavīru. Skolas un studiju gados viņš, protams, spēlējis basketbolu. Reiz, tas bijis vēl padomju laikos, piedalījies sacensībās Latvijā un kāds no vietējiem treneriem centies pierunāt viņu palikt pie mums. No piedāvājuma atteicies, jo savu nākotni acīmredzami viņš iztēlojies pavisam atšķirīgu, kļūdams par prasmīgu karavīru, kas par vienu no saviem dzīves mērķiem vienmēr uzskatījis cīņu ar krievu agresoriem. Pirmās nopietnās ugunskristības ieguvis Abhāzijā, kur karošana bijusi krietni atšķirīga. Salīdzinājumā ar karu Ukrainā to varētu uzskatīt par amatieru cīņām, kurās nav trūcis bezbēdīgu un smieklīgu atgadījumu. Reiz ukraiņu vienība ar šaušanai sagatavotiem ieročiem uzmanīgi virzījusies iekšā kādā ciemā. Te viņu priekšā nostājies vecāks vīrs un prasījis: "Kas esat, krievi?" "Nē," atteikuši viņi, "esam ukraiņi." "Kā pusē karojat?" "Gruzīnu." "Tas labi, nāciet mājā, uzcienāšu ar vīnu!"

Reklāma
Reklāma

Pēc Abhāzijas Igors devies karot uz Čečeniju, vēlāk jau dzimtenē piedalījies 2004. gada Oranžajā revolūcijā Kijivā. Cieņas revolūcijā, pēc kuras Krievija izšķīrās par Krimas aneksiju un kara uzsākšanu Donbasā, Igors vadījis ukraiņu nacionālistu organizācijas UNA-UNSO sotņu Maidanā. Pēc tam karojis Donbasā, tad armiju atstājis un no jauna atgriezies ierindā uzreiz pēc Krievijas pilna mēroga iebrukuma 2022. gada 24. februārī.

Vaicāju Igoram, vai viņš tic tam, ka krievi tagad gatavi vienoties par uguns pārtraukšanu kaut kāda miera līguma noslēgšanai. "Kāpēc lai viņi to darītu, visā frontē taču pamazām virzās uz priekšu."

Mēs draudzīgi sarunājamies pie kafijas tases Slovjanskas kafejnīcā. Piecdesmit divus gadus sasniegušais Igors labi turas, taču tas nav virspusējs nogurums. Es redzu nogurušas acis, un tādas, man šķiet, ir lielākajai daļai frontē satikto karavīru. Kā gan citādi varētu justies cilvēks, kas pirms vairākiem mēnešiem guvis ievainojumus un atkal ir ierindā. Tagad viņš ir Teritoriālās aizsardzības Kijivas 119. brigādes kājnieku bataljona izlūkošanas priekšnieks. Vēl pirmajā laikā pēc Krievijas lielā iebrukuma pirms trim gadiem izlūki kājām gājuši pāri frontes līnijai dažādos uzdevumos. Tagad tas gandrīz nav iespējams. Katru soli tikpat kā uzreiz pamana "putniņi" gaisā, un karavīra dzīvībai tad draud lielas briesmas. No vakara līdz rītam daudzas naktis Igors pavada bataljona kauju vadības centrā. Nesen nācies vērot drona translētu traģisku ainu, kā divi bataljona karavīri atkāpušies pēc ienaidnieka uzbrukuma. Viņus nepārtraukti vajājuši krievu droni, abi vīri ieguvuši aizvien vairāk ievainojumu. Diemžēl ukraiņi nav varējuši savējiem palīdzēt. "Saproti, es to visu vēroju tiešajā translācijā, un tajā brīdī man piezvana sieva, un stāsta, ka viņa nolēmusi nopirkt skapi. Es redzu, kā iet bojā divi mani karavīri, bet viņa par skapi... Tajā brīdī viens no viņiem jau vairs nekustējās. Otrs – Beha – vēl bija dzīvs. Kaut ko sakliedzu uz sievu, protams, ne jau rupji. Teicu, tagad nevaru runāt. Vēlāk, kad piezvanīja, viņa teica – saprotu, kādas jums ir problēmas, bet mums te ir savas."

Igors ir pārliecināts, ka ukraiņu spēki nav salauzti un pretošanās turpināsies, cik ilgi vien būs nepieciešams. 

"Eiropā ir tikai divas valstis – Krievija un Ukraina –, kas spējīgas tā karot kā neviens cits. Pret krieviem jākaro adekvāti – ja viņi šauj uz apdzīvotām vietām, tad mums jādara tāpat. 

Cik reizes esam aicinājuši civilos iedzīvotājus atstāt kauju zonu un evakuēties. Mēs nekapitulēsim, pat ja to pateiks Zelenskis. Ieroču ir daudz, būs tāds jaudīgs partizānu karš! Krievi uzskata kādus divdesmit procentus ukraiņu par ienaidniekiem, kas jānogalina. Jāizdauza tie, kam ir zobi, kas cīnīsies kā vilki. Vārdu sakot, jāizkauj tie, kam stingrs mugurkauls, kas nav gatavi liekties un žēlīgi prasīt: "Ko pavēlēsiet, Volodja Putin?""

Sauszemes drons "Vepriks".

Frontes līnijas tuvumā

"Nissan" apvidus automašīnā mīnmetējnieku baterijas komandiera vietnieks vecākais leitnants Mozgs, vārdā Andrejs, mums parāda teritoriju, kas atrodas netālu no frontes līnijas Siverskas pilsētas tuvumā. Ceļš uz turieni atstāj drūmu iespaidu. Liela daļa priežu meža izdegusi, bet Limānas pilsēta, svarīgs dzelzceļa punkts, ar katru jaunu dienu atstāj aizvien baisāku iespaidu. Šāviņi un bumbas uz turieni atlido ar noteiktu regularitāti. Neraugoties uz to, daļa pilsētas iedzīvotāju pat nedomā doties projām. Aprunājos ar trim vīriem pensionāriem, kas sarunājas pie piecstāvu nama, kam Krievijas raidītais lādiņš pilnībā sagrāvis vienu stūri. Par laimi, neviens iedzīvotājs nav tur bijis. Tagad piecstāvu namā, kurā ir elektrība, bet nav ūdens, palikuši vien astoņi iedzīvotāji. Vaicāju, ko viņi vēlētos, lai atvedu, ja tāda iespēja rastos. Tikai viens no viņiem pasaka – vēlētos, lai uzdāvina matraci.

Dodamies tālāk. Iebraucam ciematā, kurā smagi cietušas gandrīz visas mājas, tajās dzīvot vairs nav iespējams. Redzamas nomaskētas ukraiņu karavīru pozīcijas. No šejienes naktīs šoferi ved tālāk visu nepieciešamo uz pozīcijām. Nokāpjam pazemē, ir elektrība, internets, sakari ar vienībām un monitoros novērojama situācija pozīciju tuvumā. No rīta bijis pretinieka uzbrukums. Kā parasti tas īstenots nelielā grupā. Krievi veiksmīgi atsisti.

Eja blindāžā, kādas piecu metru dziļumā tiek veidotas otrajā līnijā.

Braucam tālāk pa ceļu. Izkāpjam no mašīnas – tālumā redzama krievu rokās esošā Lisičanskas naftas pārstrādes rūpnīca. Tur krieviem ir ļoti spēcīgas pozīcijas, lieli betonēti pagrabi divos stāvos. Andrejs uzmanīgi ieklausās, vai gaisā nav dzirdams drons. To neredzam, nospriežam, ka tas varbūt bijis pašu ukraiņu lidaparāts.

Trīs no saviem divdesmit pieciem gadiem Mozgs pavadījis karā. Pieredzēts daudz, reiz vadījis savas nodaļas izlaušanos no gandrīz vai pilnīgi drošas bojāejas.

Vēl pēc neilga laika pieturam ceļa malā pie nomaskētas reaktīvās daudzlādiņu mašīnas "Grad". Kaujas mašīna ražota 1976. gadā, taču kalpojot labi. Cik bieži šaujat, vaicāju apkalpei – komandierim un trīs kareivjiem. "Beidzamo reizi saņēmām pavēli atklāt uguni apmēram pirms nedēļas." Vīri atklāti pastāsta, ka noteikti pretinieku "pacienātu" biežāk, taču to neļaujot munīcijas trūkums. Viņu mērķi ir visdažādākie, sākot ar pretinieka grupām, tehnika, dažādi objekti. Arī šie karavīri atzīst, ka mieram ar krieviem neticot.

Vakarā esam iegriezušies pie bataljona "Svoboda" apgādes vada. Garšīgas vakariņas – kartupeļu biezeni un ceptu zivi – sarūpējis kareivis Karasiks. Pamazām sarodas aizvien vairāk vīru, jāapstiprina savi apģērba un kājas izmēri, drīz tiks izsniegti jauni formas komplekti. Vada komandieris Kuba paziņo, ka šodien ir kritis viens kareivis. Mirkli vēlāk prasu, cik gadu bijis šim kareivim. Nedaudz pāri trīsdesmit, atbild Kuba...

Eiropas Savienības finansēts. Paustie viedokļi un uzskati atspoguļo autora(-u) personīgos uzskatus un ne vienmēr sakrīt ar Eiropas Savienības vai Eiropas Izglītības un Kultūras izpildaģentūras (EACEA) viedokli. Ne Eiropas Savienība, ne EACEA nenes atbildību par paustajiem uzskatiem.

Līdzfinansē LR Kultūras ministrija.

Reklāma
Reklāma
Reklāma
Reklāma
Reklāma
DDvestkopa

Dārzs un Daba vēstkopa

Pieraksties vēstkopai un saņem aktuālo dārza darbu kalendāru un rakstu izlasi katru nedēļu.

PIERAKSTIES ŠEIT

Dārzs un Daba vēstkopa

Pieraksties vēstkopai un saņem aktuālo dārza darbu kalendāru un rakstu izlasi katru nedēļu.

PIERAKSTIES ŠEIT
LATVIJĀ PASAULĒ
Reklāma