Overcast 0.1 °C
T. 11.12
Valdemārs, Valdis, Voldemārs
SEKO MUMS
Reklāma
Pāvels Durovs – diezgan noslēpumaina personība, kurai patīk ap sevi veidot dažādus mītus.
Pāvels Durovs – diezgan noslēpumaina personība, kurai patīk ap sevi veidot dažādus mītus.
Foto: Reuters/Scanpix

Par interneta saziņas vietnes "Telegram" vadītāja Pāvela Durova aizturēšanu Parīzes Le Buržē lidostā joprojām ir daudz neskaidrību un jautājumu, tāpat kā par iespējamām apsūdzībām, ka viņš neesot rīkojies, lai novērstu platformas izmantošanu tādos noziegumos kā terorisms, narkotiku tirdzniecība, krāpšana, naudas atmazgāšana un bērnu seksuāla izmantošana.

Reklāma

Tomēr zīmīga ir arī aizrautība, ar kādu šai tēmai pieķērusies Kremļa propaganda. Vēstījumi ir dažādi – līdzjūtības un atbalsta apliecinājumi Durovam mijas ar pārmetumiem Rietumiem un stāstiem, ka tieši Krievijā esot lielākā vārda brīvība, bet pa vidu ieskanas arī satraukums, kā šāds notikumu pavērsiens ietekmēs ierasto informatīvo vidi Krievijā, jo "Telegram" laika gaitā tur kļuvis par vadošo saziņas rīku, un ir pieņēmums, ka tas aktīvi izmantots arī armijas un specdienestu vajadzībām.

"Nav droši apmeklēt valstis, kas virzās uz totalitāru iekārtu"

Durova aizturēšana nedēļas nogalē kļuva par tēmu numur viens Krievijā, par ko savu nostāju steidza paust arī dažāda ranga amatpersonas, kuru izteikumus plaši citēja Kremļa propagandas mediji. 

"Liberālā diktatūra necieš vientuļniekus, kuri pretendē uz brīvību un spēlē ne pēc viņu noteikumiem," 

savā "Telegram" kanālā komentējis Krievijas Federācijas padomes Informācijas politikas komisijas vadītājs Aleksejs Puškovs. Ar saturiski līdzīgu ierakstu tviterī atzīmējies Krievijas Federācijas pārstāvis starptautiskajās organizācijās Mihails Uļjanovs "Daži naivi cilvēki līdz šim nesaprot – ja viņi spēlē vairāk vai mazāk redzamu lomu starptautiskajā informatīvajā telpā, viņiem nav droši apmeklēt valstis, kas virzās uz totalitāru iekārtu." Šajos ierakstos uzkrītoši ir vārdi "diktatūra" un "totalitārs" – tie parasti tiek attiecināti uz Putina režīmu, un labi redzams, ka daudzi ar nepacietību gaidījuši, kad beidzot radīsies iespēja atbildēt: "Paši tādi!" Līdzīgā veidā izpaudusies arī Krievijas Ārlietu ministrijas oficiālā pārstāve Marija Zaharova, vēršoties pie starptautiskajām organizācijām "Human Rights Watch", "Amnesty Ineternational" un citām, kas savulaik esot paudušas bažas par vārda brīvību Krievijā un nosodījušas Kremļa mēģinājumus ierobežot "Telegram" darbību Krievijā, lai tagad tās tāpat nosodītu arī Franciju.

“Makron, vācies prom no Francijas, Durova armija dodas pēc tevis,” Krievijas mediji citē sava bijušā prezidenta Dmitrija Medvedeva izpausmes.

Kremļa propagandas kanālos atradusies vieta arī dažām noderīgām ārzemnieku balsīm. Piemēram, 

citēta bijusī Austrijas ārlietu ministre Karīna Knaisla, kas Durova aizturēšanu un viņam izvirzītās apsūdzības dēvē par "neprātu". 

Knaisla 2018. gadā izpelnījās plašu ievērību ar to, ka uzlūdza uz savām kāzām Putinu, bet vēlāk saņēma dāsni atalgotu amatu naftas uzņēmuma "Rosņeftj" direktoru padomē. Tāpat pieminēts, ka Durova aizstāvībai uzstājies nesen Putinu intervējušais amerikāņu žurnālists Takers Karlsons.

Atziņas par "totalitārajiem" Rietumiem, kas apspiežot vārda brīvību, saplūst ar jūsmošanu, cik laba un droša patiesībā esot dzīve Krievijā un velti Durovs savulaik esot pārcēlies uz ārzemēm. Te īpaši izcēlies uz kara fona slavu ieguvušais dziedātājs ar segvārdu Šamans (īstajā vārdā Jaroslavs Dronovs), kurš ierakstījis īpašu videouzrunu: "Paša, brīvi un viegli var elpot tikai Krievijā. Te tevi mīl un vienmēr gaida." Krievijas medijos daudz atgādināta arī Vladimira Žirinovska savulaik Durovam izteiktais aicinājums atgriezties Krievijā: "Cik ilgi vēl vazāsies pa ārzemēm, skraidīsi pa svešiem stūriem. Es jūtu: nepieņem tevi sveša zeme." Krievijā jau parādījušās runas par iespēju Durovu apmainīt, līdzīgi kā tas jau iepriekš noticis ar vairākām citām Krievijai vajadzīgām personām. Tomēr jurists Iļja Rusajevs "RIA Novosti" apgalvo, ka tas esot maz ticams, jo Durovs esot Francijas pilsonis un pašlaik vēl arī neesot notiesāts.

Šķiet, 

visdīvaināk uz Durova aizturēšanu reaģējis bijušais Krievijas prezidents Dmitrijs Medvedevs, kurš tviterī ierakstījis: "Makron, vācies prom no Francijas, Durova armija dodas pēc tevis."

Kas ir Pāvels Durovs?

Diezgan noslēpumaina personība, kurai patīk ap sevi veidot dažādus mītus. Arī saistībā ar aizturēšanu izskanējuši dažādi pieņēmumi. Piemēram, ka Durovs Parīzē ieradies ar privāto lidmašīnu tiešā ceļā no Azerbaidžānas galvaspilsētas Baku, kur viņam bijusi plānota (tomēr nav notikusi) tikšanās ar Putinu. Par gaidāmo aizturēšanu viņš it kā esot zinājis, bet nav mēģinājis no tās izvairīties.

39 gadus vecais krievu uzņēmējs iekļauts "Forbes" sarakstā kā 120. bagātākais cilvēks pasaulē, kura bagātība esot ap 15,5 miljardiem ASV dolāru. Viņa vārds saistīts ne vien ar interneta vietni "Telegram", bet arī Krievijā populāro "VK" (jeb "Vkontakte"), kas savulaik dēvēta par krievu "Feisbuku", bet pats Durovs salīdzināts ar Marku Zakerbergu. Krievijā "VK" joprojām ir populārs soctīkls, savukārt "Telegram", kas kā ziņu apmaiņas vietne un soctīkls plaši izplatīta arī ārpus Krievijas, tiek rēķināts, ka tai ir gandrīz miljards lietotāju visā pasaulē, visvairāk Indijā, Krievijā, ASV, Brazīlijā, Ēģiptē, taču arī daudzās citās valstīs.

Reklāma
Reklāma

Daudz jautājumu ir par Durova attiecībām ar Krievijas varu. 2014. gadā Durovs paziņoja, ka FSB esot vēlējies no viņa iegūt "VK" datus par Ukrainas Maidana organizētājiem, ko viņš atteicis, tāpēc izjutis spiedienu. Vēlāk tika ziņots, ka Durovs devies prom no Krievijas un neplānojot tur atgriezties. 

Kādā intervijā Durovs bija norādījis: "Diemžēl šajā valstī nav iesējams nodarboties ar interneta biznesu. Baidos, ka man nav atpakaļceļa, īpaši pēc tam, kad es atteicos sadarboties ar varu." 

Tomēr ir arī šaubas par to, vai tiešām Durovs ir spējis palikt uzticīgs šiem saviem principiem. 2018. gada aprīlī Krievijas tiesa pieņēma lēmumu bloķēt "Telegram" darbību Krievijā, pamatojot, ka vietnes uzturētāji atteikušies sadarboties ar varas iestādēm. Tas sākotnēji daļēji tika realizēts, tomēr uzliktie ierobežojumi bija formāli un viegli apejami, "Telegram" aktīvi turpināja lietot pat Krievijas varas iestādes un politiķi. 2020. gadā jūnijā tika oficiāli pieņemts lēmums, kas atceļ bloķēšanu, gan nekur īpaši nepaskaidrojot, kāds ir iemesls šādai attieksmes maiņai. Pēc 2022. gada 24. februāra pilna mēroga iebrukuma Ukrainā daudzas sociālās saziņas vietnes, piemēram, feisbuks un tviteris Krievijā tika ierobežotas, pasludinātas par ekstrēmistiskām, taču "Telegram" varēja turpināt brīvi darboties. Tas ir veicinājis aizdomas, vai kaut kāda vienošanās par abpusēji pieņemamiem spēles noteikumiem starp Durovu un Kremli nav bijusi.

"Interesanta, bet ne pārsteidzoša, ir virknes Krievijas amatpersonu histēriska reakcija uz Durova arestu. (..) Žēl, ka nevarēja pieķerties agrāk. 

Tas, ka "Telegram" ir kompromitēta platforma, bija skaidrs vismaz pirms diviem gadiem," 

tagad tviterī pauž NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra direktors Jānis Sārts. Iepriekš Latvijas Valsts drošības dienests savā gada pārskatā bija norādījis, ka Krievijas specdienesti aizvien biežāk Latvijas valstspiederīgos kaitniecisku darbību veikšanai Latvijā vervē tieši "Telegram" platformā. Arī uzbrukums Latvijas Okupācijas muzejam šā gada februārī īstenots šādā veidā.

Kopš aizbraukšanas no Krievijas Durovs ilgāku laiku dzīvoja Dubajā, Apvienotajos Arābu Emirātos, tomēr 2021. gadā esot saņēmis Francijas pilsonību. Franču izdevums "Le Monde" viņa naturalizāciju raksturojis kā "noslēpumainu", jo Durovs, izņemot īsas vizītes, neesot uzturējies Francijā. "Le Monde" pieļāvis, ka te izmantota procedūra, kad pilsonība par īpašiem nopelniem tiek piešķirta cilvēkiem, kuri veicinājuši Francijas starptautisko ietekmi vai starptautiskās ekonomiskās attiecības. Medijos izskanējis, ka Durovs iepriekš saņēmis arī Apvienoto Arābu Emirātu pilsonību.

Tāpēc, ka krievs

No Kremļa propagandas viedokļa Durova aizturēšana ir pateicīgs notikums. 

"Tagad pasaulē ir parādījies "krievu Asanžs". Tas, kā tika aizturēts Durovs un kādas apsūdzības viņam izvirzītas, vairs neļaus Rietumiem atkārtot iemīļoto mantru par vārda brīvību," raksta "RIA Novosti", 

kas "Telegram" raksturo kā neitrālu platformu, kur viss esot atkarīgs no argumentu stipruma, bet "tieši te Krievijas mediji satriec savus Rietumu oponentus". Tiek doti mājieni arī par to, ka Durovs aizturēts tāpēc, ka viņš ir krievs.

Tomēr nevar nepamanīt arī bažas, ka "Telegram" Krievijai vairs nebūs tik ērta vide, kā bijis ierasts. Dažādu struktūru amatpersonām uzdots dzēst savu darba saraksti šajā platformā, ziņo "Telegram" kanāls "Baza", savukārt citur tiek spriests, ka "Telegram" vairs tik aktīvi nevarēs izmantot armijas vajadzībām, jo vairs nevarot būt uzticības, ka tam nepiekļūs ārvalstu izlūkdienesti.

Atmaskots

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikācijas saturu atbild "Latvijas Mediji".

Reklāma
Reklāma
Reklāma
LASI.LV galvenais redaktors Jānis Žilde.

Redaktora vēstkopa

Pieraksties vēstkopai un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora ziņu, viedokļu un interviju apkopojumu.

Pieraksties šeit

Redaktora vēstkopa

Pieraksties vēstkopai un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora ziņu, viedokļu un interviju apkopojumu.

Pieraksties šeit
LATVIJĀ PASAULĒ
Reklāma