Aizkraukles novada dome nolēmusi pārņemt pagājušā gadsimta astoņdesmitajos gados celto dzīvojamās mājas jaunbūvi Koknesē, Parka ielā 15A, no kuras īpašnieks ar notariālu aktu ir atteicies, aģentūra LETA uzzināja pašvaldībā.

Ēka par pašvaldības īpašumu kļūs pēc nostiprināšanas Zemesgrāmatā uz pašvaldības vārda. Pēc pārņemšanas ēku plānots pārdot vai iekonservēt un sakārtot.

Īpašnieks jaunbūvi iegādājies 1998. gadā, taču to nav turpinājis celt, nav arī iekonservējis vai sakārtojis tā, lai tajā neiekļūtu trešās personas, tajā skaitā bērni un pusaudži, skaidro pašvaldībā. Ēka atrodas uz citai privātai personai piederošas zemes un par zemes nomu jaunbūves īpašnieks līgumu nav slēdzis.

Saskaņā ar SIA "JV projekts" būves ekspertīzes atzinumu ēkas nesošās konstrukcijas atbilst Būvniecības likuma prasībām, ēkas tehniskais stāvoklis nav tāds, lai tā būtu jānojauc, un pirmssabrukuma pazīmes neesot konstatētas, informē pašvaldībā.

Ēkas īpašnieks 26. aprīlī pie zvērināta notāra sastādījis notariālu aktu, kurā izteikta griba par nekustamā īpašuma atmešanu jeb atteikšanos no tā saskaņā ar Civillikumu. Šis pants paredz, ka īpašuma tiesība uz kādu lietu izbeidzas, kad īpašnieks lietu atmet jeb no tās atsakās, nenododams citam, kā arī, kad viņš īpašuma tiesību uz to atdod citam. 

Tas ir iespējams šādos gadījumos, kad īpašnieks vairs nevēlas īpašumu paturēt un nav arī varējis to pārdot. 

Ēkas īpašnieks pilnvarojis zvērinātu notāru nosūtīt nostiprinājuma lūgumu un dokumentus Zemgales rajona tiesai atzīmes ierakstīšanai par nekustamā īpašuma atmešanu un tā piekritību valstij vai pašvaldībai.

Saskaņā ar jauno Pašvaldību likumu bezīpašnieka ēkas piekrīt pašvaldībai.

Aizkraukles novada domes sēdē par šo jautājumu raisījās diskusijas, pēc kurām dome nolēma ēku pārņemt savā īpašumā. Pašvaldība vēlas, lai ēka tiktu sakārtota un būtu novērsta tās bīstamība. Dome nolēma īpašumtiesības nostiprināt Zemesgrāmatā uz pašvaldības vārda un veikt īpašuma novērtēšanu atbilstoši Publiskas personas mantas atsavināšanas likumā noteiktajam.

Pašlaik svarīgākais ir noteikt ēkas vērtību un savest to kārtībā, lai būtu droša vide, pauž Aizkraukles novada domes priekšsēdētāja vietnieks Dainis Vingris. Daudz kur esot prakse šādas ēkas pārdot par simbolisku maksu, kaut par vienu eiro, un uzņēmēji iegulda līdzekļus un attīsta uzņēmējdarbību.

Ēka Koknesē ir ļoti labā vietā ar iespēju izveidot pieslēgumu ūdensvada un kanalizācijas tīklam, centralizētajai siltumapgādei, elektrotīklam, un tas potenciālajam investoram varētu likties izdevīgi, uzskata Vingris. Ēku varētu pabeigt, ierīkojot, piemēram, dzīvokļus, kuru jaunajām ģimenēm pietrūkst, viesnīcu vai biroju telpas. Pašvaldība meklēšot risinājumu, kā piesaistīt investoru, lai ēku sakārtotu.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.