Andrejdienas rīts uzausa ar skumju ziņu, ka mūžībā devies ilggadējais Dailes teātra aktieris Gunārs Placēns. Vairāk nekā simtčetrdesmit lomām bagāto aktiera mūžu nelielā atmiņu skicē nav iespējams izstāstīt.
Plašu ieskatu viņa radošajā darbībā, kas septiņdesmit gadus bijusi saistīta ar Dailes teātri, var gūt Nacionālajā enciklopēdijā. Tā novērtēta ar IV šķiras Triju Zvaigžņu ordeni (2011) un "Spēlmaņu nakts" balvu par mūža ieguldījumu (2018), kuru saņemot teicis: "Savas lomas es spēlēju kā traģēdiju! Raudāju pa īstam!"
Lai gan Gunārs Placēns spēlējis dažādas lomas, Latvijas teātra vēsturē un skatītāju sirdīs viņš paliks kā izcils komiķis – neatkārtojamais kareivis Jozefs Šveiks, smieklīgais Žanis Vieplis, kas tandēmā ar Edgara Liepiņa atveidoto Hugo Diegu brauca muzicēt uz Pampāļiem, un bērni noteikti atcerēsies Mēnestiņu un omulīgo Rūķi Čammu. Viņš tēlojis arī latviešu teātra tēvu Ādolfu Alunānu un tādus pasaulslavenus personāžus kā Šerloka Holmsa līdzgaitnieku, doktoru Vatsonu un donam Kihotam uzticamo Sančo Pansu, bijis Edgars Blaumaņa "Ugunī" un Krustiņš "Pazudušajā dēlā".
"Vienmēr jādara viss ar sirdi un dvēseli. Skatītājs vienu un to pašu izrādi parasti skatās tikai vienreiz.
Es diezgan lēnām ieeju lomā, toties, ja ko labu esmu atradis, tad tas ir kā ķeksis baļķī,"
reiz kādā intervijā teicis Gunārs Placēns. "Mani pašu uz skatuves sasmīdināt nevar! Bet vislielākais gandarījums ir tad, kad ir pilna zāle skatītāju un tas, ko tu dari, viņiem ļoti patīk."
No bitēm līdz skatuvei
Gunāru Placēnu pilnā mērā var saukt par īstu lauku puiku, skatuves mākslinieku, kurš nācis no tautas. Viņš dzimis tagadējā Madonas novada Sausnējas pagastā, pēc sešklasīgās pamatskolas beigšanas mācījies Vestienas lauksaimniecības un lopkopības skolā, vēlāk Vecbebru biškopības un dārzkopības tehnikumā, iegūstot biškopja agronoma diplomu (1947). Gunāra tēvs un mamma spēlējuši vietējā pašdarbības teātrī, un arī dēls aktīvi piedalījies izrādēs gan skolas, gan tehnikuma laikā. Laikam jau tobrīd Gunārs bija saslimis ar teātri, jo savā profesijā nenostrādāja nevienu dienu un iestājās Latvijas Teātra un horeogrāfijas vidusskolā, vēlākajā Teātra institūtā. To viņš pabeidza 1951. gadā un sāka strādāt Dailes teātrī, kuram palika uzticīgs visu mūžu.
Džentlmenis un kārtības mīlētājs
"Ar Gunāru teātrī esmu bijusi kopš jaunības – vairāk nekā sešdesmit gadus. Sākumā daudz spēlējām kopā komēdijās. Viņš bija dabas dots talants. Ārkārtīgi gaišs un optimistisks cilvēks, bezgala labsirdīgs ar brīnišķīgu, patiesi džentlmenisku attieksmi pret sievietēm," atceras aktrise Ilze Vazdika, Gunāra Placēna partnere Ērika Hānberga lugās.
"Izrādē "Ērtas dzīvošanas mirklīši", jau būdams cienījamā vecumā, Gunārs vēl kāpa uz krēsla, lai deklamētu Blaumaņa "Tālavas taurētāju", un es ar sirds trīcēšanu domāju, kaut nu viss labi beigtos. Zinot, kā mums vecumdienās iet ar kustībām, tas no viņa puses bija vareni! Darbs Dailes teātrī bija Gunāra godprātīgā mūža piepildījums. Bez ierunām viņš ir viens no mūsu teātra leģendām."
"Gunārs bija liels kārtības mīlētājs, vienmēr ļoti precīzs. Kad vēl dzīvoju Purvciemā, pēc Hānberga lugas "Pirmā grēka līcis" izrādēm viņš savā mašīnā mūs ar Ventu Vecumnieci veda mājās," atminas Gunāra Placēna teātra kolēģe, aktrise Olga Dreģe.