Pirms gada sociālajos tīklos uzplaiksnīja viltus ziņas par malkas aizliegumu Latvijā, bet maldu liesmas tika ātri apslāpētas. No vienas puses, koksne Eiropas Savienībā atzīta par zaļu enerģiju, tomēr pastāv arī viedoklis, ka šī vērtīgā materiāla dedzināšana nav racionāla un ilgtspējīga, it īpaši, ja runājam par siltuma ražošanas nozari. Pagaidām atteikšanās no malkas Latvijā patiešām šķiet nereāla. Bet kā būs nākotnē?
Šķelda, malka un granulas joprojām ieņem nozīmīgu vietu Latvijas kopējā energobilancē. 2023. gadā meža biomasas kurināmais bija apmēram 41% no mājsaimniecībās izmantotās enerģijas – šis īpatsvars pēdējos gados ir pietiekami stabils un nemazinās. Uz šķeldu lielā mērā balstās arī Latvijas siltuma ražotāji – pēdējos sešos gados dabasgāzes patēriņš Latvijā ir sarucis par 6 TWh, kamēr šķeldas patēriņš pakāpies no 7,2 līdz 8,5 TWh.
Tomēr siltumražošanas nozarē gatavojas pārmaiņām un uzskata, ka koksnes dedzināšanai nav nākotnes.
Tikmēr politiskajās aprindās ar īpašu piesardzību izturas pret malkas dedzināšanas nākotni individuālajā apkurē, dažviet pasaulē ar malkas apkures liegumu nācies arī apdedzināties, piemēram, Skotijā.
Skotijas pieredze: aizliegums un izgāšanās
Malkas apkures aizliegums Skotijā izdzīvoja vien dažus mēnešus. Pagājušā gada izskaņā tās valdība bija spiesta atcelt pavasarī ieviesto liegumu ierīkot malkas apkuri jaunbūvēs vai renovējamās ēkās.
Jaunbūvju siltumenerģijas standarts stājās spēkā 2024. gada 1. aprīlī, un tā mērķis bija samazināt jaunajos mājokļos uzstādīto piesārņojošo apkures sistēmu skaitu, – "Latvijas Avīzei" stāsta Skotijas valdības Enerģētikas un klimata pārmaiņu direktorāta pārstāvis Pīters Dženkinss. Viņš uzsver, ka noteiktie malkas apkures ierobežojumi attiecās tikai uz jaunbūvēm un ierobežotu skaitu renovējamo ēku, bet neskāra esošos mājokļus.
Dženkinss: "Netika noteikts pilnīgs malkas apkures aizliegums. Jaunajās ēkās malkas vai citas tiešo emisiju apkures sistēmas varēja uzstādīt, lai nodrošinātu ārkārtas apkuri, ja šāds risinājums bija pamatots."
Tomēr jau piecus mēnešus pēc ierobežojumu stāšanās spēkā to darbība tika apturēta un pēc tam atcelta pavisam. Valdība piekāpās spiedienam, ko sabiedrībā radīja bažas par malkas kurināšanas aizlieguma negatīvajām sekām.
No šā gada janvāra malkas krāsnis jaunbūvēs atkal ir atļautas arī kā pamatapkures veids.
"Neilgi pēc tam, kad tika ieviests jaunais siltumenerģijas standarts, tika paustas nopietnas bažas par ierobežojumiem malkas apkures krāšņu un plašākas bioenerģijas izmantošanai, jo īpaši lauku un salu kopienās, kur malkas apkures krāsnīm var būt svarīga nozīme, lai nodrošinātu noturību elektroenerģijas padeves pārtraukumu un nelabvēlīgu laika apstākļu laikā," atkāpšanās iemeslus skaidro ministrijas pārstāvis. Tā rezultātā Skotijas valdība nolēma pārskatīt noteikumus.