Siltuma uzglabāšanas problēma Latvijā ir aktuāla jau kopš brīža, kad sabruka izšķērdīgā un subsidētā Padomju Savienības ekonomika un siltumapgādē sākās tirgus ekonomikas attiecības, kur resursi bija jāpērk par tirgus cenu. Ienākot siltumapgādē atjaunojamo resursu tehnoloģijām, problēma vēl vairāk saasinājusies. Kā to risina un kādas ir nākotnes perspektīvas?
Ar siltumenerģijas uzglabāšanas problēmu saskaras visi siltumapgādes uzņēmumi – galu galā vairums siltuma ražošanas uzņēmumu ir koģenerācijas termoelektrostacijas, kas, dedzinot gāzi, šķeldu vai citus resursus, ražo gan siltumu, gan elektroenerģiju. Elektroenerģijai noiets atrodas gandrīz vienmēr, savukārt siltums ir ļoti pieprasīts Latvijas klimata vēsajā pusgadā, bet siltajā pusgadā tā lielāko daļu vienkārši izlaiž gaisā. Taču, ienākot siltumapgādē arī atjaunojamo resursu tehnoloģijām, problēma saasinājusies vēl vairāk, jo nu bija jāizdomā, kā dienas saulainajās vai vējainajās stundās iegūto elektroenerģiju vai siltumenerģiju uzglabāt un pārvērst siltumā visas dienas vai vairāku dienu garumā.
"Salaspils siltums" – Latvijā līderos
Viens no uzņēmumiem, kas siltumenerģijas uzglabāšanas ziņā Latvijā ir līderos, ir "Salaspils siltums". Uzņēmumam ir gan tradicionālās termoelektrocentrāles, tautā sauktas arī par katlu mājām, kas izmanto gan šķeldu, gan dabasgāzi, gan arī saules kolektoru parks. Taču vēl šim uzņēmumam ir uzbūvēta arī pamatīga izmēra siltuma akumulācijas tvertne, kurā 8000 kubikmetros ūdenī tiek uzglabāts siltums no 1720 uzstādītajiem saules kolektoriem.
"Salaspils siltuma" projektu vadītāja Renāte Bražinska stāsta, ka uzņēmums ar siltuma saglabāšanu nodarbojas jau vairākus gadus. "Šobrīd visefektīvākais mūsu rīcībā esošais risinājums ir saules kolektori apvienojumā ar akumulācijas tvertni. Tas ļauj dienas laikā iegūto saules siltumu novirzīt pilsētas siltumapgādes tīklā pēc vajadzības." Saules kolektori ir tāda veida saules paneļi, kas nevis ražo elektroenerģiju ar fotoelementu palīdzību, bet gan ar tajos esošo šķidrumu uztver tieši saules siltumu. Tālāk šis sasilušais šķidrums ar sūkņiem tiek nogādāts uz siltummaiņiem, kuros tas nodod siltumu ūdenim, kas tiek uzglabāts akumulācijas tvertnē, bet šo ūdeni tālāk iespējams novirzīt pilsētas centralizētās apkures sistēmā.
"Īstenojot šo projektu 2019. gadā, "Salaspils siltums" spēja pārskatīt siltumenerģijas tarifus, un tarifi tika samazināti par 13%,"
stāsta R. Bražinska. Viņa skaidro, ka šī tehnoloģija noskatīta, pētot Dānijas pieredzi siltumapgādē, bet projektu īstenojot saņemts 40% līdzfinansējums no Eiropas Savienības struktūrfondu līdzekļiem. Ar pašreiz uzstādītajiem saules kolektoriem tiek saražoti gandrīz 20% no Salaspilij nepieciešamā siltumenerģijas apjoma gadā, 75% no pārējā siltuma tiek iegūti, dedzinot šķeldu, bet 5% – ar dabasgāzes palīdzību. Taču Bražinska skaidro, ka uzņēmuma centieni ekoloģiskāka siltuma ieguvē ar saules kolektoriem vien neapstājas. Jau tuvākajā laikā uzņēmums paredzējis arī vērienīgu elektrifikācijas programmu – proti, siltumsūkņu un elektrisko apkures katlu uzstādīšanu, projektēšanas darbu sākums paredzēts 2025. gadā.
"Rīgas siltums" pēta iespējas
Valsts lielākais siltumapgādes uzņēmums "Rīgas siltums" (RS) tik tālu praktiskos darbos vēl pavirzījies nav, taču tas nenozīmē, ka netiek pētītas dažādas siltuma uzglabāšanas un efektīvākas izmantošanas iespējas. "Mūsu uzņēmums virzās no tradicionālā siltumapgādes uzņēmuma uz enerģijas apmaiņas platformu. Praktiski tas nozīmē, ka
vēlamies veidot siltumapgādes tīklu tā, lai jebkurš uzņēmums, kuram ir lieks siltums – maizes ceptuves, ķīmiskās tīrītavas, dažādas rūpnīcas u. c. uzņēmumi –, spētu nodot šo siltumu tīklā, bet mēs savukārt spētu to novirzīt patērētājiem,"
skaidro "Rīgas siltuma" valdes priekšsēdētājs Ilvars Pētersons. "Tādēļ mūsu prioritātes tuvāko desmit gadu laikā galvenokārt būs vērstas uz siltumapgādes tīkla attīstību. Pirmkārt, tas nozīmē centralizētās siltumapgādes attīstību – ja šobrīd 75% Rīgas patērētāju pieslēgti centralizētajai apgādei, tad mūsu mērķis ir sasniegt 90% patērētāju aptvērumu, tuvinoties Skandināvijas valstu rādītājiem šajā jomā. No klimata pārmaiņu un oglekļa izmešu ierobežošanas viedokļa centralizētā siltumapgāde ir visefektīvākais siltuma ražošanas un apgādes veids, turklāt, ja spēsim novirzīt siltumapgādes vajadzībām arī uzņēmumu lieko siltumu, tad šāda sistēma būs klimatam daudz draudzīgāka. Tā kā paļaušanās tikai uz fosilajiem resursiem siltuma apgādē kļūst arvien sarežģītāka, tad plānojam uzstādīt arī siltumsūkņus un elektriskos siltuma katlus. Turklāt 2024. gada vasara nodemonstrēja, cik lielu enerģijas daudzumu spēj piedāvāt Latvijā uzstādītie saules paneļi, un tā jāspēj izmantot. Patiesību sakot, pēdējā gada laikā notikušie incidenti ar it kā nejauši pārrautiem starpvalstu elektrokabeļiem vedina domāt, ka maksimāli jācenšas izmantot vietējos atjaunojamos energoresursus un vajadzības gadījumā pat jāspēj kādu laiku iztikt tikai ar tiem," saka Pētersons.
Kur uzglabāt Rīgas siltumu?
Taču, uzsver I. Pētersons, šāda iecerētā attīstība pieprasa attīstīt arī siltuma uzglabāšanas iespējas. Šobrīd Latvijā esošā lielākā siltuma krātuve ir "Latvenergo" piederošā krātuve pie TEC-2. Tajā tiek uzkrāts siltums, kuru tobrīd nav iespējams nodot siltumapgādes tīklos. Krātuvē esošais ūdens apjoms pārsniedz 30 tūkstošus kubikmetru, taču Rīgas vajadzībām šīs krātuves jauda nav pietiekama. Tādēļ "Rīgas siltums" aktīvi interesējas par alternatīvām uzglabāšanas iespējām.