No 2016. līdz 2023. gada beigām ar valsts un Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) finanšu atbalstu vairāk nekā 160 miljonu eiro apmērā Latvijas iedzīvotāji atjaunojuši 623 daudzdzīvokļu mājas.
Atbalsts bija un būs
Šī, protams, nav vienīgā atbalsta programma, kuru aizvadītajos gados iedzīvotāji izmantojuši māju atjaunošanai, lai mazinātu siltumenerģijas patēriņu un biedējošos rēķinus.
No 2009. līdz 2013. gadam ar valsts un ERAF atbalstu 81,2 miljonu eiro apmērā Latvijā atjaunotas 740 mājas. Atbalsts māju atjaunošanai nav pārtraukts arī pašlaik un turpināsies. Ar Atveseļošanas fonda 57,2 miljonu eiro atbalstu, kuram pieteikumu pieņemšana beidzās 2024. gada septembrī, divu gadu laikā paredzēts atjaunot vēl 160 dzīvojamos namus.
Šogad aprīlī sāksies pieteikšanās jaunajam valsts un ERAF atbalstam 173 miljonu eiro apmērā, paredzot turpmāko četru gadu laikā atjaunot aptuveni 400 dzīvojamo namu.
Aptauja
Kāpēc māju siltināšana notiek tik gausi - renovēti tikai 6% dzīvojamā fonda?
Prāvi ieguldījumi, pieticīgi panākumi
Ekonomikas ministrijas Enerģētikas finanšu instrumentu departamenta direktore Selīna Vancāne uzsver, ka no ES fondiem piešķirtajai naudai bijusi izšķiroša nozīme daudzdzīvokļu dzīvojamo ēku atjaunošanā. Aizvadītajos piecpadsmit gados 1400 ēku remontā ieguldīti aptuveni 340 miljoni eiro.
Pēc Eiropas Komisijas (EK) uzstādījuma, līdz 2050. gadam Latvijā būtu jāatjauno ap 26 600 daudzdzīvokļu māju. Vai tas ir sasniedzams mērķis, par to jāšaubās tāpēc, ka aizvadītajos piecpadsmit gados atjaunoto dzīvojamo ēku daļa tik un tā ir gaužām niecīga.
Pēc Ekonomikas ministrijas aplēsēm, no pieminētā dzīvojamo māju kopskaita izdevies atjaunot vien ap 6%.
Iedzīvotājiem jāspēj vienoties
Kas kavējis iedzīvotājus pievērsties viņiem piederošo īpašumu atjaunošanai?
"Diemžēl daļa iedzīvotāju joprojām maldīgi domā, ka viņu īpašuma robeža ir viņiem piederošo dzīvokļu ārdurvju slieksnis," saka "Attīstības finanšu institūcijas Altum" energoefektivitātes programmu departamenta vadītāja Ieva Vērzemniece. "Bet par pārējo mājas daļu lai atbild pašvaldība vai vēl kāds cits. Kamēr tā domās, tikmēr arī turpmāk vienoties būs sarežģīti. Sevišķi tas raksturīgi lielo Rīgas daudzstāvu dzīvojamo māju iedzīvotājiem, kuri bieži pat nepazīst savus tuvāko dzīvokļu kaimiņus."
Jāizmanto iespējas
Selīna Vancāne uzskata, ka viens no lielākajiem šķēršļiem ir lēmumu pieņemšana ar vismaz 51% balsu vairākumu. Viņasprāt, jārod citi veidi, kā palīdzēt tiem iedzīvotājiem, kuri vēlas atjaunot un saglabāt savu māju, dodot lielākas tiesības rīkoties namu pārvaldniekiem. Pašlaik, izmantojot ES fondus, valsts un vietējo pašvaldību atbalsts un ieguldījumi privātā īpašumā ir pietiekami prāvi. Ieguvēji ir tie iedzīvotāji, kuri grib un prot izmantot piedāvātās iespējas. Viņasprāt, visiem namiem pat nav vajadzīga kompleksā atjaunošana, kas prasa lielus izdevumus. Uzlabojumu var panākt arī ar mazākiem izdevumiem, piemēram, nomainot apkures iekārtu, logus un durvis vai nosiltinot ēkas bēniņus.