Sunny 15.4 °C
C. 03.04
Daira, Dairis, Daiva
SEKO MUMS
Reklāma
RMMT piedāvāja trīs programmas: interjera dizains, grafikas dizains un multimediju dizains. Studenti apguva krāsu teorijas pamatus, zīmēšanu, gleznošanu un datorgrafiku.
RMMT piedāvāja trīs programmas: interjera dizains, grafikas dizains un multimediju dizains. Studenti apguva krāsu teorijas pamatus, zīmēšanu, gleznošanu un datorgrafiku.
Foto: Anatolijs Subhankulovs / Latvijas Mediji

Projekts "Jauniešu garantija" sekmējis vairāk nekā divdesmit tūkstoš jauniešu nodarbinātību un atgriešanos izglītības iestādēs. Iniciatīva noslēgusies, un ir laiks izvērtēt tās ietekmi – cik veiksmīga tā bijusi un ko varam mācīties turpmākai jauniešu atbalsta politikas attīstībai.

Reklāma

No 2014. līdz 2023. gadam ar ES Kohēzijas fonda atbalstu tika palīdzēts jauniešiem no visas Latvijas spert pirmos soļus darba tirgū. Piecu gadu laikā Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) reģistrēto bezdarbnieku skaits vecumā no 15 līdz 29 gadiem samazinājās gandrīz uz pusi. "2015. gadā programmā uzņemto jauniešu aptauja liecina, ka 75% pusgadu pēc mācību pabeigšanas ir atraduši darbu. Turklāt gandrīz daļa no viņiem strādā "Jauniešu garantijas" mācību laikā apgūtajā profesijā," uzsver Valsts izglītības attīstības aģentūras (VIAA) bijusī direktore Dita Traidās.

Aptauja

Vai ir vērts nestrādājošiem jauniešiem mācīt kādas prasmes?

Pusotrs gads līdz sapņu darbam

Jaunieši varēja pieteikties mācībām 40 darba tirgū pieprasītās profesijās un tās apgūt pusotra gada laikā. Rīgas Mākslas un mediju tehnikums (RMMT) "Jauniešu garantijas" ietvaros īstenoja trīs programmas – multimediju dizains, interjera dizains un reklāmas dizains –, kurās kopā iesaistījās ap 60 jauniešu. 

RMMT direktora vietniece Teiksma Sūna stāsta, ka visvairāk studentu absolvējuši reklāmas dizainu. Šī programma piedāvā plašas darba iespējas, piemēram, reklāmas aģentūrās, izdevniecībās un medijos. 

Visintensīvākā programma bija interjera dizains, jo tā prasīja dažādas priekšzināšanas un tehniskās prasmes.

Skola projekta ietvaros saņēma finansējumu mācību materiālu nodrošināšanai un materiālās bāzes uzlabošanai. Studenti tika apgādāti ar nepieciešamajiem mācību resursiem, varēja realizēt projektus skolā un piedalīties praksē. Turklāt skolai piešķīra finansējumu, ko izmaksāt prakses vietām par mentoru piesaistīšanu. Daži no prakses vadītājiem vēlāk pievienojās skolai kā pasniedzēji. "Sadarbība turpinās, bet jaunā kvalitātē un formātā," skaidro T. Sūna. Piemēram, multimediju dizaina programmā toreiz izveidojās veiksmīga sadarbība ar Jāni Dzilni, kurš tagad RMMT māca videogrāfiju. Viņš organizē izbraucienus pa visu Latviju, sniedzot studentiem praktisku iespēju apgūt filmēšanas pamatus.

Noslēdzot programmu, jauniešiem bija jāprezentē diplomdarbs. T. Sūna stāsta, ka audzēkņi veidojuši plakātus latviešu filmām, savukārt nākamajā gadā gala darbā bija jāizstrādā kalendārs. "Atceros kāda jaunieša veidoto kalendāru, kas atspoguļoja viņa aizraušanos ar grafiti – tajā bija apkopoti slaveni grafiti mākslas darbi no visas pasaules," dalās T. Sūna. Mācību procesā studenti apguva ne tikai tehniskās prasmes, bet arī attīstīja radošo domāšanu – sākot ar krāsu teoriju līdz pat patstāvīgai dizaina principu izmantošanai. "Sākumā viņiem parādām "ābeci", bet tālāk jau pašiem jāiemācās "lasīt" un lietot iegūtās zināšanas radošā darbā," uzsver T. Sūna.

Rīgas Mākslas un mediju tehnikuma direktora vietniece Teiksma Sūna atklāj, ka visvairāk studentu absolvējuši reklāmas dizainu, jo to apguvušajiem ir plašas darba iespējas reklāmas aģentūrās, izdevniecībās un medijos.

RMMT gleznošanas skolotāja Raita Rubļevska atceras "Jauniešu garantijas" studentus: "Ar viņiem bija ļoti patīkami strādāt, jo bija iespēja katram pievērsties individuāli." Nodarbības varēja ilgt vairākas stundas pēc kārtas, jo neierobežoja obligātie mācību priekšmeti kā, piemēram, vidusskolas programmās. Gleznošanas skolotājai paticis strādāt ar vecākiem studentiem, jo, viņasprāt, nobriedušākā vecumā cilvēki labāk apzinās, kāpēc un kādas prasmes vēlas izkopt. Šī personīgā ieinteresētība mudinājusi viņus rūpīgi strādāt un izprast mācīto. "Runājām par krāsām dažādos kontekstos – piemēram, kāpēc izvēlamies konkrētu apģērbu vai kādas krāsu gammas parādās mūsu brokastīs. Apspriedām gan pozitīvās, gan negatīvās asociācijas, ko izraisa dažādi toņi. Viņi uzreiz centās izprast mācītā praktisko pielietojumu, meklējot saikni starp teoriju un ikdienas pieredzi," stāsta R. Rubļevska.

Tomēr T. Sūna norāda uz būtisku trūkumu. Projekta ietvaros finansējumu par katru audzēkni tehnikums saņēma tikai tad, ja students pusotru gadu ilgo programmu sekmīgi pabeidza. 

Ja mācības uzsāka 16 jaunieši, bet pabeidza tikai astoņi, finansējumu piešķīra tikai par šiem astoņiem – neskatoties uz to, ka visi 16 mācījās, piemēram, gadu. T. Sūna norāda, ka daudzi šo iespēju izmantojuši kā sagatavošanās kursus augstskolām, kurās sākotnēji nebija uzņemti. Liela daļa pēc šī gada turpināja studijas Latvijas Mākslas akadēmijā vai Rīgas Tehniskajā universitātē. Citi ieradās no mazākām pilsētām, un viņiem bija jādomā par darba iespējām un dzīvesvietas atrašanu. T. Sūna pamanījusi – ja jaunietim trūka finansiālā nodrošinājuma vai atbalsta no ģimenes, bieži vien priekšroka tika dota darbam, tāpēc mācības palika otrajā plānā.

Prakse rūpnīcā

Jauniešiem bija iespēja ne tikai apgūt profesiju, bet arī piedalīties karjeras konsultācijās, apmeklēt individuālas un grupu konsultācijas, kursus un lekcijas, lai apgūtu darba tirgum nepieciešamās prasmes un iemaņas. Papildus studijām viņiem bija jāiziet prakse kādā uzņēmumā. "Bucher Municipal" specializējas komunālo transportlīdzekļu ražošanā, un uzņēmums jau vairāk nekā divdesmit gadus uzņem praktikantus – metinātājus, mašīnbūves tehniķus un loģistikas speciālistus. Jau gadiem tas sadarbojas ar tehnikumiem Ventspilī, Saldū, Kuldīgā un Liepājā.

Reklāma
Reklāma

Šobrīd "Bucher" strādā gandrīz divdesmit praktikanti, un vairāki no viņiem jau ir nolēmuši turpināt darbu uzņēmumā pēc prakses. Katru nodaļu vada brigadieris, kurš palīdz jauniešiem apgūt darba prasmes. Tomēr kāds prakses vadītājiem ir ieguvums no jauniešu apmācīšanas? 

"Atgriezeniskā saite. Tu redzi sava darba rezultātu – jaunietis, kurš sākumā ir nedrošs un nepārliecināts, ar laiku aug gan profesionāli, gan personīgi.

Trīs gadu laikā vari vērot, kā viņš attīstās, iegūst pārliecību un nostiprina zināšanas. Esam vērsti uz jauniešu tālākizglītību. Mums nav svarīgi, vai jaunietis noteikti paliks strādāt pie mums – galvenais viņam sniegt stabilu pamatu nākotnei. Vēlamies celt Latvijas darbaspēka kvalitāti un dot jauniešiem vērtīgu pieredzi," uzsver "Bucher Municipal" vecākā personāla speciāliste Vineta Priede.

"Jauniešu garantijas" ietvaros rīkotas individuālas un grupu konsultācijas, kursi un lekcijas. Šeit topošie kokapstrādes jomas speciālisti Ērgļos apmeklēja meistarklasi – koku gāzēju paraugdemonstrējumus.

Pēcmentorings – lai jaunietis nepaliktu viens

Daudziem projektā iesaistītajiem jauniešiem, uzsākot mācības vai darba gaitas, joprojām bija nepieciešams atbalsts. Tādēļ Jaunatnes starptautisko programmu aģentūra (JSPA) 2023. gadā sāka pilotprojektu "Sākotnējās profesionālās izglītības programmu īstenošana "Jauniešu garantijas" ietvaros", kas nodrošināja vairāku mēnešu garu mentoringu, lai palīdzētu jauniešiem veiksmīgāk integrēties jaunajā vidē. "Jauniešu garantijā" piedalījās cilvēki no visas Latvijas, tostarp arī no Ogres. Lai sniegtu viņiem papildu atbalstu, Ogres pašvaldība izmantoja JSPA mentoringa pakalpojumus gan tiem, kuri jau bija nodarbināti, gan tiem, kuri projekta ietvaros apguva profesiju.

Ogres pašvaldības izglītības projektu koordinatore Anna Ločmele stāsta, ka jaunieši bijuši dažādi un daudziem bijuši sarežģīti dzīves stāsti. Mentori bieži vien priecājās jau par to vien, ka jaunietis vispār ieradies uz konsultāciju. Pēc A. Ločmeles teiktā, projektā iesaistītie jaunieši lielākoties iedalāmi trīs grupās. 

Vieniem ir sarežģīti dzīves apstākļi, citi nezina, ko darīt pēc pamatskolas vai vidusskolas pabeigšanas, bet trešā grupa ir jaunieši, kuri atrodas policijas vai sociālā dienesta redzeslokā, 

– viņiem mentoringa sesija bieži vien ietvēra dienas režīma sakārtošanu, higiēnas pieradumu veidošanu vai miega režīma uzlabošanu. Reizēm projekta ietvaros jauniešiem apmaksāja sporta zāles apmeklējumu vai biļetes uz koncertiem, jo daudzi gadiem nebija bijuši nevienā kultūras pasākumā.

Jaunieši īpaši novērtēja, ja viņus atbalsta kāds no malas – pieaugušais, kurš nav ne vecāks, ne skolotājs vai sociālais darbinieks. Bieži vien jaunieši vēlējās pamest programmu, taču palika šīs neformālā atbalsta personas dēļ. Ogres pašvaldība piesaistīja mentori Ramonu Leitāni, kuras ikdiena ir cieši saistīta ar jauniešiem. "Resursu trūkums kavē iespējas uzlabot jauniešu dzīvi. Taču, ja resursi tiek piesaistīti, iespējams sasniegt ievērojamus rezultātus – to pierādīja šis projekts." Mērķa grupas jauniešus atrast neesot bijis sarežģīti – viņi ir visapkārt. R. Leitāne dzīvo Ogres novada lauku rajonā, un tur viņus sastopot ik dienu.

"Atceros gadījumu, kad jaunietei nācās atteikties no pamatdarba, lai kļūtu par asistenti savam bērnam ar īpašām vajadzībām. Šis lēmums bija izaicinošs gan emocionāli, gan profesionāli – apvienot mammas un asistenta lomu nav viegli, it īpaši, saskaroties ar sabiedrības attieksmi. Viņai bija nepieciešams atbalsts, lai veiksmīgi integrētos jaunajā vidē un pieņemtu situāciju. Savukārt kāda cita jauniete iestājās skolā, bet saprata, ka izvēlētā programma nav viņai piemērota. "Atbalstīju viņu pārejas procesā – palīdzēju atrast jaunu mācību programmu un apvienot to ar darbu. 

Reklāma
Reklāma

Mentoringā iekļaujam ne tikai informatīvu un emocionālu atbalstu, bet arī palīdzam attīstīt problēmu risināšanas prasmes. 

Nereti jaunieši sākumā jutās nedroši un šaubījās par savām spējām, taču kopīgi analizējām situācijas un laika gaitā viņi saprata, ka paši var ietekmēt savu dzīvi," stāsta R. Leitāne.

Kāds man no tā labums?

Elīna Kačkāne, pārdošanas daļas speciāliste.

Elīna Kačkāne, pārdošanas daļas speciāliste: "Tas bija brīvs brīdis manā dzīvē, tādēļ šī likās lieliska iespēja lietderīgi pavadīt laiku. Papildu motivāciju deva arī stipendija, kas bija finansiāli noderīga. Studijas Malnavas koledžā paplašināja manu redzesloku, iepazīstināja ar domubiedriem, ar kuriem vēl joprojām uzturu kontaktu." Roberts kopā ar vecākiem pārvalda saimniecību "Ičas Līči", tādēļ pāris vēlējas papildināt zināšanas, kuras lietot darbā saimniecībā. Roberts Malnavā apguva dārzkopja profesiju, bet Elīna iestājās programmā "Banku zinības un finanses", un jauniegūtās zināšanas grāmatvedībā izrādījās noderīgas arī ikdienas dzīvē. "Studēt kopā ar dzīvesbiedru bija pavisam jauna pieredze – tas bija gan savādi, gan interesanti, jo deva iespēju vienam otru ieraudzīt pavisam citā gaismā. Kā arī īpaši novērtēju pasniedzēju atbalstu, viņi spēja sarežģītas lietas izskaidrot vienkāršā un saprotamā valodā. Pēkšņi viss šķita tik loģiski!"

Zane Karlshofa, bērnudārza audzinātāja.

Zane Karlshofa, bērnudārza audzinātāja: "Sākotnēji Kuldīgas tehnikumā ieguvu loģistikas darbinieces izglītību, bet otrajā reizē apguvu aukles profesiju. Izvēle mācīties par aukli bija saistīta gan ar personīgām interesēm, gan praktiskiem apsvērumiem – tajā brīdī biju bez darba, un iespēja iegūt pašas izvēlētu izglītību ar ikmēneša stipendiju šķita vērtīgi. Studiju laikā sāku praksi bērnudārzā kā auklīte. Pēc izlaiduma bērnudārzs gandrīz uzreiz piedāvāja darbu, un tur arī labprāt turpināju strādāt. Pusotru gadu biju auklīte, pēc tam papildināju zināšanas un kļuvu par audzinātāju. Bez šī projekta es nebūtu varējusi nonākt līdz savai sapņu profesijai.

Viens no lielākajiem ieguvumiem bija padziļināta izpratne par bērnu attīstību – ko katrā vecuma posmā bērnam vajadzētu prast un kādas aktivitātes veicināt, lai bērns attīstītos rotaļīgā un interesantā veidā. Šīs zināšanas veiksmīgi lietoju ne tikai darbā, bet arī sava bērna audzināšanā. Vēl viens būtisks ieguvums no programmas bija jaunas draudzības – tieši šeit iepazinos ar savu labāko draudzeni, kura arī apguva šo profesiju. Savukārt loģistikas programma piesaistīja tāpēc, ka tika dota iespēja iepazīt nozari, kurā man nebija priekšzināšanu. Lai gan darbs ar dokumentiem bija interesants, sevi loģistikas sfērā nesaskatīju. Tomēr novērtēju iespēju bez finansiāliem ieguldījumiem izmēģināt jaunu jomu. Kāpēc gan nepamēģināt? Zināšanu nekad nav par daudz."

Aivars Cimermanis, augkopis.

Aivars Cimermanis, augkopis: "Mantojumā ieguvu vectēva saimniecību, un, lai saņemtu jaunā lauksaimnieka projekta atbalstu, man bija nepieciešama lauksaimnieka izglītība. Meklējot iespējas, uzgāju "Jauniešu garantiju" un pieteicos augkopja programmai Zaļenieku Komerciālajā un amatniecības vidusskolā. Kā būvnieks vienmēr visu uztveru praktiski un tagad varēju paskatīties uz lietām citādi. Lai gan lauksaimniecībā darbojos jau desmit gadus, programma sniedza noderīgu teorētisko un praktisko zināšanu bāzi agronomijā, ko lietoju saimniecībā. Apguvu arī grāmatvedību un tehnikas un iekārtu darbības principus, piemēram, dzinēju mehānisma darbību; tagad pats varu sastādīt kultūraugu audzēšanas plānus un pielāgot programmas konkrētajām vajadzībām. Sākotnēji saimniecībā audzējām kviešus un rapsi, tagad esmu paplašinājis darbību, iekļaujot arī pupas un zirņus.

Varēju pieteikties Lauku atbalsta dienesta un ES fondu projektiem, kam bez šīs izglītības nebūtu kvalificējies. Priecē, ka tikai divu gadu laikā bija iespēja iegūt koncentrētu un praktiski noderīgu zināšanu bāzi. Turklāt šeit mācījās cilvēki, kuriem šī izglītība patiešām bija vajadzīga, nevis tikai formāla prasība. 

Diemžēl izglītības sistēmā bieži sastopama parādība ir mācīšanās "ķeksīša pēc", taču šeit tā nebija. Esmu pārliecināts, ka profesionālā izglītība nereti ir vērtīgāka par augstāko izglītību. 

Sabiedrībā joprojām pastāv aizspriedumi un stereotipi par profesionālo izglītību, taču tie nav pamatoti – tā var būt ļoti noderīga karjeras veidošanai."

Projekta rezultāti

JSPA sasniegtais:

• 85 jaunieši no deviņām pašvaldībām saņēmuši atbalstu izglītības programmu apguvē, individuālā mentora atbalstu adaptācijai izglītības iestādē vai darbavietā.

NVA sasniegtais:

• 20 083 jaunieši piedalījās projektā

• sniegtas 168 677 individuālas vai grupu konsultācijas

• 47 104 jaunieši piedalījās projekta konkurētspējas paaugstināšanas pasākumos (apmeklēja individuālas un grupu konsultācijas, kursus un lekcijas darba tirgum nepieciešamo pamatprasmju un iemaņu apguvei)

VIAA sasniegtais:

• uzņemti 11 711 izglītojamie

• profesionālo kvalifikāciju ieguvuši 7452 izglītojamie

• karjeras atbalstu saņēmuši 8257 izglītojamie

Profesijas un izglītības programmas

TOP 10 pieprasītākās profesijas:

• pavārs

• grāmatvedis

• frizieris

• SPA speciālists

• lietvedis

• loģistikas darbinieks

• konditors

• automehāniķis

• apdares darbu strādnieks

• finanšu darbinieks

TOP 3 izglītības programmas ieslodzījuma vietās:

• datormācība

• mazā biznesa organizēšana

• būvdarbi

Ieguldījums izaugsmei.

Eiropas Savienības finansēts. Paustie viedokļi un uzskati atspoguļo autora personīgos uzskatus un ne vienmēr sakrīt ar Eiropas Savienības vai Eiropas Komisijas viedokli. Ne Eiropas Savienība, ne Eiropas Komisija nenes atbildību par paustajiem uzskatiem. #ieguldījumsizaugsmē

Reklāma
Reklāma
Reklāma
Reklāma
Reklāma
DDvestkopa

Dārzs un Daba vēstkopa

Pieraksties vēstkopai un saņem aktuālo dārza darbu kalendāru un rakstu izlasi katru nedēļu.

PIERAKSTIES ŠEIT

Dārzs un Daba vēstkopa

Pieraksties vēstkopai un saņem aktuālo dārza darbu kalendāru un rakstu izlasi katru nedēļu.

PIERAKSTIES ŠEIT
LATVIJĀ PASAULĒ
Reklāma