Suni nešaubīgi var saukt par cilvēka labāko draugu, jo viņa uzticību un mīlestību pret saimnieku nevar salīdzināt ne ar ko citu. Suns ir pilntiesīgs ģimenes loceklis, kam jāatvēl pietiekams laiks un uzmanība.

Pasaulē ir vairāk nekā 300 suņu šķirņu. Kā saprast, kuru izvēlēties? Varbūt piemērots būs sportiskais papijons – tautā vairāk iegājies kā papilons. To un citus jautājumus noskaidrosim, tiekoties ar sešu suņu īpašnieci kinoloģi Sanitu Voveri.

“Suņi mūsu ģimenē bijuši jau no bērnības. Pirmais bija pundurpūdelis, kuru atveda vecaistēvs. Mani kā bērnu tas gan neklausīja, un lielākās rūpes nācās uzņemties vecākiem,” atceras Sanita Vovere.  Jau pieaugušā vecumā pārceļoties no Rīgas dzīvokļa uz māju Jelgavā, viņai radās iespēja kļūt par saimnieci divgadīgai, ļoti mīļai vācu aitu kucītei, kura nebija izturējusi dienesta suņa aizsardzības pārbaudes. Pēc šā suņa aiziešanas pusgadu bija grūti saņemties, lai paņemtu jaunu dzīvnieku. 

“Vēlējos suni, kurš vairāk dzīvotu istabā kopā ar mums, nevis tikai pagalmā, kā tas bija ar vācu aitu suni. Izvēlējos pundurpinčeru un sāku apmeklēt arī suņu skolu. Piedalījāmies arī izstādēs. Bet jutu, ka vajag papildināt savas zināšanas. Tā sāku mācības Latvijas Kinoloģiskajā federācijā pieaugušo neformālās izglītības programmā Kinoloģijas pamati. Paralēli mācībām sāku apmeklēt adžiliti nodarbības, kur uzreiz sapratu, ka vēlos kļūt par adžiliti treneri un attīstīt to Jelgavā. Tā šobrīd stažējos un esmu apmācību trenera kandidāte adžiliti sporta veidā,” stāsta Sanita Vovere.

Kinoloģe, suņu masiere un apmācību trenera kandidāte adžiliti sporta veidā Sanita Vovere.

Lepni un pašpārliecināti

Papilons ir spaniela tipa suņu šķirne. Tie ir dzīvespriecīgi, sabiedriski, modri un draudzīgi suņi. Šīs šķirnes dzīvniekiem ir gluda, zīdaina spalva, kas regulāri jāķemmē. Papilons pēc sava intelekta tiek ierindots pirmajā desmitniekā starp visām šķirnēm, jo viegli padodas apmācībai. Neraugoties uz mazo augumu, šie suņi veiksmīgi startē dažādās sporta sacensībās, kas daudz izsaka par viņa personību, drosmi, gudrību un mīlestību pret saimnieku.

Suņi vienlīdz labi piemēroti gan dzīvoklim, gan privātmājai. 

Tomēr jārēķinās, ka ir aktīvi un enerģiski, tāpēc nepieciešamas regulāras pastaigas vai citas fiziskās nodarbes. 

Daži papiloni savu aizrautību un temperamentu var izrādīt ar skaļu riešanu, kas var sagādāt problēmas sabiedrībā.

Ar lepnu, brīvu un elegantu gaitu un mazliet aristokrātiska raksturā – tā par savu piecus gadus veco Cecīliju teic papilona saimniece Sanita Vovere. Viņa savu suni atvedusi no audzētājiem Vācijā, un tas bijis viens no enerģiskākajiem kucēniem no visa metiena. “Cecīlija man ir ļoti pieķērusies, pārējie ģimenes locekļi viņai nav tik svarīgi. Papilonu ņēmu ar nolūku, lai nodarbotos ar adžiliti sportu. Ar labiem panākumiem esam startējušas arī sacensībās Lietuvā, Igaunijā un Čehijā,” stāsta Cecīlijas saimniece.

Papiloni ir dzīvespriecīgi, sabiedriski, modri un draudzīgi suņi.

Iespējamās veselības problēmas

Kopumā papiloni ir samērā veselīga šķirne. Lauksaimniecības universitātes veterinārās klīnikas veterinārārste Irita Cirīte uzsver šīs suņu šķirnes noslieci uz patellas luksāciju – ceļa locītavas slimību. Tā var būt iedzimta vai iegūta, pie kuras patella jeb ceļakauls izlec no locītavas uz iekšu vai sāniem. Tāpēc kucēni noteikti jāiegādājas pie apzinīgiem audzētājiem, kuri nodrošina visas nepieciešamās kucēnu vecāku veselības pārbaudes.

Papiloniem arī var būt problēmas ar lieko svaru, kataraktu un asinsreces traucējumiem. Vairāk uzmanības jāpievērš zobu kopšanai, jo veidojas zobakmens.

Kopumā papiloni ir samērā veselīga šķirne.

Papilonu izcelsme

Sākotnēji papiloni tika audzēti kā Eiropas muižniecības suņi pavadoņi. Marijai Antuanetei no Francijas, Vācijas karalienei Sofijai Dorotejai un Austrijas ķeizarienei Annai piederējis papijons. Daudzas tālaika Eiropas aristokrātes portretos ir attēlotas ar saviem mīļajiem papiloniem. Arī karaļi mīlējuši šos elegantos sunīšus, piemēram, Francijas karalis Henrijs III papilonu uz tiesu nesis grozā.

Papilonu šķirnes parametri

  • augstums skaustā 20–28 cm
  • vidējais svars – 3,2–4,5 kg
  • dzīves ilgums – 13–15 gadu

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.