Vasarā un rudenī ziedošās anemones (Anemone) savvaļā aug ziemeļu puslodes mērenajā joslā. Augstums 130 cm. Lakstaugs ar kuplu, bagātīgu lapojumu, ziedi visbiežāk sārti violetos toņos, 5–7 cm diametrā, bagātīgi zied no vasaras vidus līdz septembra vidum.

Līdzīgi kā vairumam pameža augu vispiemērotākā ir pusēna vai viegli noēnota vieta ar irdenu, labi drenētu, neitrālu vai nedaudz skābu, trūdvielām bagātīgu augsni, kas vienmērīgi saglabā mitrumu. Labi aug pat zem skraju koku un krūmu zaru vainagiem.


Anemones.


Tūbainā anemone A. tomentosa savvaļā aug Ķīnā. Augstums 100–120 cm. Lakstaugs ar bagātīgu lapojumu. Lapas tumši zaļas, trīsdaļīgas, apakšpusē balti tūbainas. Ziedi gaiši sārti, ārpusē tumšāki, 5–6 cm diametrā, skrajās ziedkopās. Zied no augusta līdz oktobrim. Pieticīga, mazprasīga ziemciete.Japānas anemone A. japonica savvaļā aug Vidusķīnā un Dienvidrietumķīnā. Augstums 50–90 cm. Lapas trīsdaļīgas, apakšpusē gludas vai ar retiem matiņiem. Ziedi sārti, lielās, skrajās ziedkopās. Zied augustā un septembrī.


Japānas anemone 'Honorine Jobert'.

‘Honorine Jobert’, augstums 100 cm. Lapas tumši zaļas, trīsdaļīgas, ziedi tīri balti, lieli, garos ziedkātos, ziedkopa skraja. Piemērota saulaina vai arī mazliet noēnota vieta. Vēlamāka nedaudz kaļķaina augsne.Hibrīdās anemones Anemone hybrida. Hibrīdās anemones radušās, krustojot vairākas sugas. Augstums 70–130 cm. Ziedi gan vienkārši, gan pildīti, to krāsa no sniegbaltas līdz purpurrozā. Viegli ieaugas un agresīvi izplešas ar sakņu dzinumiem. 

Anemoni pavairo veģetatīvi ar ceru dalīšanu vai sakņu dzinumiem. Dala un pārstāda pavasarī, pirms sākusies strauja augu veģetācija. 

Vēlams regulāri mulčēt, tā rūpējoties par sakneņu nepāržūšanu vasaras svelmē un veiksmīgāku izdzīvošanu ziemā.


Hibrīdā anemone 'Pamina'.

‘Pamina’, augstums 60–70 cm. Ziedi tumši purpurrozā, pildīti.

Helēnijas 

Helenium L. (Asteraceae) ģintī ~ 30 viengadīgu un daudzgadīgu lakstaugu sugu. Savvaļā aug Ziemeļamerikā un Vidusamerikā. Augstums 70–200 cm. Veido cerus ar stāvu, stingru un kuplu stublāju zarojumu augšdaļā, kas noslēdzas ar bagātīgi ziedošām vairogveida ziedkopām.

Dažas šķirnes uzzied jau jūlija beigās, bet vairums augustā, septembrī. Ziedi dzelteni, sarkanbrūni vai samtaini sarkani ar koši dzelteniem vai brūniem stobrziediem centrā. Piemērota saulaina vieta un vidēji mitra smilšmāla augsne. Viegli pavairo ar ceru dalīšanu, pārstāda pavasarī. Cers labi sadalās atsevišķās rozetēs un viegli ieaug. Vienā vietā aug 4–5 gadus. Rudenī ieteicams piesegt.


Helēnija 'Baudirektor Linne'.


Radīti vairāki krāšņi starpsugu hibrīdi.


  • ‘Baudirektor Linne’, augstums 110–120 cm. Ziedi sākumā samtaini ķiršsarkani, vēlāk 
brūngansarkani, zied ilgi – no jūlija līdz 
septembrim.

  • ‘Feuersiegel’, augstums 130–140 cm. Ziedi dzelteni ar brūnu centru, zied vēlu – augustā un septembrī.

Helēnija 'Feuersiegel'.
  • ‘Goldrausch’, augstums 140–150 cm. Ziedi dzelteni ar brūnu centru, zied vēlu – augustā un septembrī.

  • ‘Pumilum Magnificum’, augstums 60–80 cm. Ziedi zelta dzelteni, agra šķirne – zied jūlijā un augustā.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.