Šogad vasarāju, rapša un kartupeļu ražas tiek plānotas augstākas nekā pērn, liecina Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra augkopības konsultantu veiktā vasarāju sējumu novērtēšana.

Reklāma

Speciālisti atzīst, ka būtisku ietekmi uz ražas potenciālu atstājis atšķirīgais siltuma un mitruma nodrošinājums reģionos, tāpat arī pastiprināta kaitēkļu izplatība graudaugos un rapsī. 

Tomēr ražas tiek plānotas augstākas, kā tās izskatījās pērn, kad bija iestājies ilgstošs sausums.

Jūnija beigās veiktie vasarāju apsekojumi liecina, ka vasaras kviešu ražība varētu būt 3,6 t/ha; auzām - 3,0 t/ha, vasaras miežiem - 2,9 t/ha, vasaras rapsim - 1,5 t/ha, griķiem - 1,0 t/ha, bet kartupeļiem - 23,0 t/ha.

Vidzemes reģionā līdz ar mitro pavasari vasarāju sēja tika uzsākta tikai maija sākumā. Vēlu sētie mieži ir maz sacerojuši, auzās vērojamas laputis. Vasaras kvieši saceroja labi, blīvākos sējumos vērojama miltrasas izplatība. Kartupeļiem mitrums ir optimāls bumbuļu veidošanai.

Kurzemē mitruma nodrošinājums ir lokāls, ir vietas, kur lietus nav bijis, un sausums vairāk apdraud augu attīstību. Griķi ir labi saauguši, lai gan atkarībā no sējas laika ir ļoti atšķirīgas attīstības stadijas.

Latgalē, salīdzinot ar pārējiem reģioniem, vairāk bija novērojums sausums, līdz ar to arī ražas līmenis tiek prognozēts zemāks. Vasarāju augu attīstībā ir lielas atšķirības atkarībā no sējas laika gan vasaras rapsim, gan griķiem.

Inese Magdalenoka, LLKC Preiļu KB augkopības konsultante: "Preiļu pusē agrāk sētie vasarāji ir labāk attīstījušies nekā vēlāk sētie. Vasaras rapša ražas potenciālu būtiski ietekmējuši kaitēkļi, it īpaši krustziežu spīdulis un sēklu smecernieks. Griķu attīstība ir nevienmērīga, agrāk sētie jau zied. Savukārt kartupeļi ir labi attīstījušies."

Ilze Skudra, LLKC augkopības konsultante: "Novērtējot vasarāju attīstību Zemgales reģionā, var atzīmēt, ka graudaugiem pavasara mitruma nodrošinājums veicināja cerošanu, bet vēlāk - līdz ar gaisa temperatūras paaugstināšanos - augi intensīvi sāka stiebrot un atmeta izveidojušos sāndzinumus. Rezultātā samazinājās produktīvo stiebru skaits. Vasaras rapsim siltums un mitrums nodrošināja sazarošanos un labas ražas veidošanos."

Uzziņa

  • Kultūraugu ražības prognozes tiek veiktas vienpadsmit galvenajiem Latvijā audzētajiem kultūraugiem: ziemas kviešiem, vasaras kviešiem, rudziem, ziemas un vasaras tritikālei, vasaras miežiem, auzām, griķiem, vasaras rapsim, ziemas rapsim un kartupeļiem. 
  • Prognozes tiek veiktas trīs reizes: divas reizes tiek apsekoti kultūraugi uz lauka, bet trešo reizi pēc kultūraugu novākšanas tiek veikta aptauja par iegūto ražību. 
  • Ziemājiem prognozes tiek veiktas maijā, jūlijā un augustā, vasarājiem jūnijā, augustā un septembrī, kartupeļiem jūlijā, augustā un oktobrī.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.