Latvijas Dabas fonds (LDF) šajos Jāņos aicina visus līgotājus darināt vainagus no dabisko pļavu augiem un piedalīties Jāņu vainagu konkursā, informē LDF komunikācijas vadītāja Liene Brizga-Kalniņa.

Reklāma

Lai piedalītos konkursā, ir jānopin vainags, izmantojot dabiskajām pļavām raksturīgos augus. Tādā veidā līgotāji varēs iepazīt ne tikai pļavu augus, bet arī pašas dabiskās pļavas, kuras Latvijā saglabājušās vien 0,9% teritorijas.

LDF zālāju eksperte Baiba Strazdiņa iesaka, ka dainās pieminētās trejdeviņas jāņuzāles vislabāk var atrast tieši dabiskajās pļavās, taču tās Latvijā jau ir uz izzušanas robežas. Tāpēc ir svarīgi pļavas iepazīt, novērtēt un izzināt tajās mītošo dabas daudzveidību, ko var lieliski izdarīt, vijot Jāņu vainagu. Tā kā dabiskās pļavas var pastāvēt tikai tad, ja cilvēks par tām rūpējas, tās pļaujot vai ganot, augu plūkšana vainagu vīšanai tām nekaitēs, tieši otrādi - pļavas būs priecīgas dāvināt Jāņa bērniem vainagus, savukārt cilvēki ar vainagu palīdzību var tās godināt un kaut nedaudz palīdzēt to augiem izplatīt sēklas.

Pļavas ziedi.

Lai piedalītos konkursā, ir jānovij vainags no tipiskiem dabisko pļavu augiem - pīpenēm, dzelzenēm, madarām, dzirkstelītēm, dedestiņām, nārbuļiem, pelašķiem un citiem. Novīto vainagu ir jānofotografē un jāpublicē sociālajos tīklos "Facebook", "Twitter" vai "Instagram", atzīmējot LDF, kā arī iespējams to iesūtīt e-pastā "ldf@ldf.lv"

Konkurss norisināsies līdz 28. jūnijam, kad LDF eksperti izvēlēsies to vainagu autorus, kuri saņems ar pļavu saistītas balvas.

LDF ir sagatavojis arī vairākas vainagu vīšanas instrukcijas ar dažādām sarežģītības pakāpēm, kuras atkarīgas no augu daudzveidības. Tā, piemēram, vainagu "Kronis vasarai" var uzvīt no augiem, kuri zied visas vasaras garumā un atrodami gan dabiskajās pļavās, gan arī tīrumos un ceļmalās. Savukārt "Pļavas karaliene" ir vainags, kurš veidots no augiem, kas ir sastopami gandrīz tikai un vienīgi dabiskajās pļavās. Instrukcijas būs aplūkojamas LDF sociālajos medijos un mājaslapā.

Plūcot augus vainagiem ir jāatceras, ka nedrīkst ievākt aizsargājamos augus, piemēram, dzegužpuķes, naktsvijoles un jumstiņu gladiolas. 

Pat, ja kādā pļavā tās šogad bagātīgi saziedējušas, tās drīkst tikai nofotografēt. Tāpat augus nedrīkst izraut ar saknēm, bet tie jānoplūc vai jānogriež ar šķērēm, kā arī augu lasīšana jāveic vienmērīgi visā pļavā, nevis vienā koncentrētā vietā jānoplūc visi ziedi.

"Lai arī šogad siltā laika dēļ pļavu krāšņā ziedēšana ir sākusies, negaidot Jāņus, dabiskajās pļavās visu vasaru būs kāds ziedošs augs," piebilst Strazdiņa.

Konkursa īstenošana notiek ar projekta GrassLIFE2 atbalstu. Projekta "GrassLIFE2: Eiropas Savienības (ES) nozīmes prioritāro zālāju biotopu atjaunošana un to dažādas izmantošanas veicināšana" mērķis ir atjaunot dabiskās pļavas Latvijā, sadarbojoties ar zālāju īpašniekiem un iesaistot plašāku sabiedrību.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.