Cesvaines pilī tikko atklāta putnu un dzīvnieku izbāžņu izstāde, ko sarūpējuši mednieki. Kā šī izstāde radusies, un kādi ir interesantākie stāsti par tās eksponātiem, kas gaidu gaitā saglabājušies mednieku krājumos?
54 gadus vecs alnis un vilks Ukrainas vārdā
Lai aplūkotu Latvijā sastopamos dzīvniekus un putnus, nebūs obligāti jābrauc uz Rīgu un jādodas uz Dabas muzeju. Izstāde, kas vēl vasarā bijusi apskatāma Varakļānu novada muzejā, nu atceļojusi uz Cesvaines pili. Šajā deviņpadsmitā gadsimta beigās celtajā pilī senlaiku medību aura ir gluži vai sataustāma. Medību ainas redzamas gleznojumos, un kā to turpinājums tagad ir izbāžņi, ko sagādājuši mednieku kluba "Murmastiene" biedri. Atrasti beigti, nomedīti, pēc tam aizgādāti pie taksidermista jeb izbāžņu meistara – tāda īsā vēsture ir lielākajai daļai eksponātu. Daudzus no tiem savām rokām gatavojis Jānis Granāts, kura darbi pērn Eiropas Taksidermijas čempionātā vērtēti augstākajā meistaru klasē.
Pagājušā gada čempionāts norisinājies Austrijā, Zalcburgā, kur talantīgā taksidermista kompozīcija ar stirnām, ko ķer lūsis, ieguvusi arī īpašo balvu.
Izstādes tehnisko sagatavošanu atbalstījis uzņēmums "Pulsar", ko daudzi mednieki visā pasaulē pazīst kā kvalitatīvu termālo un nakts redzamības ierīču ražotāju. Kopš 2021. gada viena no šī uzņēmuma rūpnīcām atrodas arī Latvijā – Daugavpilī. Kā atklāj "Pulsar" pārstāvis un kluba "Murmastiene" biedrs Viesturs Arklons, ar daudziem no izstādē redzamajiem eksponātiem saistās aizraujoši stāsti. "1970. vai 1969. gadā mūsu kluba platībās kāds mežsargs nomedīja iespaidīgu alni ar skaistiem ragiem un pats arī izlēma pagatavot dzīvnieka izbāzni. Protams, ar tā laika iespējām nevarēja dabūt nedz gatavas putuplasta formas, nedz arī skaistus, no vācu katalogiem pasūtītus acu atdarinājumus," stāsta Viesturs. "Aļņa galvas forma gatavota no koka, arī dzīvnieka acis ir pašrocīgi veidotas. Tas viss ir tapis tik rūpīgi, ka izbāznis labā kvalitātē saglabājies līdz pat šodienai. Nu jau varam tam svinēt 54 gadu jubileju." Labākie eksponāti izskatās tik dzīvīgi, daži no tiem pat tikuši pie sava vārda. Piemēram, ir kompozīcija ar vilku, kas tur zobos mežacūkas sivēnu. Savulaik "Murmastienes" mednieki sivēnu atraduši vienu pašu, centušies to izglābt, taču mazulis nobeidzies. Pie taksidermista tas aizgādāts kopā ar nomedītu vilku, un, lūk, tapusi pavisam dabiska aina.
Sivēns vilka zobos nokristīts par Volodju, bet pats pelēcis nosaukts Ukrainas vārdā, tādējādi paužot nostāju pret Krievijas uzsākto karu Ukrainā.
Stirna – brieža sieva vai jaunākā meita?
Šāda izstāde kalpo ne vien kā interesanta vieta, kur paviesoties, bet arī kā izglītojošs pasākums. Cilvēkam, kas ar medībām ikdienā nav saistīts, bieži nerodas iespēja tuvumā apskatīt Latvijā mītošos savvaļas dzīvniekus. Cesvaines pilī var aplūkot stirnu, blakus ieraudzīt briedi, saprast šo divu sugu atšķirības un to, ka stirna pavisam noteikti briedim nav nedz sieva, nedz arī jaunākā meita. Vērojot dažādus vietējos ziņu raidījumus un mediju publikācijas par dzīvnieku vai medību tēmu, bieži vien var redzēt, ka šīs un citas sugas neatpazīst un sajauc gan žurnālisti, gan arī skatītāji un lasītāji. Runājot par staltbriežiem, video kadrā mēdz parādīt stirnas vai vēl trakāk – baltastes briežus, kas pie mums pat nedzīvo. Līdz ar to realitātē redzam, ka mācīties par dabu nekad nav par vēlu un to noteikti vajag darīt. "Ceram izstādē redzēt arī pašus jaunākos apmeklētājus – skolas, arī bērnudārza vecuma bērnus. Mācot bērnus, aktuāls jautājums ir dabaszinības, ko klases telpā bez reāliem uzskates materiāliem un bez praktiskas pieredzes apgūt ir grūti," piebilst Viesturs Arklons.
Pavērojot izbāžņus, var skaidri redzēt, ka, tāpat kā katrs cilvēks, arī katrs dzīvnieks izskatās nedaudz atšķirīgi.
Redzot to klātienē, var uzskatāmāk skaidrot arī mednieka lomu populācijas izkopšanā. Piemēram, saprast, kādēļ ir svarīgi nomedīt tā saukto dūrēju jeb vecu staltbrieža bulli, kam žuburainās ragu rotas vietā ir vairs palikuši tikai vienžuburaini pīķi. Proti, ja šāds dzīvnieks riesta laikā sastopas ar jaunāku pretinieku, cīņā ragi nevar saķerties kopā ar žuburiem. Tā vietā vecākais bullis ar dūrēja ragiem jaunāko smagi ievaino, un bieži vien tas iet bojā lēnā, mokošā nāvē.
Nāc ciemos līdz pat marta sākumam
Putnu un dzīvnieku izbāžņu izstāde Cesvaines pilī būs apskatāma līdz 3. martam. Eksponāti ir izvietoti ne vien pils medību telpā, bet arī tūrisma informācijas centrā, kas atrodas pils staļļa ēkā. Ieeja izstādē ir bez maksas, taču būs jāiegādājas biļete pils apskatei. Ciemos aicināti gan lieli, gan mazi!
Raksts tapis sadarbībā ar Pulsar atbalstu.
Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, X, Bluesky, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.
Pieraksties LASI.LV redaktora vēstkopai šeit.
Pieraksties un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora aktuālo ziņu, kompetentu viedokļu un interesantāko interviju apkopojumu.